European Tour – ISPS Handa Wales Open

03.06.2012 | Josef Káninský | publikováno v rubrice Turnaje
A A A

European Tour – ISPS Handa Wales Open, Celtic Manor Resort, Wales, Anglie
(1. – 3.6.2012, -1 hod)

 

 Neděle – finálové kolo

Tchonghai Jaidee

Několik hráčů jej v přesýpaném pořadí ohrožovalo, Thongchai Jaidee však všechny ataky odrazil a přetavil své vedení v turnajový titul. Přestože poprvé za víkend zahrál nad par rydercupového hřiště, i 73 ran (+1) mu stačilo k prvenství s konečným výkonem -6. Na závěr trochu zahrál sám sobě na nervy, o jeden úder však byl přece jen lepší než čtveřice konkurentů, dělících se o druhé místo.
„Tohle pro mě byly těžké podmínky,“ ulevil si asijský golfista, jehož předchozí čtyři tituly spadají právě na jeho domovský kontinentální okruh. „Je to něco  úplně jiného než v Thajsku,“ zdůraznil. Studené velšské podnebí je skutečně něco, co by mu nemělo sedět, ale to už je golf. Taky to mohlo dopadnout jinak…
Prvním kdo začal Thajce stíhat, byl překvapivě Joel Sjöholm. Do třinácté jamky byl na bilanci -5 a začalo se rýsovat, že o moc níž vítězné skóre nepůjde. Švéd však nezvládl závěr a po dvojici bogey na jamkách 16 a 17 bylo jasné, že senzace se konat nebude. Pak se na chvíli zmátořil Ross Fisher, jenže byl penalizován jednou ranou za pomalou hru a také to neustál. A tak se na špici leaderboardu místo anglické objevila nizozemská vlajka. Ani Joos Luiten ovšem tempo nevydržel, dvě pozdní bogey mu nedovolila zvítězit.
Jaidee se naopak vyhrabával odspodu. Po bogey na čtvrté jamce přidal dokonce na pětiparu číslo 9 double bogey a to byly chvíle, kdy se konkurenti snažili o to, sebrat mu vytoužený primát. Vítěz se však okamžitě po dvojitém neúspěchu zmátořil, zapsal tři birdie za sebou, další přidal na patnáctce a získal náskok. Ten mu byl dobrý při dvojici bogey na šestnáctce a osmnáctce, jimiž se jeho náskok sice ztenčil, ale nezmizel. 

Další pořadí: 14. Paul Lawrie, Coetzee (E), 28. Manassero (+2), 33. Siem (+3), 46. F. Molinari (+6), 57. Jiménez (+8), 62. Montgomerie (+9).

Sobota – 3. kolo
A zase je tu střídání stráží, čelo leaderboardu vypadá netradičně a zajímavě. Thajec Thongchai Jaidee se na první příčku vyšvihl díky výsledku 67 ran (-4), a to si přitom v kole neodpustil tři bogey. Zdá se však, že i v drsném podnebí přímořského velšského kraje je možné s úspěchem útočit na birdie.
„Mám několik vítězství na Asian Tour a hraju tam dobře. Je důležité, abych nějaký dobrý výsledek získal také na European Tour. Naučil jsem se spoustu věcí, třeba jak hrát v takových podmínkách,“ řekl lídr. Je momentálně na bilanci sedm ran pod par, což je o jeden úder lepší než má hráč na druhé pozici a o dva lepší, než jaká je hodnota třetí příčky.
A tady zajímavost průběžné výsledkové listiny pokračuje. Sedí tu totiž jména patřící dvěma Nizozemcům. Druhý je Joost Luiten, jemuž se podařil husarský kousek. Denní skóre 64 (-7) je skvělým počinem a patří do něj i eagle ze čtyřparové patnácté jamky. Jeho autor se dopustil pouze jednoho bogey na pětce, pak už jen snižoval, naposledy na finálovém greenu. Na stejnou úroveň se právě díky birdie na osmnáctce dostal Angličan Ross Fisher, jehož vyrovnaný denní poměr pět birdie/pet bogey dalo dohromady even par a uchování naděje na zisk turnajového titulu.
Aby bylo učiněno za dost zmínce o nizozemském ataku: Luitenův krajan Tim Sluiter nebyl v sobotu tak úspěšný, ale 68 ran (-3) mu k bilanci -5 a tím i třetímu místu stačí.
Další pořadí: 5. Siem (-4), 7. Coetzee (-3), 15. Manassero (-1), 26. Paul Lawrie, Larrazábal (+1), 41. F. Molinari (+3), 65. Jiménez (+8).

