European Tour – ISPS HANDA Perth International

21.10.2012 | Josef Káninský | publikováno v rubrice Turnaje
A A A

European Tour – ISPS HANDA Perth International, Lake Karrinyup CC, Perth, Austrálie (18. – 21.10.2012, +6 hodin)

Neděle – finálové kolo
Americký dvojblok zůstal neprorazitelný a pořadí zůstalo takové, jaké se utvořilo po třetím kole. Bo Van Pelt se sice v závěru nevyvaroval dílčích chyb, ale Jason Dufner měl v těch okamžicích starosti s vlastní hrou, takže útok na svého krajana vedl jen uměřený. Oba hráči startující na divokou kartu si rozdělili první a druhé místo, třetí skončil s odstupem Španěl Alejandro Caňizares. Nejvýše postaveným domácím golfistou je Greg Chalmers na děleném desátém místě.
„Byla to velká bitva, hráli jsme dobře,“ řekl s úlevou Van Pelt, jenž zakončil turnaj denním výsledkem 68 ran (-4) a konečným skóre -16. Do jedenácté jamky zahrál pět birdie a konkurenci si držel od těla. Dufner byl v tu chvíli už tři rány pozadu. Pak se na čtrnácté jamce přiblížil na rozdíl jedné, protože lídr zahrál bogey a jeho pronásledovatel birdie. Jenže dotírání nepokračovalo, Van Pelt přidal birdie na patnáctce, kde se dostal druhou ranou na green a proměnil druhý putt z pěti metrů. Kdyby býval rydercupový reprezentant USA Dufner chtěl svého krajana přimět do play-off, nesměl by býval zahrát sám bogey na šestnáctce. Zase to bylo o tři a na konečném rozdílu dvou ran se skóre ustálili po vítězově bogey na sedmnáctce. „Ale byl to perfektní výlet,“ pochvaloval si druhý v pořadí po kole za 69 ran (-3). „Je skvělé být zase pár týdnů po ryder Cupu ve hře o vítězství,“ dodal.
Z hráčů European Tour, kteří usilují o proniknutí do postupové stopětadvacítky, zaručující příslušnost k okruhu i v příštím roce, posílili své šance Argentinec Emiliano Grillo a Velšan Rhys Davies. Ještě donedávna příslušník světové špičky Angličan Paul Casey, jenž vinou zranění ramene dlouho nehrál po zimním pádu při snowboardingu, si pátým místem vytvořil letošní osobní maximum. „Dnes jsem se svou hrou konečně spokojen. Když to tak půjde dál, nebude to dlouho trvat a zase se vrátím do okruhu uchazečů o vítězství,“ pravil spokojeně. Svůj cíl z větší části splnil Caňizares, jenž je momentálně členem elitní šedesátky, kterou čeká listopadové finále v Dubaji. Finanční žebříček se uzavře za týden po BMW Masters v Číně.
Další pořadí: 5. Casey, Grillo, Davies (-8), 28. E. Molinari (E), 36. Rumford (+1).

Sobota – 3. kolo
Oba zahráli kolo za 67 ran (-5), a tak se Bo Van Pelt a Jason Dufner seřadili za sebou na prvním a druhém místě leaderboardu. Hráči, startující na divokou kartu, jsou bez stresu a odkazují některé uchazeče o zachování příslušnosti k European Tour na další rok či dva, do patřičných mezí. V neděli vytvoří finálový flight a jejich souboj o titul vážněji ohrožuje pouze Emiliano Grillo. Dosavadní lídr byl v této pozici jen stínem hráče z první poloviny turnaje, zahrál 73 (+1), a tak s průběžnou bilancí -10 ztrácí na samostatné třetí pozici na Van Pelta dvě rány a na Dufnera jednu. Další účastníci už jsou nejméně další tři údery zpět za Argentincem.
Van Pelt se rozjížděl pomaleji, na první devítce měl průběžné skóre -1, na druhé ale přidal čtyři birdie, to poslední na čtyřparové osmnácté jamce puttem takřka přes celý green. „To bylo hezké, zakončit kolo takhle, a doufám, že zítra to bude vycházet podobně. Ale ještě toho máme hodně před sebou,“ řekl. Tím, jak den zakončil, získal samostatně první pozici, neboť Dufner obešel závěrečných šest jamek v paru. „Je skvělé vědět, že v neděli nemusíte dělat žádné šílenosti, abyste mohli vyhrát turnaj. Mám reálnou šanci a těší mě to,“ dodal rydercupový reprezentant USA. Svěřil se, že někde uprostřed hry se cosi zlomilo a on začal hrát lépe. Měl na kontě i eagle z pětiparové třetí jamky, ale dvěma bogey (jamky 1 a 5) jeho vliv eliminoval. Svých pět birdie zapsal mezi sedmičkou a dvanáctkou. Na sedmé jamce přitom Dufnerovi míč skočil nešťastně do roughu a pak byl pro změnu v bunkeru. Přesným chip-inem ale odstartoval svou úspěšnou sérii.
Grillo se na nejvyšší pozici držel ještě po deváté jamce celkem bezpečně, zakončil ji za birdie. Ale hned pak přišly jeho potíže. Birdie na dvanáctce bylo jeho poslední. Po bogey na šestnáctce přišel o vedení a po dalším na osmnáctce klesl na třetí místo.
Další pořadí: 4. Howell, Caňizares (-7), 11. Jamieson (-4), 16. Casey (-3), 26. E. Molinari (-1), 52. Rumford (+3).

