Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

Finále FedEx Cup – Tour Championship by Coca-Cola

24.09.2012 | Josef Káninský | publikováno v rubrice Turnaje
A A A

PGA Tour – PlayOffs: Tour Championship by Coca-Cola, East Lake Golf Club, Atlanta, USA (20. – 23.9. 2012, -8 hodin)

 

Brandt Snedeker

Neděle – finálové kolo
Čert vem bogey na poslední jamce, stejně už nemělo na nic vliv. Brandt Snedeker se stal dalším málo pravděpodobným vítězem FedEx Cupu, ačkoli pravděpodobnějším než loňský držitel trofeje Bill Haas. Ten útočil ze zadní pozice, kdežto letošní americký triumfátor byl před Tour Championship pátý, tedy poslední z těch, jimž vítězství v turnaji mohlo příhrát i výhru v dlouhodobé soutěži. A to se přesně stalo. Jednatřicetiletý golfista využil pozice lídra před finálovým kolem a v něm se solidním výsledkem 68 ran (-2) posunul na celkové skóre -10. „Potvrdil jsem si, co už sám vím. Že když hraju svůj nejlepší golf. je to zároveň jeden z nejlepším golfů na světě,“ troufl si říci Snedeker. „Moje sebevědomí v uplynulých pěti týdnech bylo hodně vysoké a dnes jsem si to neustále opakoval,“ doplnil přesvědčivý vítěz.
Jeho nejlepší golf znamená výhru o plné tři údery před druhým Justinem Rosem. „Brandt je psychicky odolný,“ uznal Rose, „hrát o deset milionů dolarů je přece jen něco jiného než usilovat u výhru v jiném turnaji.“ V jeho osobě zaznamenala Anglie jeden úspěch na zámořském okruhu a druhý takový úspěch vydobyl překvapivě Luke Donald třetí pozicí, o kterou se podělil s Američanem Ryanem Moorem. To všechno znamená, že největší favorité zůstali vzadu.
Ne možná tak absolutně vzadu, ale je to tak. Rory McIlroy, jenž do závěrečného turnaje play-off vstupoval v nejvýhodnějnší pozici, se podělil o desátou příčku v turnaji a ve FedEx Cupu skončil druhý před třetím Tigerem Woodsem, jehož dělená osmá pozice v East Lake rovněž znamená zklamané naděje. „Tenhle týden jsem na to nemě,“ uznal Woods. Jak současný, tak bývalý světový hráč číslo jedna chybovali už v úvodu finálového kola a ani finiš neměli bůhvíjaký, takže zůstali mimo boj o přední pozice.
Ten víceméně skončil v momentě, kdy Moore tři jamky před koncem nezvládl svou roli a zahrál tři bogey za sebou. Konkurent, jenž v jednu chvíli Snedekera vyrovnal, se sám vyřadil z možnosti ovládnout turnaj v Atlantě. Donald byl příliš vzadu a musel čekat, jak to dopadne, zatímco člen finálového flightu Rose v závěru nedokázal dohnat ztrátu z první devítky. Všechno zkrátka hrálo do not pozdějšímu vítězi a Snedeker byl na výši situace. Jeho birdie na jamkách 13, 15 a 17 mu umožnila hrát na poslední tříparové jamce uvolněně a zmíněné bogey vzít lehce, jen pokrčením ramen, které vzápětí vystřídala velká euforie ze zisku bonusu ve výši deseti milionů dolarů, který patří vítězi FedEx Cupu. Za prvenství v Tour Championship se uděluje 1,44 milionu, které rodákovi z Nashvillu, k jehož tradici se hlásí, patří rovněž.
Ve větru a s mnohým zrádným navrtáním bylo hřiště uzounkých fairwají a superrychlých greenů nad síly některých hráčů. Woods přišel o šanci  na úvodních šesti jamkách, kdy už byl na bilanci +4 a srazil ji pak už jen o dvě rány. McIroy dokázal jít čtyři nad na sedmi úvodních jamkách a už tak i zůstal. Američan i Severoir shodně trefili z odpalu vodu na tříparové šestce a oba tam po těžkém dropu zapsali  double bogey. „Jsem trochu zklamán, ale zároveň musím uznat, že Brandt si to zasloužil,“ složil přemožiteli poklonu McIlroy. Příznačné je, že totéž předvedl ve finálovém kole Snedeker, ale pro něj to na rozdíl od jeho velkých soupeřů bylo ojedinělé selhání a neznamenalo okamžitý pokles formy ani nezanechalo stopy na vítězově psychice.
Další pořadí: 8. Woods (-2), 10. McIlroy (-1), 15. Mickelson (+1), 23. Oosthuizen (+7), 28. Watney (+13), 30. Westwood (+15).

