European Tour – BMW Italian Open

16.09.2012 | Josef Káninský | publikováno v rubrice Turnaje
A A A

European Tour – BMW Italian Open, Royal Park I Roveri, Turin, Itálie
(13. – 16.9.2012, bez časového posunu)

 

Fernandez Castano

Neděle – finálové kolo
Jak měla předchozí tři kola jíné lídry, tak se i v tom závěrečném na horní pozici vyšplhal zase nový golfista. Tentokrát je definitivní, že na nejvyšší příčce zůstane a titul si na konto připíše Gonzalo Fernandez-Castaňo. Španěl dosáhl skóre 24 ran pod par a svou výhru stvrdil na poslední jamce, kde zahrál birdie. Ještě po šestnáctce byli spolu s Jihoafričanem Garthem Mulroyem nastejno, pak ale konkurent zahrál bogey vinou druhé rány do bunkeru a připravil se o možnost soupeřit na posledním greenu o vítězství.
„Bylo to jako jamkovka,“ řekl k dění ve finálovém flightu Fernandez-Castaňo. Byl v neděli vynikající. Obešel se tentokrát bez bogey a výsledek 64 ran (-8) je značkou kvality. „Věděl jsem, že bude zapotřebí nízké skóre,“ řekl hráč, jenž na tomto hřišti získal titul před pěti lety a ví, jak na něj. Ve všech čtyřech kolech zahrál birdie jak na jamce 14, tak na jamce 18, a na osmičce dokonce jeho zápis zní birdie – birdie – eagle – birdie. „Dneska mi tam padaly putty,“ dodal spokojeně.
Z rydercupových reprezentantů Evropy skončili Němec Martin Kaymer a Belgičan Nicolas Colsaerts na děleném pátém místě a potvrdili solidní formu. Ital Francesco Molinari si spravil chuť díky skóre 65 (-7), což je o jedenáct úderů lepší číslo než jeho sobotní, ale na víc než na čtvrtou desítku konečného pořadí to nestačilo.
Návratem k dobrým časům zakončil turnaj Alex Čejka. Do třinácté jamky nastřádal pět birdie, pak ale přišel na čtrnáctou jamku, čtyřpar, který ho notně trápil. Potřetí v turnaji zde zapsal bogey, ale pak už došel kolo na samé pary a zapsal 68 ran (-4). S konečným výsledkem -11 dokonce o jeden úder předstihl Molinariho.
Další pořadí: 35. Čejka (-11), 46. Rock, F. Molinari (-10), 53. Olesen (-9), 63. Olazábal, Wiesberger (-7).

Konečné Top 10:

Sobota – 3. kolo
Po dalším střídání stráží v první desítce vede Jihoafričan Garth Mulroy. Zahrál 66 ran (-6) s jedním bogey a sedmi birdie ve skórkartě, jeho série jednotlivých kol je velice vyrovnaná: 66 – 67 – 67. O jeden úder za ním je samostatně druhý Gonzalo Fernandez-Castaňo ze Španělska, také třetí pozici okupují hráči této jihoevropské země: Rafael Cabrera-Bello a Pablo Larrazábal.
„Už první den jsem říkal, že hřiště mi připomíná mnohá jihoafrická hřiště,“ řekl Mulroy, jenž letos vyhrál doma třikrát a na evropské scéně získal titul na Alfred Dunhill Championship. „Zase tak často nevyhrávám, takže beru každé vítězství,“ smál se lídr.
Z trojice rydercupových reprezentantů Evropy se pro změnu blýskl Belgičan Nicolas Colsaerts. Byl jedním ze tří hráčů, kteří zapsali nejlepší denní výsledek 65 ran (-7). Ve skórkartě má osm birdie a jedno bogey, ve výsledkové listině se pak posunul na dělené páté místo, o něž se mimo jiné dělí s budoucím spoluhráčem Martinem Kaymerem. I Němec si svými 69 ranami polepšil. Naopak hlubokého propadu o téměř padesát příček se dočkal Francesco Molinari a po výkonu 76 ran (+4) nemohl čekat nic jiného.
Český hráč v německých barvách Alex Čejka zažil další zhoršení oproti předchozímu dnu, tentokrát o dvě rány. Jeho even par 72 stačí před finálovým kolem jen na dělenou 51. pozici, přitom ve čtvrtek začínal na desátém místě.
Další pořadí: 38. Wiesberger (-8), 51. Čejka (-7), 63. Olesen (-5), 70. F. Molinari (-3), 72. Rock (-1), 73. Olazábal (E).

