Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

Ricoh Women’s British Open

16.09.2012 | Josef Káninský | publikováno v rubrice Turnaje
A A A

LPGA Tour a LET – Ricoh Women’s British Open, Royal Liverpool Golf Club, Wirral, Velká Británie
(13. – 16.9.2012, -1 hod.)

 

 

Shin Ji-yai

Neděle – 3. a 4. kolo
Jihokorejka Shin Ji-yai si v dopoledním programu vytvořila náskok tří ran, byla na průběžném skóre -10. To byl dobrý základ k pozdějšímu vítězství, a to dokonce s náskokem devíti úderů. „Myslím, že tohle hřiště bylo postaveno pro mě,“ řekla. V nejdrsnějších podmínkách, jaké za poslední dobu na ženském okruhu panovaly, se vítězka jako jediná dostala pod par, na jeho úrovni zakončila turnaj druhá v pořadí Park In-bee, tedy další hráčka asijské golfové velmoci. Ostatní jsou v plusu.
Start posledních tři flightů se už dopoledne zpozdil vinou silného větru a deště, ale počasí nakonec dovolilo pořadatelům uskutečnit jejich záměr, aby se v neděli hrála dvě kola. Na pondělí je totiž předpověď počasí ještě mnohem horší. Končilo se už za zhoršené viditelnosti. Krutý závěr (povětrnostní podmínky, počet jamek, časový pres) zapříčinil, že pouze Američanky Paula Creamer a Lexi Thompson zahrály 72 ran, tedy even par.
I Shin byla o jeden úder horší, na titul, druhý během jednoho týdne (včetně pondělní dohrávky na Kinsmill), to stačilo. „Počasí bylo opravdu hrozné. Myslela jsem vždycky jen na tu jednu příští ránu,“ dosvědčila Shin. „Domnívala jsem se, že moje rány nejsou vhodné pro links, ale chytila jsem dobré tempo a ono to fungovalo,“ dodala překvapená a šťastná hráčka.
Další pořadí: 3. Creamer (+1), 4. M. Mijazato (+2), 5. Ryu S.Y, Webb (+3), 8. S. Lewis (+6), 13. Choi N.Y, Wie (+8), 17. Thompson (+9), 26. Tseng, A. Mijazato (+11).

Sobota – 2. kolo
Do vedení se protlačila jihokorejská golfista Shin Ji-yai. Výkonem 64 ran (-8) se dostala až na průběžné skóre -9, což znamená nejen nejnižší číslo, jaké takdy žena kdy zahrála, ale hlavně trhák. Další konkurentka je jí nejblíž na pět ran, jde o její krajanku Park In-bee.
Shin, která na major dorazila ověnčena pondělním vítězstvím v play-off na zámořské LPGA Tour, byla velice přesná. Minula jen jednu fairway, ani jednou se její míč nedostal do bunkera a všech osmnáct greenů trefila v regulaci. „Přirom na druhé devítce foukal velice silný vítr,“ podtrhla sama tuto úžasnou statistiku. „Soustředila jsem se na své tempo. Ale stejně si nedovedu vysvětlit to skóre. Devět ran po jsem zahrála i před týdnem na Kinsmill, ale tohle je úplně jiné hřiště.“ K pochopení pomůže pohled do její skórkarty, kde je hned na úvodní jamce (č, 10) eagle, jehož Shin dosáhla skvělým čipem.
Česky hovořící golfistky, Němka Sandra Gal i Američanka Jessica Korda, zůstaly ve druhé stovce leaderboardu a neprošly cutem.
Další pořadí: 3. M. Mijazato, Webb (-3), 6. A. Mijazato (-1), 11. Tseng. S. Lewis (E), 17. Wie, Pressel, Creamer (+1), 26. Choi N.Y (+2), 42. Thompsom, Matthew (+5), 74. Pettersen (+7), 118. Korda (+12), 132. Gal (+15).