Top 10 třetího kola:

Pátek – 2. kolo
I proto, že ani jeden ze čtvrtečních lídrů nevydržel tempo a oba shodně po výkonu nad par klesli na dělené čtvrté místo, chopil se příležitosti Emiliano Grillo. Sice se oproti prvnímu dnu také zhrošil, ale jen nepatrně o jeden úder. Zahrál 67 ran (-5) a jeho průběžné skóre -11 znamená málo vídaný náskok v polovině turnaje: čtyři údery. Přesně tolik na Argentince ztrácejí Američan Bo Van Pelt a Australan Jason Scrivener, jenž zvedl prapor golfu hostitelské země.
Grillo byl před pravděpodobně poslední šancí uhájit hráčskou kartu na European Tour pro příští rok na hraně. Jakožto 112. muž finančního žebříčku se klidně mohl dočkat i toho, že jej v tomto nebo příštím týdnu čtyři konkurenti přeskočí a on z postupových míst vypadne. Teď si dal šanci nejen zajistit si výhrou dvouletou příslušnost k okruhu, ale také změnit plán na zbylou část sezony. Prémií za výhru by totiž pronikl mezi šedesátku účastníků finálového turnaje v Dubaji.
„Myslím, že včera jsem hrál líp,“ komentoval svou skórkartu dvacetiletý nováček, který uspěl v loňské Q-School. Nebylo se mu co divit, protože k nízkému skóre si pomohl dvěma eagly. Prvního na pětiparové trojce dosáhl přesnou ranou z bunkeru a na čtyřparové devítce použil opět sand wedge, jenže tentokrát z fairwaye a míči dal takový spin, že se ze dvou metrů vrátil do jamky. „Mým cílem je zajistit si kartu na příští rok. Kdybych vyhrál, bylo by to úžasné,“ dodal opartrně Grillo.
Další pořadí:
23. Casey (-2), 31. E. Molinari, Jamieson (-1), 41. Rumford (E).
Neprošli cutem: Schwartzel (+3).

Top 10 druhého kola:

Čtvrtek – 1. kolo
Zatímco z domácích hráčů se nikdo do popředí neprosadil, znalosti místních podmínek využil jiný protinožec, Michael Hendry z Nového Zélandu. Jeho výsledek 65 ran (-7) pak dorovnal stálý hráč evropského okruhu Alejandro Caňizares ze Španělska. Ve dvojici se dělí o vedení o jeden úder před samostatně třetím Emilianem Grillem z Argentiny, jenž uspěl v loňské Q-School.
Hendry má ve výsledcích i bogey ze čtyřparové druhé jamky. Zahrál tedy o jedno birdie víc než Caňizares, jenž odevzdal čistou skórkartu. Pro Španěla, jenž v sezoně zdaleka nepotvrdil dobrý počin v podobě druhého místa na květnovém Open de Espaňa, by výrazný výsledek znamenal možnou záchranu místa v šedesátce postupujících na finále European Tour v Dubaji. „Jsem na 70. místě a tohle je můj poslední, nebo předposlední turnaj v roce. Potřebuju dobrý finiš,“ potvrdil devětadvacetiletý golfista. Jeho příklad ukazuje, jak je tato hra ošidná. V minulém týdnu v Portugalsku se mu nedařilo (dělené 68. místo), a tak se rozhodl letět přes půl zeměkoule. „A cítím se skvěle,“ potvrdil.
Další pořadí: 13. Van Pelt (-2), 29. Schwartzel, E. Molinari (-1), 47. Jamieson (E), 79. Rumford (+2).

Top 10 prvního kola:

Evropská tour se vrací zpět do Austrálie po třech letech, kdy se tu naposledy v roce 2009 hrálo Australian Masters. Turnaje se zúčastní Charl Schwartzel, Edoardo Molinari, Steve Webster, Jason Dufner, Paul Casey, Alejandro Caňizares.

Hraje se na hřišti Lake Karrinyup CC s parem 72 a s délkou 6 531 metrů.

Odkazy: … Lake Karrinyup CC … Satelitní mapa hřištěStránky turnaje … Evropský žebříček … Finanční žebříček Race to Dubai