LPGA Tour – CN Canadian Open

26.08.2012 | Josef Káninský | publikováno v rubrice Turnaje
A A A

LPGA Tour – CN Canadian Women’s Open, Vancouver Golf Club, Coquitlam, Kanada
(23. – 26.8.2012, -6 hod.)

 

Lydia Ko

Neděle – finálové kolo
Nová historie ženského profesionálního okruhu má jméno Lydia Ko. Novozélandská hráčka korejského původu dosáhla svého premiérového vítězství za unikátních okolností. Předně je amatérkou, takže rozdělení finančních prémií přenechává jiným. Jenže není jen tak nějaká amatérka, vede světový žebříček, čímž dokázala sílu neprofesionální scény. Na druhou stranu jí je patnáct let.  Když JoAnne Carner v roce 1969 dokázala totéž, málokdo by pomyslel na to, že bude trvat třiatřicet let, než ji napodobí jiná amatérka, natož takového věku.
„Byla jsem na posledních jamkách nervózní, ale když jsem na patnáctce zahrála birdie, řekla mi Stacy Lewis: Teď víš, že to můžeš dokázat. Bylo to skvělé, mít podporu jiné hráčky, kterou tolik obdivuji,“ vyznala se vítězka, jíž takto pomohla americká světová dvojka.
Ko zahrála v posledním kole 67 ran (-5), což je nejlepší výkon dne a už jen dvě golfistky se dokázaly takto nízko dostat. Což podtrhuje její výkon. Turnaj zakončila s bilancí -13 a nejbližší konkurentka Park In-bee z Jižní Koreje za ní zaostala o tři rány. „Zůstanu amatérkou,“ odmítla Ko přestup k profesionálkám. „Dokončím střední školu a půjdu do USA na univerzitu,“ nastínila své plány. Rukavici z vítězného turnaje věnovala golfové Světové síni slávy.
Zdařilý týden má za sebou Čechoameričanka Jessica Korda. V neděli potvrdila pohodu, potřetí za sebou zapsala 71 ran (-1) a celková bilance -3 znamená dělenou patnáctou pozici. Sandra Gal se vylepšila na začátek páté desítky leaderboardu.
Další pořadí: 3. Choi N.Y., Choi Ch., Shin J.Y. (-8), 6. S. Lewis (-7), 15. M. Mijazato, Korda, Pettersen (-3), 35. Tseng (+1), 41. Gal (+2).

Sobota – 3. kolo
Patnáctiletá amatérka Lydia Ko školí zbytek startovního pole nevídaným způsobem. Po výsledku 72 ran (-3), tedy na denním paru, zůstala novozélandská golfistka korejského původu na průběžné bilanci -8, a je tedy nejlepší ze všech. Čtveřice konkurentek na dělené druhé pozici na ni ztrácí jednu ránu.
„Je skvělé být na špici leaderboardu, ale mým cílem bylo hlavně projít cutem a pak skončit v top 15,“ krotila euforii Ko. „Je to pro mě čest, být tam, kde jsem, zvlášť když hraju proti nejlepším na světě.“ Mohla dokonce vést o dvě rány, ale na osmnácté jamce její míč těsně objel hranu jamky a nespadl do ní. Kdyby svou pozici udržela i po neděli, stala by se teprve pátou vítěznou amatérkou na americkém ženském okruhu. Na posledy to dokázala JoAnne Carner v roce 1969.
Pozici na děleném sedmnáctém místě udržela Čechoameričanka Jessica Korda. Přidala jednu ránu do mínusu a má šanci posunout se ve finálovém kole výš. Naopak Sandra Gal, Němka českého původu, hrála jen jednu ránu nad a pokles na celkových +4 znamená  nevýraznou šestapadesátou pozici.
Další pořadí:
8. Choi N.Y. (-4), 13. Petterssen (-3), 17. Korda (-2), 21. M. Mijazato, Tseng (-1), 56. Gal (+4).