 

Konečné Top 10:

Sobota – 3. kolo

Mohlo to být vedení tří, ale je jen dvou. Jim Furyk totálně pokazil předposlední jamku a přišel o možnost jít do finálového kola s nejlepším skóre, což je -8. Mají ho na kontě Justiun Rose, jenž po jednodenní přestávce slaví návrat na lídrovskou pozici, a Brandt Snedeker, což je důležitý údaj. To je totiž hráč z pětky, která má šanci vyhrát FedEx Cup bez ohledu na výkony ostatních, pokud vyhraje Tour Championship. „Jsem si toho vědom,“ přitakal autor nejlepšího výsledku dne 64 ran (-6). „Svého prvního cíle jsem dosáhl,“ řekl k faktu, ž je před závěrečným dějstvím dál ve hře. Přinesl ke sčítání čistou skórkartu, což dokázali jen dva hráči. Tím druhým je právě Rose, jehož denní dávka birdie je ovšem výrazně slabší – zahrál pouze dvě. „Celou dobu se pachtíme za FedEx Cupem a pořád tady ta šance je. Tohle není snadné hřiště a stát se může ledacos,“ předpověděl Rose.
V souboji mezi Rorym McIlroyem a Tigerem Woodsem je to vlastně nerozhodně. V sobotu byl na East Lake lepší Američan (67), ale jen o jeden úder, a tak je Severoir s průběžnou bilancí -5 na dělené čtvrté pozici, zatímco jeho největší sok je o ránu zpět dělený sedmý. To je rozdíl, který nemusí ve finálovém kole znamenat vůbec nic, stejně jako minimální ztráta na první místo. „Je rozhodně skvělé v tom dál jet,“ prohlásil McIlroy. „Jdu hrát o vítězství,“ prohlásil jednoznačně Woods. „Všechny ty peníze a ceny přijdou s vítězstvím v turnaji. Tak jsem se na to vždycky díval.“
Zbylí dva hráči se stejnou šancí, jakou mají McIlroy, Woods a Snedeker, už jsou mimo hru o desetimilionový bonus pro vítěze FedEx Cupu. Nick Watney se sice poprvé posunul z posledního místa, ale jen na předposlední, a Phil Mickelson, jenž byl podruhé za sebou za den v plusu, ztrácí na vedoucí hráče deset ran. To na hřišti, jaké je dokonalou prověrkou golfové elity, představuje dost velkou mezeru.
O zrádnosti na pohled přívětivého dějiště finále play-off se přesvědčil Furyk, jenž tady před dvěma lety slavil velký triumf. Ačkoli dlouho jistil své postavení, měl na kontě patnáct jamek v paru a jedno birdie, stačil drive do vody na sedmnáctce, a už se zkušený dvaačtyřicetiletý golfista vezl. Druhý odpal zahrál do roughu na druhé straně fairwaje, než byla vodní překážka, pak ještě trefil bunker u greenu a triple bogey jej okamžitě srazilo z dělené první pozice dolů.
Další pořadí: 11. Donald (-3), 13. D. Johnson (-1), 15. Oosthuizen (E), 20. Mickelson (+2), 29. Watney (+9), 30. Westwood (+11).
Top 10 třetího kola:

