PGA Tour – Frys.com Open

15.10.2012 | Josef Káninský | publikováno v rubrice Turnaje
A A A

PGA Tour – Frys.com Open, San Martin, Kalifornie, USA
(11. – 14.10.2012, -9 hod)

 

 

 

Jonas Blixt

Neděle – finálové kolo
Až pět různých hráčů se v průběhu závěrečného dne vystřídalo na virtuální první pozici a nakonec z těchto dostihů vyšel vítězně Švéd Jonas Blixt. Po své výhře, díky níž získal šek na 900 tisíc dolarů, propukl spolu s příslušníky své rodiny v nezřízené nadšení. „Pracoval jsem na svém švihu a nebyl jsem s ním stoprocentně spokojen,“ přiznal. “ Před každou ránu jsem si říkal – jdi na to a zahraj ji správně. Nemůžeš udělat nic lepšího než ze sebe vydat, co v tobě je.“
Vítěz finišoval dvěma birdie na jamkách 15 a 17. Díky nim stlačil své konečné skóre na -16 a o jednu ránu zdolal Američana Tima Petrovika. Spolu s ním se o druhou pozici podělil jeho krajan Jason Kokrak. Zatímco čerstvý držitel turnajového titulu ve své premiérové sezoně na PGA Tour se o hráčskou kartu na další dvě sezony nemusí starat, Petrovic se posunul na 132. místo finančního žebříčku a bude muset ve zbývajících dvou dílech Podzimní série přidat, aby pronikl mezi postupovou stopětadvacítku pro příští rok. Kokrak v ní teď je, ale svou 117. pozici bude ještě hájit.
O vedení brzy přišel počáteční lídr John Mallinger, jenž na první devítce ztratil tři rány ze svého sobotního skóre a brzy byl vystřídán. Zezadu se na něj tlačili hlavně Blixst s Kokrakem, ale hrozbu představoval také Američan Jimmy Walker, jenž zaútočil až ze čtyřicátého místa průběžného pořadí. S výjimkou bogey na osmičce ve svém tempu nepolevil a když mezi četná birdie zasadil i eagle na patnácté jamce, skoro si sáhl na vítězství. Jeho výkon 62 ran (-9) byl v neděli nejlepší.
Přesto nestačil. S odpadajícími Mallingerem a Charlesem Howellem III, jenž také chvíli okupoval první příčku, se pozornost soustředila na trojici, která si později rozdělila pozice v top 3. Petrovic na sebe upozornil zejména eaglem na deváté jamce a jeho -15 chvíli aspirovalo na výhru. Kokrak ho dorovnal eaglem na čtyřparové sedmnáctce. Tam ale vzal všechno do rukou Blixt, jehož birdie na této jamce znamenalo rozhodující únik. Vítězný Švéd dosáhl ve finálovém kole skóre 68 (-3) a potvrdil vyrovnanost výkonů na sanmartinském hřišti (66-68-66-68). Formu naznačil už před týdnem v Las Vegas, kde skončil třetí. „Neustále se něco učíte. Tam jsem nehrál dobře ve finálovém kole, protože jsem nebyl dost agresivní,“ vystihl rozdíl, který mu vynesl titul při 19. startu na americkém okruhu. Po Johnu Huhovi a Tedu Potteru Juniorovi se stal třetím vítězným nováčkem této sezony.
Další pořadí: 16. Els (-10), 22. Curtis, Vegas (-9), 29. Villegas (-8), 35. Love III, Colsaerts (-7), 54. Karlsson (-3), 55. Cauley (-2), 63. Cabrera (E).

Konečné Top 10:

Sobota – 3. kolo
John Mallinger úsporným výkonem udržel vedení, zároveň však promarnil mnoho ran a jeho náskok se ztenčil o polovinu na dvě rány. Američan, usilující o premiérové vítězství na PGA Tour, zahrál o osm ran hůř než v pátek, ale i  70 ran (-2) mu ponechalo vedoucí pozici s průběžným skóre -15, protože nejbližší konkurenti kazili také. Na druhé místo se posunul Švéd Jonas Blixt, jenž zapsal 66 ran (-5), stejně jako Charles Howell III, jenž dělí třetí pozici se svým americkým krajanem Jasonem Kokrakem, pro nějž by takové umístění znamenalo návrat nadějí na průnik do stopětadvacítky postupujících na příští ročník amerického okruhu.
Mallinger se tentokrát nedokázal dostat do tempa. V zápisu má tři birdie a dvě bogey, na žádné jamce nepředvedl nic mimořádného a jeho činnost na odpališti klesla na standard. „Včera jsem trefil každou fairway, tentokrát mi drivy nešly. Začal jsem dost rozháraně,“ uznal lídr. Na druhou stranu na tom byl i hůř, protože na třináctou jamku přišel s průběžnou denní bilancí +1. Tam ale zahrál birdie, jímž si vzal zpátky vedení, a další přidal na patnáctce. „Zítra do toho půjdu agresivně, abych nahrál co nejvíc. Bude to den plný birdie,“ předpověděl třiatřicetiletý Mallinger na neděli.
Dopředu se posunul Fidžan Vijay Singh. Se skóre -11 je nyní na páté příčce, pouhé čtyři rány od čela turnaje. Jihoafričan Ernie Els si polepšil o čtyři místa a je na 40. pozici (-5). Byl to klasický moving day, protože skvělé výsledky vynesly nahoru další hráče. Skot Russell Knox hrál bez bogey 65 (-6) a je dělený sedmý, nejlepšího výkonu se pak diváci dočkali od domácího hráče Johna Rollinse, jehož 64 (-7) znamenalo posun o čtyřicet příček těsně na dohled top 10.
Další pořadí: 12. Colsaerts, O´Hern, Molder, Rollins, Points (-9), 19. Overton, Curtis (-9), 40. Villegas, Els, Love III (-5), 48. Cabrera (-4), 53. Karlsson (-3).

