LPGA – Kingsmill Championship

09.09.2012 | Josef Káninský | publikováno v rubrice Turnaje
A A A

LPGA Tour – Kingsmill Championship, Kingsmill Resort, Williamsburg, Virginia, USA
(6. – 9.9.2012, -6 hod.)


Pondělí – dohrávka play-off
Pondělní dohrávka mezi Paulou Creamer a Shin Ji-yai byla krátká. Jihokorejská golfistka zvítězila okamžitě a získala prémii 195 tisíc dolarů. Zatímco o den dřív hrály obě golfistky na osmnácté jamce jen pary, den nato je pořadatelé poslali na jiný čtyřpar, a sice jamku číslo 16. Tam se dění neobešlo bez dramatičnosti. Obě hráčky dosáhly greenu v regulaci a Američanka málem zahrála birdie, ale míč lízl jamku a odkutálel se do vzdálenosti metru a půl. Asijská konkurentka mezitím zapsala par klasickým dvojputtem, čehož nakonec Creamer nebyla schopna a její míč zůstal ležet kousek od cíle.
Vítězka absolvovala v červnu chirurgický zákrok na zápěstí a dva měsíce nehrála. „Ještě to bolí. Musím absolvovat spoustu masáží, abych se těch bolestí zbavila. Ale myslím, že už je to dost dobré, abych zase hrála,“ uvedla po návratu na výsluní Shin.

Neděle – finálové kolo
Ani osm jamek rozehrávky nerozhodlo o vítězce, ta bude známa až v pondělí. Paula Creamer měla sice vše dobře rozehráno, ale její bogey na osmnácté jamce finálového kola pustilo do hry Jihokorejku Shin Ji-yai. Ona i Američanka zakončily turnaj se skóre -16, což je o dvě rány lepší výsledek, než jakého dosáhly Karine Icher z Francie a další Američanka Danielle Kang na děleném druhém místě.
Creamer a Shin se v rozehrávce otočily na osmnácté jamce osmkrát a pokaždé zahrály obě par. Rozehrávka musely být pro tmu přerušena.
Pokus německé hráčky českého původu Sandry Gal proniknout do první desítky nakonec nevyšel. Výsledek even par(71 ran) znamená, že sedmadvacetiletá golfistka skončila s konečnou bilancí -8 na děleném čtrnáctém místě. Na závěr zapsala pouze birdie na sedmičce a bogey na osmičce, jinak samé pary.
Další pořadí: 5. Stanford, Matthew (-13), 7. A. Mijazato, M. Mijazato (-12), 9. S. Lewis, Muňoz (-11), 14. Gal, Thompson, Ch. Choi (-8), 55. Seo H. K., Ch. Kim (E).

Sobota – 3. kolo
Ostrou ofenzívou se do čela posunula Američanka Paula Creamer, která zopakovala svůj výsledek z prvního kola 65 ran (-6) a do finále půjde s výrazným skóre -16. To je o dva údery lepší, než kolik je momentálně u druhé pořadí Shin Ji-yai z Jižní Koreje. Ta přišla o pozici vedoucí hráčky, přestože denní bilance 69 (-3) není špatná a odpovídá tomu, co konkurentky tentokrát na hřišti předváděly. Další v průběžném pořadí už na lídryni ztrácejí čtyři a více ran.
Creamer odevzdala čistou skórkartu s šesti birdie. V pozici, jakou zaujala, nebyla od svého vítězství na US Open 2010. „Jsou to dva roky a zdá se to být jako věčnost,“ potvrdila devítinásobná držitelka titulů z LPGA Tour. „Ale mnohokrát jsem byla ve hře, a tak bez ohledu na to, co se stane v neděli, budu pokračovat v tom, co jsem dělala celý letošní rok. Sedá si to a jedno kolo na tom nic nezmění.“
Německá hráčka českého původu Sandra Gal už byla krátce před koncem kola v první desítce, na poslední čtyřparové jamce však zahrála double bogey, které ji vrátilo zpět. Po výsledku 69 ran (-2) si mírně polepšila, neděli začne z dělené 13. pozice.
Další pořadí: 5. S. Lewis, A. Mijazato, Muňoz (-11), 8. Matthew (-10), 10. Ch. Choi (-9), 13. Gal, Thompson (-8), 21. M. Mijazato (-7), 26. Stanford (-6),  47. Ch. Kim (-2), 56. Seo H.K. (-1).