Pátek – 2. kolo
Ostrý nástup, jaký předvedla Chella Choi, vynesl tuto jihokorejskou hráčku do společného vedení s dosavadním překvapením turnaje, zosobněným Lydií Ko. Patnáctiletá novozélandská amatérka korejského původu se dostala na -8 ran díky dvěma kolům za 68 ran, zatímco prvně jmenovaná golfistka po čtvrtečním paru vystřelila nahoru po výsledku 64 (-8). Za touto dvojicí už je mezera tří úderů, o třetí pozici se s touto ztrátou dělí čtyři hráčky.
V podání Ko je golf snadný. „Obešla jsemse bez bogey, což je vždycky užitečné. Mým cílem bylo zahrát -4 a dokázala jsem to na druhé devítce, stejně jako včera. To je taky fajn,“ pochvalovala si mladá hráčka. A mladá je stále i Choi, vždyť v sobotu slaví dvaadvacáté narozeniny. V prvním kole měl bolelo rameno, tak jsem si ho nechala namasírovat a už se mi hrálo mnohem líp,“ objasnila skok ve svých výkonech.
Výš se posunula Jessica Korda. Čechoameričance se podařilo mírně zlepšit na 71 (-1) a právě průběžné skóre -1 znamená dělenou 19. pozici, a to navzdory tomu, že se nevyhnula svému dalšímu double bogey. Sandra Gal, reprezentující Německo, díky zlepšení na even par prošla s bilancí +3 těsně cutem.
Další pořadí: 3. Dunn, Stanford, Park I.B., Choi N.Y. (-5), 7. Pettersen, Shin J.Y. (-4), 10. Tseng (-3), 15. M. Mijazato (-2), 19. Korda. S. Lewis (-1), 59. Gal (+3).
Cutem neprošly: Ryu, Thompson, Davies, A. Mijazato, Wie.

Čtvrtek – 1. kolo
Světová jednička Tseng Ya-ni chce dokázat, že krizové období má za sebou. Začala výsledkem 66 ran (-6), znamenajícím vedení. Za ní následuje tradiční jihokorejská vozba. Druhé je s odstupem jednoho úderu Choi Na Yeon, o třetí místo se dělí Park Inbee s Novozélanďankou Lydií Ko, což je ovšem rovněž hráčka korejského původu a také patnáctiletá světové jednička amatérského žebříčku.
„Tohle kolo pro mě bylo důležité,“ svěřila se Tseng. „Už tolik nenadělám z toho, když zahraju pár špatných ran, jako jsem si to připouštěla dřív. Takže když dám tu nejlepší ránu, vzchopila jsem se. Když zahraju bogey, prostě jdu na další jamku a zkusím zahrát birdie,“ připustila tchajwanská golfistka, že v nedávném období, kdy se jí nedařilo, měla problém s hlavou. 
Z česky mluvících hráček je na tom tentokrát Američanka Jessica Korda. Její výkon 72 ran (E) patří na 31. pozici, zatímco Němka Sandra Gal je se skóre 75 (+3) až na na 97. místě.
Další pořadí: 5. Stanford (-3), 9. Shin J.Y. (-2), 16. M.Mijazato, Pettersen (-1), 31. Korda, S. Lewis (E), 53. Ryu S.Y, Thompson (+1), 97. Gal (+3), 115. A. Mijazato (+4).

Nejlepší hráčky světa se sjedou do Kanady. Loňská vítězka Brittany Lincicome nebude mít obhajobu lehkou. Konkurenci ji budou dělat světová jednička Yani Tseng a světová dvojka Suzann Pettersen, dále pak Cristie Kerr, Natalie Gulbis, Sandra Gal, Ai Miazato, Mika Miyazato, Anna Nordqvist, Karrie Webb, Laura Davies, Lexi Thomson. Startovat bude i Jessica Korda.

Hraje se na hřišti Vancouver Golf Club s parem 72 a délkou 5 876 metrů.

Dotace turnaje je 2,000 mil. dolarů (40,4 mil. korun českých).

Odkazy: … Vancouver Golf ClubSatelitní mapa hřištěStránky turnajeFinanční žebříček