Pátek – 2. kolo zrušeno
V drsných povětrnostních podmínkách sice pořadatelé pustili hráčky do boje, avšak silný vítr se postupně měnil v uragán a znemožňoval kontrolu nad míčem. Poté, co kompletní program absolvovalo 36 golfistek, hra byla přerušena. Jelikož nepřestalo silně foukat, denní výsledky byly podle pravidla 33 – 2d anulovány a druhé kolo se bude opakovat od začátku v sobotu.
„Vůči těm hráčkám by to bylo nefér,“ vysvětlila ředitelka turnaje Susan Simpson, proč dosažené výkony nebyly ponechány v platnosti. Ty konkurentky, které by se ke hře dostaly za klidnějšího počasí, by měly neoprávněnou výhodu. Organizátoři rozhodli, že cut bude snížen ze 65 na 50 a další s vyrovnaným skóre. Prioritou je naplnit původní program 72 jamek, v pondělí má být podle předpovědi počasí podobné tomu pátečnímu.

Čtvrtek – 1. kolo
V čele se usídlilo jihokorejské duo a další krajanka obou jeho členek se ještě dělí o třetí pozici. Ale popořadě – nejlepší výsledek dne zahrály Kang Hae-ji, jež sice zapsala šest birdie, ale také dvě bogey a jedno double bogey, a Ryu So-yeon. Její poměr ran dolů a ran nahoru je pět ku třem. To, že nejlepší účastnice mají skóre -2, svědčí o obtížnosti hřiště. Další žena z asijské golfové velmoci Shin Ji-yai je o jeden úder zpět, stejně jako osm dalších hráček. Od 29. pozice už jsou výsledky plusové.
„Zvlášť na majoru je důležitá trpělivost,“ vystihla podklad pro dobrý výsledek jednadvacetiletá Kang a dodala spokojeně: „Moje železa dnes končila pět metrů od jamky.“ Její o ro starší krajanka Ryu, jež má od loňska na kontě titul z US Open a před týdnem získala prvenství na domácím okruhu, si pochvalovala slunečné, byť chladné počasí. „Jsem v Británii poprvé a všechno je pro mě nová zkušenost. V úterý a ve středu to bylo hrozné. Ale i v Koreji míváme silný vítr.“
Obě česky mluvící hráčky jsou na chvostu výsledkové listiny. Ve skórkartě Němky Sandry Gal jsou i jedno double bogey a jedno triple bogey, Američanka Jessica Korda tam má dvě double bogey a nahrála deset ran nad par.
Další pořadí: 12. Tseng, Ch. Choi, Kerr, Stanford (E), 29. Creamer, Choi N.Y. (+1), 42. Thompson (+2), 55. Hedwall, Wie (+3), 74. Pettersen (+4), 132. Gal (+9), 137. Korda (+10).

Minulý rok zde Yani Tseng obhájila turnajový titul a stala se nejmladší hráčkou historie (včetně mužů), která dokázala získat 5 major turnajů. Bylo jí teprve 22let a 6 měsíců. Tiger Woods, který tento titul držel, byl o dva roky starší. Podaří se i letos Yani Tseng obhájit titul, i když letos nepodává tak skvělé výkony, jako tomu bylo loňský rok? Konkurencí budou Alexis Thompson, Michelle Wie, Karrie Webb, Jenny Shin, Suzann Pettersen, Melissa Reid, Anna Nordqvist, Gwladys Nocera, Ai Miyazato, Kristy McPherson, Caroline Masson, Natalie Gulbis, Cristie Kerr, Caroline Hedwall, Sandra Gal, Paula Creamer či Jessica Korda.

Hraje se na hřišti Royal Liverpool Golf Club s parem 72 a délkou 5 837 metrů.

Dotace turnaje je 2,75 mil. dolarů (40,4 mil. korun českých).

Odkazy: … Royal Liverpool Golf ClubSatelitní mapa hřištěStránky turnajeFinanční žebříček