Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

LPGA – KEB – HanaBank Championship

21.10.2012 | Josef Káninský | publikováno v rubrice Turnaje
A A A

LPGA – KEB – HanaBank Championship, Sky 72 Golf Club Ocean Course, Jižní Korea (19. – 21.10.2012)

 

 

Suzann Pettersen

Neděle – finálové kolo
Také ženský golf dokáže být dramatický, a tím spíš, že je ženský, je také značně nevyzpytatelný. Nicméně tentokrát se k jistotě, že vyhraje Suzann Pettersen, nakonec přece jen dospělo, ačkoli až po třetí jamce play-off, které dvoukolově suverénní Norka musela absolvovat proti skotské soupeřce Catrioně Matthew. A byla to dlouhá rozehrávka, protože se odehrávala na osmnácté jamce hřiště Sky 72 ocánského klubu, což je pětipar. Dvakrát ho obě Evropanky absolvovaly právě v paru, napotřetí se však vítězce podařilo zahrát birdie, jímž rozhodla o zisku titulu pro sebe. Německá hráčka s českými Sandra Gal obsadila dělené páté místo.
Než došlo k play-off, dostala se vedle Matthew do hry také obhájkyně titulu Tseng Ya-ni. Světová jednička si připsala dvě birdie, pak dvě bogey, ale pak zase dvě birdie. Mezitím se ale Skotka dostala na konečnou bilanci -11 a tchajwanská suverénka první poloviny sezony si závěrečným birdie na zmíněné osmnáctce pomohla pouze ke skóre -10.
Matthew hrála do čtrnácté jamky šest birdie, pak ale přece jen jednou chybovala a dokončila den se skóre 67 (-5). Pak jen čekala, co udělá Pettersen. Ta ne že by se vysloveně trápila, ale hned na třetí tříparové jamce zapsala double bogey.“Hrála jsem příliš opatrně a mé hře to nesvědčí. Po bogey na osmičce jsem si pohovořila s caddiem. Řekl mi, ať si ujasním, co chci hrát. Začala jsem být agresivnější,“ vrátila se k peripetiím na hřišti vítězka. Když ji ovšem další double bogey potkalo na patnáctce, což je další krátká jamka, její pozdější duelantka v play-off už vedla. Zpět do hry se norská vítězka dostala díky birdie na čtrnáctce. Nervózní prý nebyla. „Nebyl to z mé strany skórovací den. Ale věděla jsem, že to mám ve svých rukou. Že když dám míč řekněme na tři metry k praporku, Catriona ho musí dát blíž,“ dodala Pettersen.
Gal se třemi birdie a dvěma bogey snížila skóre aspoň o jeden úder a po třetím místě na ženském US Open podruhé v sezoně pronikla do top 10. Čechoameričanka Jessica Korda se pokusila najít inspiraci ve svém druhém kole a zaútočit na lepší výsledek, ale nevyšlo jí to. Vrátila se k nezdaru z úvodního kola, ačkoli ne tak výraznému, hrála jen simple bogey. Výsledek 76 (+4) znamená umístění v poslední desítce konečného pořadí.
Další pořadí: 4. Pak (-9), 5. Thompson, Gal (-8), 7. Ryu (-7), 15. Shin J.Y. (-5), 20. A. Mijazato (-3), 30. Wie (E), 33. S. Lewis (+1), 39. Feng, Choi N.Y. (+2), 60. Woods (+7), 61. Korda (+8).