Pátek – 2. kolo

Najednou se dá uvažovat o tom, že by měl FedEx Cup znovu vítěze z řad těch předchozích, ale že by to zároveň nebyl Tiger Woods. Výkonem 64 ran (-6) se k takové možnosti přihlásil Jim Furyk. Dostal se na průběžné skóre -7 a převzal vedení v turnaji, který před dvěma lety vyhrál a zajistil si tak celkové prvenství ve FedEx Cupu. Jeho americký krajan, jenž dominoval v letech 2007 a 2009, mu to tentokrát umožnil horším výkonem 73 (+3). Pro Woodse to znamená pokles na dělenou dvanáctou příčku v turnaji a střídání stráží s Rorym McIlroyem. Ten zahrál 68 (-2) a postoupil na dělenou sedmou pozici v Tour Championship, z níž by si za současné konstelace zajistil prvenství v zámořské sérii i desetimilionovou prémii pro vítěze FedEx Cupu.
Jediný člen amerického rydercupového týmu, který letos zatím nemá na kontě turnajové vítězství, přisoudil to, že je v takové pozici, své pracovitosti. „Podívejte se na to, jak hraju, jak trefuju míč, jak patuju. Podívejte se na můj přístup k věci. Nedokážu poslat balon do nějaké zvláštní vzdálenosti. Jsem krátký. Poslouchám tu kritiku devatenáct let. Věc je v tom, že dávám své práci 110 procent,“ rozpovídal se Furyk.
Jeho rozhodující trhák se zrodil mezi první a desátou jamkou. Na nich zapsal sedm birdie, usadil se poměrně záhy v čele leaderboardu a vytrval tam, přestože v závěru vystřídal tři bogey se dvěma birdie. Z obou členů posledního flightu se mu udržel na dohled jen Justin Rose. Angličan se sice pohyboval do desáté jamky v plusu, ale pak zabral a publikum zaujalo zejména jeho další birdie na trojparové osmnácté jamce, kde takto exceloval už v prvním dnu. Rose se drží v závěsu za vedoucím mužem s odstupem jednoho úderu.
Ve Woodsově skórkartě sice nesedí double bogey na čtyřparové osmičce, ale to nebyl hlavní problém jeho výkonu. Po něm zapsal ještě birdie a byl na denní bilanci even par. Jenže mezi 11. a 17. jamkou ztratil ony tři důležité rány (čtyři bogey a jedno birdie), což ho srazilo z top 5 do druhé desítky průběžného pořadí. Američan byl lakonický: „Nehrál jsem dnes dobře. Netrefoval jsem dobře míče a ani jsem dobře nepatoval. Bylo to celodenní trápení.“
Mnohem střízlivěji vypadá McIlroyova hra, neboť jen na třech jamkách je zápis jiný než parový. Birdie 6, bogey 14, ale pak hlavně eagle 15. Tak by se dal zaznamenat páteční Severoirův postup hřištěm East Lake. „Snažím se myslet jen na svou pozici v turnaji a na nic jiného,“ odbyl zatím hovory o tom, že míří za desetimilionovou prémií pro vítěze seriálu. Všichni včetně něj samotného však vidí, že mezidenní zlepšení o jednu ránu znamená posun na dělené sedmé místo a návrat na pozici virtuálního lídra FedEx Cupu. Třiadvacetiletý hráč byl zároveň autorem jediného eaglu dne.
Ve zhruba dvou třetinách výsledkové listiny se třicítka účastníků finálového turnaje play-off láme a kdo je nad úrovní celkového paru, s hřištěm se evidentně potýká.
Další pořadí: 2. Rose (-6), 5. D. Johnson (-4), 7. McIlroy (-3), 10. Snedeker (-2), 12. Woods (-1), 16. Mickelson, Donald (E), 22. Oosthuizen (+1), 28. Westwood (+5), 30. Watney (+9).
Top 10 druhého kola:

