Finále extraligy 2013

30.08.2013 | ČGF - Luboš Klikar | publikováno v rubrice Turnaje
A A A

Neděle – 1. září
Vítězi Play-off ligových týmů mužů a žen a tím pádem národními mistry ČR družstev se v Čeladné v neděli 1. září stali hráči GC Erpet Praha a hráčky Park GC Ostrava. Stříbrné medaile získali hráči Park GC Ostrava a hráčky GC Erpet Praha. Bronzový úspěch slaví muži GC Brno a hráčky Royal GC Mariánské Lázně. Program finálového dne byl velmi dramatický a skončil až po rozehrávce žen o zlato v 18,38 hod.

Sobota – 31. srpna
Play-off ligových týmů mužů a žen rozluštilo první tajenku. Z postupu do Extraligy v rcoe 2014 se radují ženy GC Brno a GC Konopiště a muži G&CC Mstětice a GC Beřovice. O titul mistra ČR družstev žen se utkají hráčky GC Erpet Praha a Park GC Ostrava. Výjimečný comeback se však povedl mužům GC Erpet Praha. Do Extraligy jako obhájci titulu letos vstoupili mimořádně špatně, hrozící pád do Play-out odvrátili na poslední chvíli a jako by chytili druhý dech. Ve čtvrtfinále porazili GC Austerlitz a po vítězství nad GC Karlštejn v Čeladné budou hrát o zlato!

Sobota – 31. srpna
Výjimečný comeback se povedl mužům GC Erpet Praha. Do Extraligy jako obhájci titulu letos vstoupili mimořádně špatně, hrozící pád do Play-out odvrátili až na poslední chvíli a jako by tím chytili druhý dech. Ve čtvrtfinále porazili GC Austelitz na jeho hřišti a po vítězství nad GC Karlštejn v Čeladné budou hrát o zlato. Jejich soupeřem budou hráči Park GC Ostrava, kteří v nervydrásajím semifinále těsně porazili muže GC Brno. Poražené týmy se střetnou o 3. místo. Finále Extraligy žen proti sobě svede tradiční soupeře – hráčky GC Erpet PrahaPark GC Ostrava. Pražské hráčky zdolaly zkušený tým Royal GC Mariánské Lázně a hráčky Park GC Ostrava přehrály ženy GK Čechie. Neděle 1. září bude tedy v Čeladné i soubojem dvou vynikajících kapitánů a stratégů – Richarda Bešty na straně Erpetu a Františka Holiše na straně Ostravy.

V utkáních o postup do Extraligy hráčky GC Brno hladce zdolaly GC Kunětická Hora, zatímco ženy GC Konopiště musely za úspěchem až do vrtkavé rozehrávky s rivalkami z Karlštejna. Mezi mužskými extraligovými týmy se v příští sezóně znovu objeví GC Beřovice a poprvé také G&CC Mstětice. Radost všech družstev z postupu mezi elitu byla obrovská a nelíčená. A poznámka na závěr – po většinu dne beskydští velikánové Lysá hora, Smrk, Stolová hora či Ondřejník shlíželi do čeladenského údolí z jasné či jen podmračené oblohy. Kolem 16 hod. však přišla zhruba půlhodinová vydatná přeprška. Věřme, že takovéto počasí vydrží i na nedělní finále.

Pátek – 30. srpna
Nádherné letní počasí přivítalo uprostřed Beskyd prvoligové týmy žen a mužů usilující o postup do Extraligy v roce 2014. Na programu byly klasické čtyřhry, dvě v případě utkání žen a tři v utkáních mužů. Roli favoritek potvrdily hráčky GC Brno, které vyhrály obě čtyřhry proti GC Kunětická Hora už na 12. jamce. Vyrovnané je naopak utkání hráček GC Karlštejn a GC Konopiště, které je po dvou čtyřhrách 1:1. Hodně nakročeno do Extraligy už po čtyřhrách mají hráči ze Mstětic, kterří nad GC Praha vedou 3:0. Naopak zcela vyrovnané je utkání GC Beřovice proti G&CC Prague – po čtyřhrách má každý tým 1,5 bodu ze tří možných. O postupujících rozhodnou sobotní dopolední singly.

Všechna čtvrtfinále v Extralize a I. lize družstev mužů a žen skončila v pondělí 26. srpna. Dohromady se odehrálo 18 jamkových zápasů. Osmnáct proto, že od sezóny 2010 se v Extralize mužů hraje i tzv.Play-out, v němž poslední čtyři družstva po základní části hrají o sestup do I. ligy. V těchto zápasech se utkaly Royal GC Mariánské Lázně vs GK Líšnice a GK Čechie vs GC Olomouc. Z vítězství a udržení extraligové příslušnosti se radovaly oba hostitelské kluby.

Do bojů o titul v Čeladné v Extralize mužů postoupily GC Karlštejn, GC Erpet Praha, GC Brno a Park GC Ostrava. V Extralize žen se o titul utkají GK Čechie, Park GC Ostrava, GC Erpet Praha a Royal GC Mariánské Lázně. Ve čtvrtfinále se zrodila dvě obrovská překvapení a obě na úkor hráčů a hráček GC Austerlitz. Nejdříve ženy coby obhájkyně titulu nestačily na domácím hřišti na nadšeně bojující hráčky Park GC Ostrava a o den později muži jako vítězové základní části Extraligy podlehli rovněž doma obhájcům titulu z GC Erpet Praha.

O postup do Extraligy mužů v roce 2014 hrají G&CC Mstětice vs GC Praha a GC Beřovice vs G&CC Prague. V případě žen si to rozdají GC Brno proti GC Kunětická Hora a GC Karlštejn proti GC Konopiště.

Ředitelem a hlavním rozhodčím Play-off ligových družstev mužů a žen je Luboš Klikar, rozhodčími Jiří Kaminský a Tomáš Vávra.

Kompletní výsledky čtvrtfinálových utkání v Extralize a I. lize mužů a žen 2013 najdete