LPGA – Manulife Financial LPGA Classic

25.06.2012 | Josef Káninský | publikováno v rubrice Turnaje
A A A

Ladies PGA Tour – Manulife Financial LPGA Classic, Grey Silo Golf Course, Waterloo, Ontario, Kanada (21.6. – 24.6.2012, časový posun -8 hodin)

 

Brittany LangNeděle – finálové kolo
Ve velkém finále čtyř hráček se nakonec prosadila Američanka Brittany Lang. Zdolala v rozehrávce tři korejské konkurentky a získala premiérové vítězství na LPGA Tour při sedmé plnohodnotné sezoně. Druhá z loňského British Open převzala šek na 195 tisíc dolarů. „Nemohu uvěřit, že mi to trvalo tak dlouho,“ kroutila hlavou šťastná vítězka. „Ale jsem ráda, že se to stalo, určitě mě to posílí,“ dodala.
Kvarteto golfistek zakončilo čtyři kola se shodným výsledkem 16 ran pod par. Všechny se vydaly do play-off a Chella Choi vypadla na osmnácté jamce jako první, protože jako jediná nedokázala na tomto pětiparu zahrát birdie. Její par nestačil. Když se zúžené pole finalistek už jen ve trojici vydalo na osmnáctou jamku znovu, bogey se dopustila další jihokorejská hráčka Inbee Park, která vedla po pátku i sobotě. Pokračovala už jen dvojice a Lang znovu neochvějně zahrála par, zatímco bogey odsoudilo na dělené druhé místo s oběma jmenovanými krajankami Seo Hee-kyung.
Lang poděkovala svému bratru Lukovi, který ji dělá caddieho. V rozehrávce jí dodal sebedůvěru. „Řekl mi: ´To, že jsi nervózní, neznamená, že nedáš ten putt´,“ vylíčila, jak to mezi sourozenci chodí. Luke Lang zase prozradil, že strávili poslední dobou čas mentálním tréninkem. Sestra teď prodloužila přípravu na ránu, před každou si promítá do prostoru, kam by asi měla jít.
Německá golfistka českého původu Sandra Gal zahrála své nejlepší kolo na turnaji 67 ran (-4) a obsadila konečné 18. místo. Ke dvěma birdie na dvojce a osmnáctce se v její skórkartě přiřadil ještě eagle na pětiparové jamce číslo 5.
Další pořadí: 5. S. Lewis (-15), 7. Nordqvist (-14), 14. Creamer, Thompson (-9), 18. Gal (-8), 23. Pettersen (-7).

Sobota – 3. kolo
Jihokorejka Park Inbee se ve vedení udržela a díky skóre 14 ran pod par získala náskok dvou ran před svou krajankou Seo Hee-kyung a Američankou Brittany Lang. První ženě průběžného pořadí se opět i s jedním bogey ve skórkartě zdařilo zahrát nejlepší kolo dne, tentokrát 66 ran (-5). „Dařily se mi rány železy, spousta jich byla dobrých, a skórovala jsem na pětiparech, což mi výrazně pomohlo,“ vystihla. Obě její jmenované konkurentky zapsaly 67 (-4). Lang má docela pozoruhodný zápapis. Je v něm patnáct parů za sebou a konec v podobě série birdie – birdie – eagle. To poslední přišlo na pětiparu, jímž hřiště končí. „Zahrála jsem spoustu dobrých ran i puttů a stále nic. Ale zůstala jsem trpělivá a birdie na šestnáctce mi dodalo energii. Ty rány na osmnáctce byly nádherné,“ smála se hráčka.
Američanka Sandra Changkija, která vedla po čtvrtku, a Číňanka Feng Šan-šan, pohybovavší se po dva dny neustále těsně pod špicí, už mají na čtvrtém místě ztrátu pěti ran na Park. Česky mluvící německé golfistce Sandře Gal se daří držet pozici. Po prvním průměrném kole zahrála v dalších dnech 68 a 69, což stačí na dělenou 26. příčku.
Další pořadí: 4. Nordqvist (-10), 9. S. Lewis, Thompson (-8), 20. Creamer (-5), 26. Gal, Stanford, Pettersen (-4),

Pátek – 2. kolo
Dvě birdie na závěrečných dvou jamkách vyneslo do čela turnaje jihokorejskou golfistku Park Inbee. Zahrála s pomocí osmi birdie a také s jedním bogey 64 ran (-7) a po takřka úplné polovině turnaje je na průběžné bilanci -9. „Opravdu se mi dařilo,“ řekla vítězka ženského US Open z roku 2008 nad svou statistikou pouhých 22 puttů. „Ale byla jsem dobrá hlavně se železy,“ připomněla, proč hlavně nemusela na greenu tolikrát hrát.
Na druhé pozici o ránu zpět figurují Číňanka Feng Šan-šan, další Korejka Seo Hee -kyung a domácí hráčka Brittany Lang. Ve prodlužovaném programu ještě sedm hráček pro tmu nedokončilo program druhého kola, které se hrálo za chladného počasí.

Čtvrtek – 1. kolo
Hra byla přerušena ve chvíli, kdy kompletní program nedokončilo ještě 72 hráček. Ty čekaly dvě hodiny, zda je počasí na hřiště pustí, ale nedočkaly se. Nejlepší výsledek dne zahrála Američanka Sandra Changkija. Její 63 ran (-8) je už skóre po celé osmnáctce. Třiadvacetiletá golfistka je letos na velkém ženském okruhu novou tváří. Zahrála nejlepší první kolo ze všech turnajů této sezony a zatím vede o tři rány před Číňankou Feng Šan-šan a Annou Nordqvist ze Švédska, která však absolvovala pouze třináct jamek.
„Každým dnem se učím. Neustále se ptám všech okolo, co a jak. Dostávám od hráček takovou příručku,“ usmála se Changkija, která dávala většinou jednovětné odpovědi. „Moje hra byla dobrá na většině turnajů, které jsem hrála, jen jsem tu a tam minula fairway. Musím si podržet trefování míče a zahrát co nejvíc dobrých ran,“ dodala.
Z česky hovořících hráček na zámořském okruhu dosáhla Sandra Gal výkonu 72 (+1) a figuruje v sedmé desítce průběžného pořadí, Jessica Korda nestartuje.

Turnaj je jeden ze dvou turnajů hrající se v Kanadě, který se poprvé hraje na okruhu LPGA. Hrát budou Michelle Wie, Stacy Lewis, Lorie Kane, Paula Creamer, Alena Sharp, Ai Miyazato, Cristie Kerr, Lexi Thompson, Anna Nordqvist či Sandra Gal.

Hraje se na hřišti Grey Silo Golf Course s parem 71 a délkou 5 972 metrů.

Dotace turnaje je 1,3 mil. dolarů (13 milionů korun českých) a vítězka si odnese 375 tis. dolarů (7,5 mil. korun českých).

Odkazy: … Grey Silo Golf Course …   Hřiště na satelitní mapě …  Stránky turnajeFinanční žebříčekRolex Rankings