Pátek – 2. kolo
Lee Slattery se držel statečně, a proto je stále ve hře o titul. Sice klesl na druhou pozici, ale to i zásluhou drtivého ataku jeho anglického krajana Rosse Fishera, jenž převzal vedení. Nový lídr zahrál v těžkých podmínkách 66 ran (-5) a s celkovým skóre šest ran pod par je před Slatterym o dvě vpředu. Pouze jedenáct účastníků je v mínusových číslech a hodnota cutu je nebývale vysoká: +5.
Člen vítězného rydercupového týmu Evropy z předloňského roku mezitím spadl naž ke 150. místu světového žebříčku. „Loňský rok znamenal zklamání a vlastně je to zatím i ten letošní,“ přitakal Fisher, jenž se škrábe nahoru do špičky. Šanci znovu se připomenout má právě v dějišti slavné výhry nad USA. „Mám tady na to dobré vzpomínky, zahrál jsem tu několik skvělých výsledků,“ přitakal. „Vždycky je skvělé být ve hře na hřišti, které člověku sedí.“
Proti Fisherově skórkartě, v níž je jedno bogey a šest birdie, mohl Slattery postavit pouze denní even par, ze zápisu je ovšem zřejmé, jak tvrdě se s nečekanou pozicí vedoucího muže popasoval. Do osmé jamky měl na kontě tři bogey, pak se začal zlepšovat i s pomocí aeglu na jedenáctce, znovu ztratil, ale díky birdie na poslední jamce se dostal na svou pozici.
Další pořadí: 3. Zanotti, Jaidee, Wood (-3), 20. Larrazábal, F. Molinari, Siem (+1).
Cutem neprošli: E. Molinari, Levet, Davies, Kruger.

Čtvrtek – 1. kolo
Není úplně lehké si vzpomenout, ale také to není nic mimořádného, pokud někdo udržel v paměti, že Lee Slattery loni získal svůj první titul na European Tour. Vyhrál Madrid Masters a mohl by hrát uvolněně. Místo toho v této sezoně prošel při deseti startech jen čtyřikrát cutem a za poslední čtyři měsíce jen jednou. Přesto teď anglický golfista vede. V těžkých povětrnostních podmínkách zahrál 67 ran (-4) a mohl na tom být ještě líp, nebýt jediného bogey dne na deváté jamce, která byla jeho poslední.
Slattery si vytvořil náskok jednoho úderu před německo-nizozemskou dvojicí Marcel Siem, Tim Sluiter. Ani jeden nebyl bezchybný, druhý jmenovaný dokonce zapsal double bogey na tříparové sedmnáctce. Čistou skórkartu ostatně nepřinesl nikdo a eagly byly vzácným zbožím, takže rozhodoval hlavně poměr bogey/birdie. „Bylo vlhko a větrno, takže tři pod je tady dobrý výsledek,“ komentoval pořadí Siem.
Lídr pokračuje na vlně vynikajících výsledků. Jen tři dny před startem velšského turnaje si finálovým kvalifikačním kolem za 66 ran zajistil první start na US Open. „Vím, že v Olympic Clubu je těžké hřiště, ale těším se,“ potvrdil třiatřicetiletý hráč ke svému plánovanému výletu do San Franciska.
Další pořadí: 4. Fernandez-Castaňo, Larrazábal (-2), 47. Montgomerie, Paul Lawrie, F. Molinari (+3), 76. Jiménez, Manassero (+5), 136. Kruger (+10).

Turnaj, na kterém budou hrát M. A. Jimenéz, Pablo Larrazábal, Edoardo Molinari, Matteo Manassero, Colin Montgomerie, J. M. Olazábal, Thongchai Jaidee, Alejandro, Caňizares či David Drysdale.

Hraje se na hřišti Celtic Manor Resort s parem 72 a délkou 6 747 metrů.

Odkazy: … Celtic Manor ResortSatelitní mapa hřištěStránky turnajeEvropský žebříček …   Finanční žebříček Race to Dubai