Čtvrtek – 1. kolo

Tiger Woods je zakousnutý jako vůdce smečky, co se nechce vzdát svého výsadního postavení. Zahrál 66 ran (-4) a stačil mu pouze Justin Rose. Američan s Angličanem vedou o jeden úder před čtveřicí domácích hráčů, zatímco Rory McIlroy začal vlažněji. Jeho výkon 69 (-1) stačí jen na dělené dvanácté místo. Kdyby to takhle bylo na konci turnaje, vítězem FedEx Cupu by se stal potřetí Woods, ale od jeho severoirského soupeře se ještě dá čekat protiofenzíva. „Mám to v sobě,“ smál se Woods. „Jen jsem to nikdy neukázal v pravý čas.“ Rozdíl tří ran ovšem není tak veliký a oba členové finálového flightu byli sobě ještě blíž. Na tento rozdíl mezi nimi zvýšil Woods díky birdie na šestnácté jamce, pak oba zahráli po dvou parech.
Jelikož první a druhý muž průběžného pořadí začínali turnaj od nuly, byla to mezi nimi taková skrytá jamkovka. „Já s ním hraju rád,“ potvrdil Woods. „Je to skvělý kluk. Za ta léta co hraju, je několik partnerství ve flightu, která jsem si oblíbil, a tohle je jedno z nich.“ A jelikož McIlroy zahrál první ze svých dvou bogey hned na úvodní jamce, od začátku Woods vedl. Chvíli o jednu, chvíli o dvě. Také on má ve skórkartě dvě bogey, avšak dokázal víckrát skórovat, jednou i na trojparu, což se jeho sokovi tentokrát nezdařilo.
„Oba jsme hráli dobře, byl tam minimální rozdíl, ale jemu putty objížděly hranu jamky,“ připomněl lídr McIlroyovu smůlu. Například na jedenácté jamce byla opravdu nehorázná. Sám golfista, jenž přišel o průběžné virtuální vedení ve FedEx Cupu, hledal příčiny jinde. „Když tady netrefíte fairway, máte opravdu problémy,“ řekl k tomu, že byl poměrně přesný na drivu, přesnější než Woods. Ovšem birdie šancí měl víc jeho sok, což znamená, že McIlroye vytrestaly hlavně některé z těch sedmi jamek, kdy jeho odpal mířil do roughu.
Rose prošel jiné kolo. I na jeho kontě jsou dvě bogey a po druhém z nich na sedmičce byl jeden z pozdějších lídrů ránu v plusu. Vzápětí však přidal dvě birdie za sebou a ještě jednou to předvedl na jamkách 14 a 15. A co bylo nejdůležitější, na dvě rány zvládl finálovou jamku, což je na hřišti East Lake netradičně, ale již pověstně trojpar.  Bylo jich šest ze třiceti, jimž se to na úvod Tour Championship povedlo. Ale zatímco většina si pomohla přesnou ranou z odpaliště, Rose proměnil monstrózní putt s těžkým pravotočivým brejkem z kopce.
Najednou má jistou šanci dokázat to, co loni Bill Haas, tedy vyhrát FedEx Cup ze zadní pozice. „Bylo by to hezké ukrást jim tenhle titul, mám ho v hlavě. Ale jsou jiní, co mají v hlavě dva,“ zasmál se Rose, ale myslel tím hlavně titul turnajový. Na celkové prvenství si pomyslet netroufá. „Ti nejlepší by museli hrát špatně a skončit dole ve výsledkové listině. To se nestane,“ dodal anglický hráč.
Na zmíněné osmnácté jamce, kde předvedl tak úžasný putt, byly ale k vidění i ztráty a takový Scott Piercy se právě na osmnáctce připravil o samostatné vedení, protože jako jediný ze startujících zapsal double bogey. Těch bylo k vidění pomálu, všehovšudy sedm (plus triple bogey Nicka Watneyho), což svědčí o vysoké kvalitě startovního pole. Autor jednoho z „dabláčů“ Louis Oosthuizen ovšem předvedl ještě vzácnější jev: eagle. Jediné za celé kolo zapsal Jihoafričan na pětiparové patnáctce. A ještě poslední údaj ze statistiky: jediné čisté kolo obešel Američan Steve Stricker, jehož tři birdie stačí, aby byl v závěsu za Woodsem a Rosem.
Další pořadí: 12. D. Johnson, Mickelson, McIlroy (-1), 19. Oosthuizen (E), 26. Westwood (+2), 30. Watney (+5).
Top 10 prvního kola:

Poslední turnaj play-off FedEx Cupu je tu. Na tomto turnaji hraje už jen nejlepších 30 hráčů ze žebříčku FedEx Cup. Celkový vítěz FedEx Cupu získá prémii 10 mil. dolarů.
Před 14 dny na BMW Championship zvítězil Rory McIlroy, který vyhrál druhý turnaj za sebou a upevnil si pozici leadera FedEx Cup i po resetu bodů před posledním turnajem. Mezi nejlepšími 30 hráči nechybí Tiger Woods, Phil Mickelson, Nick Watney, Dustin Johnson, Lee Westwood, Bubba Watson, Ernie Els, Sergio Garcia, Luke Donald, Adam Scott, Jim Furyk či Steve Stricker.
Existuje mnoho kombinací, který hráč se může stát celkový vítězem. Nejblíže tomu má pětice hráčů – Rory McIlroy, Tiger Woods, Nick Watney, Phil Mickelson a Brandt Snedeker. Boje o prémii budete moci sledovat na ČT4 Sport.
Celé startovní pole s kombinacemi, kdo může zvítězit a vyhrát 10mil. dolarů.
Hraje se na hřišti East Lake Golf Club s parem 70 o délce 6 541 metrů.
Dotace turnaje je 8 mil. dolarů (152 mil. korun českých). Vítěz si odnese šek ve výši 1,440 mil. dolarů (29,1 mil. korun českých) a získá 2 500 bodů do žebříčku FedEx Cup. Celkový vítěz FedEx Cupu si odnese prémii 10 mil. dolarů (190 mil. korun českých)
Turnaje Playoffs.
Do prvního turnaje v Farmingdale je nasazeno prvních 125 hráčů žebříčku FedEx Cupu. Do dalšího postupí už jenom 100 hráčů, do třetího 70 a poslední turnaj v Atlantě bude hrát nejlepších 30 hráčů aktuálního žebříčku FedEx. Vítěz získá 10 milionů dolarů.
Reset bodů
Protože se v sezonách 2007 a 2008 ukázalo, že si hráči do finálové části přinášejí z části základní mnohdy tak vysoké bodové rozdíly, že vlastně není finále Fedex Cupu tak dramatické, jak by si ho kdekdo přál, bylo přistoupeno v roce 2009 k novému systému bodování. Takzvaný „reset bodů“ má jediný cíl; vyrovant na startovní čáře The Tour Championship šance tak, aby (při určité byť minimálně pravděpodobné, ale přesto pravděpodobné) situaci mohl zvítězit i hráč, který postoupil do závěrečného turnaje Fedex Cupu z posledního, tedy třicátého místa. Fedex Cup má díky tomuto systému dramatický náboj až do posledních jamek. A věřme, že tomu tak bude i při letošním finále The Tour Championship presented by Coca-Cola v East Lake GC. Pojďme si tedy vysvětlit, jak „to“ vlastně funguje:
Hráči seřazení na prvním až třicátém místě si uchovají své pozice, ale vynulují se jim body již získané v předchozím průběhu. Podle umístění získají body podle níže uvedené tabulky;

Body za umístění v posledním turnaji Fedexu jsou pak přidělovány takto:

Takže ve finále a v praxi to znamená, že pokud v závěrečném turnaji vyhraje někdo z první pětky po BMW, pak jej už nikdo nemá šanci předstihnout v celkovém závěrečném hodnocení. Pokud vyhraje hráč na 6.místě po BMW, pak ho může předstihnout jenom hráč na 1.místě po BMW. Pokud vyhraje hráč na 7.místě pak jej může porazit pouze hráč na 1. nebo 2.místě, hráče ze 8.místa pouze některý z hráčů na 1. nebo 2.místě (hráč na 3.místě ho může vypůlit!), pokud by vyhrál hráč z 9.místa po BMW, pak by jej celkově mohl porazit jen hráč na 1. – 3.místě (4.místo půlí), při vítězství hráče na 10. – 14.místě po BMW by celkové vítězství mohl získat hráč na 1. – 4.místě (5.místo opět půlí) a při vítězství hráče z 15. – 30.místa po BMW v závěrečném turnaji Fedex Cupu může celkové vítězství ještě získat hráč na 1. – 5.místě a hráč na místě 6. pak toto vítězství může opět pouze vypůlit.

.I