European Tour – Castelló Masters

23.10.2011 | Martin Kučera | publikováno v rubrice Turnaje
A A A

European Tour – Castelló Masters, Club de Campo del Mediterráneo, Castellón, Valencie, Španělsko, (20. – 23.10.2011, bez časového posunu)

Neděle – finálové kolo
Sergio García si triumfálně došel pro vítězství v turnaji. Do posledního kola vstupoval s náskokem osmi ran, mohl tak obejít závěrečné kolo klidně v paru. To by to ale nesměl být García, ten nezkrotný Španěl! Povzbuzován domácím publikem hrál jedno birdie za druhým a jeho denní skóre se zastavilo na -8. Na 17. jamce sice zahrál bogey, ale na 18. jamce, už za aplausu publika, předvedl své poslední birdie a mohl tak slavit titul na evropském okruhu téměř po třech letech. Naposledy se takto radoval v Číně na HSBC Champions v listopadu 2008.
„Nemohu to chápat jinak než jako satisfakci za tu dobu dvou let, nebo možná i delší od chvíle, kdy jsem byl světovou dvojkou,“ připomněl období vlastního výkonnostního propadu jedenatřicetiletý hráč. Mnozí ho dávají do souvislosti s osobními problémy, konkrétně s rozchodem s Morgan-Leigh, dcerou slavného Grega Normana. „Tým kolem mě, tedy rodina, manažeři a caddie, ti všichni mi pomohli projít tím špatným obdobím,“ poděkoval šťastný vítěz a majitel šeku na 333 330 eur. Důležité je pro něj vedle finanční prémie i to, že se v rydercupovém bodování dostal na desáté místo, což by mu zajistilo automatickou nominaci do týmu Evropy. Loni v něm při zápase proti USA chyběl, vinou špatné výkonnosti nedos tal ani divokou kartu.
Teď se zdá, že je zpět. Celkové Garcíovo skóre se na jeho důvěrně známém hřišti zastavilo na hodnotě -27. Jeho španělský kamarád Gonzalo Fernandez-Castaňo (-16) zahrál také skvělé kolo (-7), ale aby býval dostihl svého krajana, musel by zahrát na každé jamce birdie. „Gonzalo na mě tlačil a já jsem věděl, že si nemohu dovolit žádné zaváhání. Výhra o 11 ran je dílem toho, že mi šly běžné rány, chipy i putty,“ dodal García. Za dvojicí domácích golfistů na třetím místě skončili Švéd Alexander Norén a Richie Ramsay ze Skotska (oba -15).
Další pořadí: 5. Aiken (-14), 6. Coetzee (-12), 11. Horsey, Gonzalez (-9), 20. Jaidee, Hoey (-8), 27. Pet. Lawrie, Webster (-7), 35. Levet, Manassero (-5), 54. Caňizares (-1).

Sobota – 3. kolo
Sergio Garcia bude mít před finálovým kolem klidné spaní. Tedy alespoň dle dnešního výsledku ve třetím kole. Domácí hráč předvedl podobné kolo jako ve druhém kole, jen se o ránu pohoršil, zahrál -7 a s celkovým skóre -19 vede o 8 ran před druhým Thonghai Jaidee (-11). Španěl začal kolo bogey, ale to bylo jediné, co pokazil. Poté ještě v první devítce přidal jedno birdie a hned záhy zopakoval na stejné jamce jako včera eagle. Na druhé devítce už jen snižoval a zahrál pět birdie až na konečných -19. Na třetím místě je Ross McGowan (-10), který ztrácí jednu ránu na druhého Jaidee a devět ran na Garcia.
Další pořadí: 7. Gonzalez, Noren (-8), 11. Webster (-7), 21. P. Lawrie, Manassero (-5), 43. Green (-2), 60. Caňizares (+2)