Sobota – 2. kolo
Dá se říct, že náskok pěti ran po dvou kolech je ohromný. Suzann Pettersen ho má před druhou v pořadí Ryu So-yeon a přenese si ho do nedělního finále, které začne na hodnotě 13 ran pod par. Nízká skóre však v sobotu zahrálo ve větrných podmínkách poměrně málo hráček, což dává tušit, že přece jen není vyloučen mimořádný výsledek, jímž by některá z účastnit ještě mohla vedoucí Norku ohrozit. A třeba by jí mohla být Sandra Gal, která se posunula na dělenou třetí pozici. Má ztrátu šesti úderů na první místo.
„V tom počasí jsem nečekala tak dobré skóre,“ pochvalovala si Pettersen, která slevila ze svého raketového pátečního vstupu. Dlouho se nemohla rozehrát a ještě na dvanácté jamce byla na úrovni denního paru. „Vítr nebyl nijak extrémní, ale chvíli mi trvalo, než jsem si zvykla,“ dodala. Ve zbytku kola však přidala čtyři birdie, což jí stačilo udržet se s nejlepšími konkurentkami na stejné úrovni. Její skóre 68 ran (-4) bylo nakonec druhé nejlepší, o jednu ránu ji překonala pouze Jihokorejka Pak Se-ri, která je na dělené třetí pozici společně s Gal a obhájkyní titulu Tseng Ya-ni.
Německá golfistka českého původu Gal zahrála stejný výsledek jako Pettersen a podobně jako ona se prosadila hlavně v závěru. Z průběžné denní bilance +1 na desáté jamce se propracovala až na -4 po té závěrečné. Čechoameričanka Jessica Korda se vzpamatovala ze zkaženého vstupu do turnaje a do třetice i její sobotní skóre je 68. Sestavila ho z pěti birdie a jednoho bogey, pohříchu však stačí jen na posun do šesté desítky průběžného pořadí.
Další pořadí: 3. Pak, Gal, Tseng (-7), 6. Thompson (-6), 10. Sjödin (-5), 16. A. Mijazato (-3), 22. Shin J.Y. (-2), 28. Choi N.Y. (-1), 40. Feng, S. Lewis (+2), 55. Woods, Korda (+4).

Pátek – 1. kolo
Úvod je ve znamení nástupu Skandinávie. Suzann Pettersen se opět předvedla ve své špičkové formě a zahrála nejlepší zahajovací výsledek 63 ran (-9). Odevzdala čistou skórkartu, šest ze svých devíti birdie zahrála mezi desátou a sedmnáctou jamkou. Za vedoucí Norkou se drží jen o jeden úder zpět Švédka Karin Sjödin. Ani ona nechybovala, má na kontě jen o jedno birdie méně než její severoevropská kolegyně. Hráčky na děleném třetím místě mají na druhou v pořadí ztrátu dvou ran.
„Cítím, že takové nízké výsledky v sobě teď mám,“ dodala si sebedůvěry Pettersen. „Tento rok jsem neměla tak dobrý, nedovedla jsem prodat to, že jsem hrála dobře. Ale minulý týden sedm pod, teď devět pod, to je pěkné.“ Norská hráčka letos stále čeká na turnajový titul. „Tím se v téhle hře nesmíte nechat stresovat. V ní se období, kdy jste dole a nahoře, nutně střídají.“ Poznala to i světová jednička Tseng Ya-ni, která po sérii špatných výsledků naznačila, že by se mohla dostat zase nahoru. Zatím je osmá.
Solidní začátek předvedla česky hovořící Němka Sandra Gal. Přes pět birdie a dvě bogey se propracovala na dělenou patnáctou pozici, zatímco její rodačka Jessica Korda v amerických barvách po úspěchu z minulého týdne tentokrát propadla a zapsala nejhorší výsledek dne 80 (+8). Osmnáctiletá golfistka se po sérii sedmi parů zadrhla na osmnácté jamce (hrála ji jako svou devátou), kde zapsala quadruple bogey 9. Pak ještě bojovala, ale na první devítce přidala mimo jiné dvě double bogey, z toho jedno úplně na závěr.
Další pořadí: 3. Ryu, A. Mijazato (-6), 8. Tseng (-5), 9. Thompson (-4), 15. Gal (-3), 24. Choi N.Y., Pak (-2), 33. Shin J.Y. (-1), 38. Feng, S. Lewis (E), 44. Wie, Woods (+1), 69. Korda (+8).

Třídenní turnaj, který ovládla minulý rok současná světová jednička Yani Tseng, se odehraje v Jižní Koreji. Hrát budou Ai Myiazato, Na Yeon Choi, Cristie Kerr, Jenny Shin, Suzann Pettersen, Lexi Thompson, Michelle Wie, Sandra Gal či Jessica Korda.

Hraje se na hřišti Sky 72 Golf Club Ocean Course, které má par 72, délka 5 819 metrů.

Dotace turnaje je 1,8 milionu dolarů (30 mil. korun českých).

Odkazy:  … Sky 72 Golf Club Ocean Course … Hřiště na satelitní mapě … Stránky turnaje … Světový žebříček … Rolex Ranking