Pátek – 2. kolo
Dvě kola s totožným výsledkem 66 ran (-6), ale tentokrát na rozdíl od úvodního dne s čistou skórkartou – to jsou základní údaje hry Richarda Blanda, jenž se s průběžným skóre -12 ujal vedení o jeden úder před čtveřicí konkurentů. Angličan hrál až do desáté jamky jen jednu ránu pod par, rozstřílel se ke konci – čtyřikrát do mínusu šel mezi jamkami 14 a 18, přičemž birdie zapsal na všech závěrečných třech. Stíhají ho Francouz Grégory Bourdy, autor nejlepšího výsledku kola 64 (-8), Španěl Gonzalo Fernandez-Castaňo, Jihoafričan Garth Mulroy a Skot Marc Warren.
Bland momentálně figuruje na 126. místě žebříčku Race To Dubai a potřebuje výrazný výsledek, aby se posunul do stopatnáctky hráčů, kteří budou mít jistotu hráčské karty na European Tour i pro příští sezonu. Loni už ji ztratil a vrátil se na okruh až přes Q-School. „Mám za sebou pár těžkých let,“ řekl devětatřicetiletý golfista. „Ale je to za mnou a já věřím v trvalý obrat k lepšímu.“
V lepším světle se ukázal německý rydercupový reprezentant Evropy Martin Kaymer, jenž po stejném výkonu jako lídr postoupil na dělenou čtrnáctou pozici. Jen o ránu za ním je Ital Francesco Molinari a třetí z výběru starého kontinentu, Belgičan Nicolas Colsaerts, si drží naději na dobré umístění z 36. příčky, ale už šest ran za lídrem.
Pět jich před víkendovou částí ztrácí Alex Čejka. Německý profesionál s českými kořeny se oproti zahajovacímu skóre o tři rány zhoršil, ale i 70 (-2) je solidní počin, zvlášť když ve skórkartě je jen jedno bogey.
Další pořadí: 14. Kaymer, Cabrera-Bello (-8), 22. F. Molinari, Čejka (-7), 36. Manassero, Colsaerts, Olesen (-6), 48. Wiesberger (-5), 62. Olazábal, Rock (-4).
Cutem neprošli: Wattel, Luiten, E. Molinari, Davies, Wood, Norén.

Top 10 druhého kola:

Čtvrtek – 1. kolo
Svých osm birdie si Joel Sjöholm rozložil rovnoměrně na poloviny mezi obě devítky a se skóre 64 ran (-8) se ujal vedení. Má náskok jednoho úderu před Angličanem Leem Slatterym, jenž rovněž nechyboval, ale na druhé devítce zapsal o birdie méně. „Chci odplatu,“ řekl sveřepě korpulentní Sjöholm, jenž na minulých dvou turnajích ve Švýcarsku a Nizozemsku shodně neprošel o ránu cutem. „Špatně jsem patoval. Pokaždé jsem cítil, že mám šanci jít dál, ale nepovedlo se. V takových situacích nezbývá než zapomenout a myslet na další turnaj,“ dodal.
Nijak zvlášť dobře nezačali někteří rydercupoví reprezentanti Evropy. Martin Kaymer, hledající bývalou formu, je na stejné úrovni jako jeho kapitán José María Olazábal. Nicolas Colsaerts je na tom ještě o ránu hůř. Jejich budoucí spoluhráč Francesco Molinari se udržel v top 20 a pronesl: „Bavili jsme se o tom, ale ne moc. Těším, se, jak si to společně v Americe užijeme.“
Výtečně začal Alex Čejka, jenž se po výkonu 67 ran (-5) dělí o desátou pozici. Kdyby německý profesionál českého původu zaútočil na jedno z předních umístění, dal by si ještě docela dobrou šanci proniknout v Race To Dubai do stopatnáctky, zajišťující hráčskou kartu na European Tour pro celý příští rok. Na americké PGA Tour se mu tato šance vzdálila, ačkoli tam ještě může přesídlit na Podzimní sérii. V Itálii dosáhl na úvod šesti birdie a jednoho bogey.
Další pořadí: 20. F. Molinari, Fernandez-Castaňo (-4), 47. Wieseberger, Rock, Kaymer, Olazábal (-2), 80. Olesen, Colsaerts (-1).

Top 10 prvního kola:

Turnaj s kvalitním obsazením. Hrát bude Martin Kaymer, Matteo Manassero, David Horsey, Pablo Larrazábal, Robert Karlsson, J.M. Olazábal, Colin Montgomerie, Francesco Molinari či Alex Čejka.

Hraje se na hřišti Royal Park I Roveri s parem 72 a délkou 6 660 metrů.

Pro vítěze je připraven šek v hodnotě 250tis. euro (6,1 mil. korun českých)

Odkazy: … Royal Park I RoveriSatelitní mapa hřištěStránky turnajeEvropský žebříček …   Finanční žebříček Race to Dubai