Pátek – 2. kolo
Sergio Garcia (-12) předvedl jedno z nejlepších kol za tuto sezónu -8 a vyšvihl se do průběžného vedení v turnaji. Garcia předvedl sedm birdie a jeden eagle na pětiparu. Skórekartu mu kazí pouze jedno bogey. Stejné skóre jako Garcia zahrál i Švéd Alexander Noren (-10), který se posunul na druhé místo se ztrátou dvou ran na vedoucího hráče. Švéda může těšit jeho čistá hra.
Skokanem dne se stal Skot Richie Ramsay (-6), který se posunul o 49. míst nahoru na průběžné dělené 10. místo. Díky jeho skvělému kolu (osm birdie, jedno bogey, celkem -7) se vyhnul cutu, který byl stanoven na par. Ten, kdo se nevyhnul cutu, byl bouřlivák John Daly (+1). Daly skončil těsně za hranicí cutu. Spolu s Dalym neprošel cutem Colin Montgomerie (+2), José María Olazábal (+4), Pablo Larrazábal (+5) či Lloyd Saltman (+5).
Další pořadí: 6. Gonzalez (-7), 10. Jaidee (-6), 15. Manassero, Drysdale (-5), 35. Webster (-2), 43. Kjeldsen, Caňizares, P. Lawrie (-1)

Čtvrtek – 1. kolo
Po delší době dal o sobě bezchybným výkonem vědět Ross McGowan. Možná ta formulace není úplně přesná, protože anglický golfista se v popředí leaderboardu nepohybuje málo. I když spíš na hůře dotovaných turnajích. Jenže aby byl v samostatném vedení, a ještě zahrál kolo s pěti birdie a jedním eaglem (na čtyřparové sedmnáctce, hrál ji jako svou osmou jamku), to je ojedinělý jev.
Devětadvacetiletý držitel jediného titulu z European Tour, který získal předloni na Madrid Masters, se možná bude moci nazvat specialistou na španělská hřiště. Jenže to se teprve uvidí. Na zmíněném turnaji, kde slavil před dvěma lety svůj velký triumf, začal dobře i letos, v prvním kole zahrál 64 ran. Jenže pak už takový výkon nedokázal zopakovat a ve víkendovém programu hrál už spíš špatně. Tak to bylo víckrát, letošním McGowanovým maximem je lednová 18. pozice z Africa Open.
„Opravdu nemyslím na Race To Dubai,“ ujistil golfista, jemuž i vinou zranění zápěstí hrozí, že vypadne ze seznamu těch, kdož mají účast na okruhu jistou i pro příští sezonu. „Prostě se soustředím na každou další ránu, abych na konci týdne měl na svém kontě dobrý výsledek,“ dodal neurčitě.  
Tentokrát, v jednotlivém kole, McGowan konkurenci předčil výrazně. Jeho 64 ran (-7) znamená náskok rovnou dvou úderů před dvojicí na děleném druhém místě. Tu tvoří Paraguayec Fabrizio Zanotti, jenž vytvořil zajímavou sérii pěti birdie za sebou mezi 11. a 15. jamkou, a další Angličan Richard McEvoy, jenž stejně jako jeho konkurent zapsal celkem šestici birdie proti jednomu bogey.
Další pořadí: 4. García, Hoey (-4), 17. Manassero, Norén (-2), 27. Montgomerie (-1), 76. Daly (+2), 112. Larrazábal (+7).

Turnaj, na kterém loni padl historický rekord European Tour. První vítězství v kariéře a pokoření hranice nejmladšího vítěze na okruhu získal mladičký Ital Matteo Manassero. Tehdy mu bylo 17 let. Na turnaji bude startovat Sergio Garcia, John Daly, Rhys Davies, Ricardo Gonzalez, Colin Montgomerie, Lloyd Saltman, Steve Webster či Peter Lawrie.

Hraje se na hřišti Club de Campo del Mediterráneo s parem 72 a s délkou 6 502 metrů.

Vítěz si odnese šek v hodnotě 333 tis. euro (8,3 mil. českých korun).

Odkazy: … Club de Campo del MediterráneoSatelitní mapa hřištěStránky turnaje … Evropský žebříček … Finanční žebříček Race to Dubai