Pátek – 2. kolo
Vedoucí hráčka zůstává stále táž. Jihokorejka Shin Ji-yai zapsala 68 ran (-3) a dostala se na -12, což stačí na první místo o jednu ránu. Druhou pozici zaujala samostatně Američanka Daneille Kang díky nejlepšímu výkonu dne 64 ran (-7). Nastoupila ostře hned na své první devítce (začínala na desátém odpališti), kde předvedla šest birdie. O třetí příčku se dělí Holanďanka Dewi Claire Schreefel, jež se nenechala deprimovat špatným vstupem do dohrávky prvního kola a přidala podruhé 66, spolu s další Američankou Paulou Creamer.
Osminásobná vítězka turnajů LPGA Tour Shin přiznala poněkud jiné chování na hřišti, než o jakém většinou hovoří profesionálky i profesionálové. „Neustále sleduju výsledkovou tabuli. Potřebuju vědět, jak na tom jsem, a podle toho neustále měním svůj herní plán,“ vysvětlila golfistka, která se loni turnajového titulu nedočkala a zatím o něj marně usilovala i v této sezoně. V čem se neliší od ostatních, je radost z takové výchozí pozice před víkendem: „Proč nebýt první? Každá z nás si přeje být vpředu. Jistě, je tam víc tlaku, než když se útočí zezadu, ale taky ostatní budou pod tlakem.“
Německá hráčka českého původu Sandra Gal si polepšila. Pět birdie proti jednomu bogey dává dohromady výsledek 67 (-4) a celkové skóre -6. Z patnáctého místa, tedy na samé hraně nejlepší desítky, se dá útočit i výš.
Další pořadí: 5. Muňoz, Thompson (-9), 7. S. Lewis (-8), 9. Ch. Choi, A. Mijazato (-7), 15. Gal, Stanford, Gulbis, M. Mijazato (-6), 24. Ch. Kim, Matthew (-5), 51. Seo H. K. (-2).
Cutem neprošly: Castrale, Inkster, Lincicome, Boeljon, Kerr, Wie, Felibert, Pressel.

Dohrávka 1. kola
Jihokorejka Shin Ji-yai zůstala v čele průběžného pořadí. Se skóre -9 vedla o tři rány před trojicí Maria Hjorth (Švédsko), Paula Creamer (USA), Azahara Muňoz, Beatrix Recari (obě Španělsko). Nizozemská hráčka Dewi Claire Schreefel, která vedoucí ženu ohrožovala, pokazila dohrávku. Po brzkém ranním návratu na hřiště zahrála double bogey na čtyřparové osmičce a klesla na dělené šesté místo.
Další pořadí: 6. M. Mijazato, Ch. Kim (-5), 12. A. Mijazato, Thompson, 12. Ch. Choi, Seo H.K. (-4), 33. S. Lewis, Gal (-2).

Čtvrtek – 1. kolo
První kolo se pro tmu nedohrálo, důvodem zpoždění byl dvouhodinový déšť.  V pátek nastoupí do hry ještě 33 hráček, maximální počet zbývajících jamek jsou u posledních flightů čtyři. Vede Korejka Shin Ji-yai, která dokončila kompletní osmnáctku v rekordu hřiště 62 ran (-9) díky devíti birdie. Ještě ji ale ohrožuje Dewi Claire Schreefel z Nizozemska, která se k ní zatím jako jediná dokázala přiblížit, a to na rozdíl dvou úderů. Zbývají ji však ještě dvě jamky. Další konkurentky už mají za nejlepší hráčkou odstup nejméně tří ran.
„Vždycky když musím ze hřiště, mám obavy,“ potvrdila Shin obecný psychický stav těch, jimž se daří. V jejím případě však přerušení ani změna stavu hřiště neměly na výkon vliv. Když pořadatelé pustili účastnice zpět, předvedla úžasný chip-in do birdie na čtvrté jamce. „Trochu jsem v přerušení potrénovala čipování a pak jsem ho tam trefila. Tentokrát mi přerušení přineslo štěstí,“ zaradovala se. 
Německá golfistka českého původu Sandra Gal vstoupila do turnaje výsledkem 69 ran (-2), poskládaným ze čtyř birdie a dvou bogey. Momentálně stačí na dělené 34. místo.

Po dvou letech přestávky, kdy se turnaj nekonal, se turnaj Kingsmill vrací na okruh LPGA. V roce 2009 se z titulu mohla těšit Cristie Kerr. Hrát budou Brittany Lincicome, Natalie Gulbis, Sandra Gal, Ai Miyazato, Mika Miyazato, Kristy McPherson, Anna Nordqvist, Karrie Webb, Lexi Thomson, Wendy Ward či Michelle Wie.

Hraje se na hřišti Kingsmill Resort s parem 71 a délkou 5 837 metrů.

Dotace turnaje je 1,3 mil. dolarů (40,4 mil. korun českých).

Odkazy: … Kingsmill ResortSatelitní mapa hřištěStránky turnajeFinanční žebříček