Top 10 třetího kola:


Pátek – 2. kolo
Takový závěr, jaký předvedl John Mallinger, se jen tak nevidí ani když se sejde lepší konkurence. Po eaglu na patnácté jamce zahrál třiatřicetiletý Američan ještě par, ale kolo zakončil dvěma birdie a díky takto ušetřeným čtyřem ranám se s průběžnou bilancí -14 dostal do vedení o čtyři údery. O druhou pozici se dělí jeho krajan Billy Horschell s Venezuelanem Jhonattanem Vegasem. Čtvrteční vedoucí muž průběžného pořadí Nick O´Hern klesl na dělené čtvrté místo.
Samotný skvělý závěr by nestačil, lídr hrál dobře od začátku. V Mallingerově skórkartě stojí číslo 62 (-9), což je vyrovnaný rekord sanmartinského hřiště, který den předtím ustanovil O´Hern. Na patnácté jamce trefil pětkou železem druhou ránu na tři metry k jamce a putt proměnil. K tomuto eaglu přidal ještě sedm birdie. „Kdykoli se dostanete tak nízko, všechno do sebe musí zapadat,“ ocenil svůj výkon Mallinger. To, že se zatím v obou kolech vyvaroval bogey, nechtěl naopak nijak komentovat: „Nebavme se o tom.“ Není se mu co divit, že v polovině turnaje jsou mu řeči o případném turnajovém titulu nepříjemné. Za sedm let strávených na PGA Tour nemá na kontě dosud žádné. „Cítím, že jsem blízko a nebudu mít strach. Budu bojovat, jak nejlíp umím,“ slíbil.
Bojovat už nebude Alex Čejka. Německý profesionál českého původu  neprošel cutem. Turnaj se mu nepovedl, po špatném začátku přidal ve druhém kole ještě ránu navíc – 74 (+3) – a klesl na konečné dělené 112. místo leaderboardu
Další pořadí: 15. Villegas, Love III, Singh (-6), 24. Overton (-5), 30. Karlsson (-4), 44. Cabrera, Els (-3), 52. Curtis (-2).
Cutem neprošli: Weir, Sabbatini, Daly, Leonard, Weekley, Immelman, Čejka.

Top 10 2. kola:

Čtvrtek – 1. kolo
Bezchybným výkonem, sestaveným jen ze samých parů a birdie, se v deštivých podmínkách do čela katapultoval Australan Nick O´Hern. Případné vítězství by jej zároveň vyneslo do šedesátky finančního žebříčku a zajistilo mu jistotu příslušnosti k US PGA Tour nejen na rok, ale rovnou na dva. Díky výsledku 62 ran (-9) má lídr náskok tří ran před trojicí konkurentů, kterou tvoří Jhonattan Vegas z Venezuely, Belgičan Nicolas Colsaerts a domácí golfista Derek Ernst. Poslední dva jmenovaní přitom o body do finančního žebříčku amerického okruhu, o něž jde většině účastníků Podzimní série, vůbec nehrají.
O´Hern začínal na desátém odpališti a od 13. do 18. jamky zahrál čtyři birdie. Když se přesunul na první devítku, v jízdě pokračoval, zapsal další čtyři birdie do jamky číslo pět, takže v součtu v rozmezí jedenácti jamek hned osmkrát snižoval skóre vždy o ránu. Poslední birdie přidal na devítce, která byla jeho závěrečnou jamkou. „Tohle byl můj den,“ řekl spokojeně muž, jenž se rozhodoval mezi golfovou a baseballovou kariérou. Svůj výkon přičetl euforii po útermím vítězství týmu Oaklandu nad Detroitem, protože golfově vyrůstal v San Francisku. Má na kontě pět turnajových vítězství z rodné Austrálie, ve Státech byl zatím jednou druhý a letos je jeho nejlepším výsledkem třetí místo ze St. Jude Classic. „Je to moje nejtěžší sezona v profesionální kariéře. Poslední dva měsíce cítím, že forma jde nahoru, a věřím, že mě to psychicky vzpruží,“ dodal O´Hern.
Alex Čejka, jenž se přesunul do zámoří, aby se případně pokusil zachránit své neradostné postavení na konci druhé stovky průběžného pořadí, bude mít starosti s cutem. Německý profesionál českého původu byl ještě po birdie na patnácté jamce na průběžné bilanci -1, která by znamenala dobrou pozici pro druhé kolo, zapsal na předposlední čtyřparové jamce double bogey a den zakončil na osmnáctce s bogey, takže klesl až na dělené 92. místo leaderboardu.
Další pořadí: 5. Blixt (-5), 23. Curtis, Love III (-2), 33. Villegas, V. Singh (-1), 50. Els (E), 92. Čejka (+2).

Top 10 prvního kola:

Průměrně obsazený turnaj se odehraje ve slunné Kalifornii. Budou hrát obhájce Bryce Molder, Ernie Els, Vijay Singh, Camilo Villegas, Gary Woodland, Davis Love III, Rocco Mediate, Robert Karlsson, Jeff Overton, Rory Sabbatini, Trevor Immelman.

Hraje se na hřišti Corde Valle Golf Club, které má par 71 a délku 6 737 m.

Dotace turnaje 5 milionu dolarů (125 mil. korun českých). Na vítěze čeká 900.000 dolarů (22,5 mil. korun českých).

Odkazy: … Stránky hřiště … Satelitní mapa hřiště … Mapa hřiště … Stránky turnaje … Finanční žebříček