XV. Lefthander Cup v Mladé Boleslavi

29.09.2014 | Ivan Paggio | publikováno v rubrice Turnaje
A A A

Doleva hrající hráč

Patnáctý ročník tradičního setkání hráčů hrajících doleva se letos uskuteční opět v Mladé Boleslavi v neděli, 5. října 2014. Neoficiální mistrovství ČR ve hře z levé strany má za sebou bohatou historii a dlouhých letech účasti pouze levorukých hráčů je již několik sezón přístupné i pravákům. Do turnaje se lze ještě přihlásit zde.

Duší turnaje je od začátku ještědský člen, doleva hrající právník Richard Myslil. Kromě patnácti ročníků turnaje levorukých má několik dalších zásluh. Pro českých golf vychoval vynikajícího golfistu Vojtu Myslila, která je závodním hráčem v Golf Clubu Praha. Jako advokát specializované patentové kanceláře má také nehynoucí zásluhu na tom, že byla vymazána ochranná známka Golf, kterou si pro tiskoviny všeho druhu kdysi uzurpovalo jedno nakladatelství.

Richard Myslil

Patnáctý ročník je kulaté výročí a proto jsme Richardu Myslilovi položili několik otázek:

1. Jak vlastně vznikla myšlenka pořádat Lefthander Cup ?
Já jsem začal hrát golf poprvé v anglickém Birminghamu při postgraduálním studiu v roce 1995 rovnou z levé strany, tehdy to bylo trochu unikátní. Můj přítel Tomáš Chlost z našeho klubu hrál také zleva a můj syn Vojtěch také. Tak jsem si řekli, když jsme se to trochu naučili v roce 2000, že uspořádáme turnaj hlavně pro nás, abychom aspoň někdo z nás konečně něco vyhráli a praváky rovnou vyřadíme. Turnaj se stal postupně populárním, hodně lidí jezdí každý rok. Hrajeme jen na rány, později jsme doplnili honosný název neoficiální mistrovství v golfové hře z levé strany.

2. Proč se letošní ročník koná v Mladé Boleslavi ?
Prvních 10 let jsme turnaj pořádali na hřišti Ještěd, pak jsme si řekli, že turnaj budeme dělat blíže k Praze na kvalitním 18 jamkovém hřišti, aby se jej zúčastnilo co nejvíce levostranných hráčů, kteří to měli na Jestěd daleko. Mladá Boleslav nám dala dobré podmínky, je to u dálnice, jezdí účastníci i z Moravy, a proto jsme tam letos už popáté.

3. Kdo vlastně turnaj organizuje, má něčí podporu, například ČGF ?
Turnaj v podstatě organizuji jen já s pomocí přítele Tomáše Chlosta a syna. Každý rok hradíme ceny v hodnotě 8 až 10.000 Kč a poháry, takže za těch 15 let nás to stálo už asi 120.000 až 150.000 Kč, detailně to nepočítáme. Loni jsme poprvé měli sponzora na část cen, letos možná bude také na část cen firma našeho kamaráda www.hpdecin.cz, jinak je to čistě nevýdělečná akce, celé fee (mírně snížené po dohodě s hřištěm) a startovné jde hřišti Mladá Boleslav. Děláme to ale rádi. Postupně jsme zakoupili putovní pohár a na něj dáváme jména vítězů.
ČGF dříve turnaj odmítla zaštítit slovy pana Vopičky, že hra zleva prý není nic unikátního, že by pak také mohl být turnaj holohlavých, rozvedených apod. My jsme samozřejmě jiného názoru, vždyť se řadíme mezi hráče jako je Phil Mickelson, Bubba Watson, Mike Weir a řada dalších. Hrát zleva není tak jednoduché, vždyť zleva to hraje jen asi 10 procent hráčů. Kdyby to bylo tak jednoduché, jistě by zleva hráli všichni. Hráč zleva je charakteristický, že hraje vše za všech okolností a málokdy prohlašuje míč za nehratelný, je schopen hrát neuvěřitelné míče z neuvěřitelných pozic jako Phil Mickelson.

4. Turnaj je otevřen i pro pravostranné hráče ?
Ano, po čase jsme dospěli k názoru, že levostranných není v republice tak moc, takže jsme přivítali i pravostranné hráče, abychom přilákali více hráčů, umožnili hrát dvojici, kde je levák jen jeden a využili více kapacitu hřiště. Rekord v účasti levostranných hráčů byl 25 účastníků turnaje. Pohled na první odpaliště, kde to skoro každý odpaluje zleva je zajímavým zážitkem. Většinou se jedná o přátele a příbuzné levostranných hráčů. Pohár pro pravostranné hráče s nápisem Lefthander Cup je velmi ceněn. Řada z nich nám radí, abychom začalo konečně začali všichni hrát zprava, to samozřejmě dělat nebudeme, i když většina levostranných hráčů překvapivě dokáže zahrát zprava velmi slušnou ránu.

5. Je pravda že jednoho vítěze hledáte ?
Ano, v druhém ročníku v roce 2001 ještě neexistovala internetová stránka ČGF (uvěří tomu ještě dnes někdo?), tehdy jsme netušili, že se turnaj dožije patnácti let, doklady o výsledku tohoto ročníku se nám ztratili, putovní pohár vznikl až později. Pokud si tyto články přečte vítěz z roku 2001 a ukáže nám pohár, rádi ho doplníme na putovní pohár. Zřejmě je to někdo z Liberecka.

6. Jak hodláte v turnaji pokračovat ?
Chceme to dotáhnout na 30 ročníků, pak možná přijede i Phil Mickelson. V Mladé Boleslavi jsme spokojeni a chceme tam zůstat co nejdéle, vždy koncem září nebo začátkem října. Snažíme se o termín, kdy se už nehrají důležité turnaje dospělých a dorostu, aby přijeli ti nejlepší.

Děkuji za rozhovor a přeji Vašemu turnaji nejméně těch dalších 15 let a příjezd Phila Mickelsona.

.