Darovou po jedné noze s HCP 0

26.06.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice Turnaje
A A A

Prezident ČGF Zdeněk Kodejš v rozhovoru s Manuelem De Los Santos.

Už jen švihnout golfovou holí tak, aby protéza příliš nepřekážela, znamená najít vlastní cestu a originální způsob odpalu. Každý zdravotní handicap je trochu jiný a trochu jinak formuje tělo. A tak je zapotřebí naučit ho švihat.

Takový Manuel de los Santos na to šel po svém. Zřekl se používání protézy a hraje jednonohý. Jeho osoba byla při turnaji Czech Disabled Golf Masters v Darovanském Dvoře nepřehlédnutelná. Francouz reprezentující Dominikánskou republiku udivoval úžasnou stabilitou. Jeho umění ocenila i nejlepší česká profesionálka Klára Spilková, přizvaná předat ceny nejlepším. „Sama nemůžu pochopit, jak to dělá,“ kroutila obdivně hlavou.

Mezinárodní federace handicapovaných golfistů EDGA chce dostat svůj sport na program paralympiád. Proto tlačí na kvalitu konkurence a zrušila kategorii D pro nejvyšší HCP. Pořadatelé turnaje v západočeském resortu ji však vypsali „mimo soutěž“ a sklidili obdiv a uznání těch, kteří do ní spadají.

Jana Brábníková, působící v roli sekretáře České golfové asociace hendikepovaných, měla ohromnou radost z výhry Andrewa Gardinera v hlavní kategorii. Angličan přijel obhajovat loňskou výhru jako řidič vlastního vozu a za La Manche stejným způsobem také odjel. Turnaj, po němž se před rokem vyšvihl na pozici evropské jedničky, bere jako srdeční záležitost.

„Jsme hrozně rádi, že jsme se stali součástí série EDGA Order of Merit,“ říká Brábníková a líčí s radostí ochotu sponzorů pomáhat asociaci, která si jinak nemůže finančně vyskakovat.

Přitom pohled na hru golfistů s různým postižením nutí aspoň pomyslně smeknout. „Nabízíme golf jako způsob rehabilitace po úrazech, jako šanci být aktivní,“ dodává Brábníková. Na úrovni jsou v republice i protetické pomůcky, některé umožňují dostatečnou rotaci, takže švih řady účastníků turnaje byl k nerozeznání od způsobu, jakým stylově švihá holí solidní zdravý hráč. Tím spíš, že po oba hrací dny pršelo a v dlouhých kalhotách proti dešti se dalo až podle chůze poznat, jaká sorta golfistů se tu sešla.

Golf je mezi sporty pro handicapované nejprogresivnější v tom, že jediné členění, které uznává, je výkonnost. Kategorie A, B, C jsou vytvořeny podle výkonnosti, tedy HCP. Jinak je jedno, která končetina je příčinou postižení, jestli je jí nemoc páteře, nebo dokonce zda jde o paraplegika.

Není nic proti lidem, kteří jsou nějak tělesně omezeni, když se napíše, že vizuálně nejpřitažlivější je hra s pomocí paragolferu, speciálního vozítka, konstruovaného tak, že na greenu nezpůsobí větší stopu než stokilový chodící hráč. Údery jednoruč jsou vyšším uměním této hry. A nemusí být jen výsledkem domácího zkoušení, jak na to. Česká asociace pořádá pravidelné semináře pro profesionální trenéra, aby mohli mezi své klienty přijímat i zájemce s handicapem a na základě konzultací s jejich kolegy jim poskytnout odbornou výuku.

V čele ČGAH stojí Miroslav Lidinský, veterán z Afghánistánu, kde jako člen speciální vojenské jednotky přišel o nohu. Dnes je i tahounem české reprezentace, která z loňského mistrovství Evropy přivezla tři tituly šampionů. V Darovanském Dvoře vyhrál kategorii B a potvrdil, že do stejného resortu by rád přivedl evropský šampionát jednotlivců.

Takový de los Santos by jej v této snaze podpořil. Hráč, jenž i v prudkém dešti většinu druhého deštivého kola „odkráčel“ po své jedné noze a propůjčený vozík využíval jen při opravdu dlouhých přejezdech, sice vypadl z první trojice celkového pořadí, ale maximální soutěživost by tomuto hráči s HCP 0 dala do dovety při velkém turnaji maximální motivaci.

.