European Tour – Alfred Dunhill Links Championship

07.10.2012 | Josef Káninský | publikováno v rubrice Turnaje
A A A

European Tour – Alfred Dunhill Links Championship, Old Course St. Andrews, Carnoustie a Kingsbarns, Skotsko (4. – 7.10.2011, -1 hodina)

 

 

 

Branden Grace

Neděle – finálové kolo
Branden Grace si cestu za titulem přece jen zkomplikoval, neboť po jedenácté jamce byli spolu s partnerem z finálového flightu Thorbjörnem Olesenem na stejné úrovni -19. Zapříčinilo to druhé lídrovo bogey dne. Po něm však Jihoafričan zahrál tři birdie za sebou. Jeho dánský konkurent po třech birdie z první devítky ztratil tempo a na patnáctce naopak zahrál bogey on. Od té chvíle už si čerstvý držitel titulu ze skotských linksů kontroloval pozici. Zakončil kolo opět na birdie a s denní bilancí 70 ran (-2) dotáhl turnaj do vítězného konce stylem „start – cíl“ v konečném součtu 22 ran pod par. Olesen, jenž byl ve čtvrtém kole o dvě rány lepší, skončil samostatně druhý se ztrátou dvou úderů.
Grace svým pátým vítězstvím na European Tour poskočil do první čtyřicítky světového žebříčku a díky prémii 617 284 eur hlavně na třetí místo v letošním Race To Dubai. „Mám to na zřeteli,“ přiznal hráč, jenž nečekaně ohrožuje i pozici vedoucího Roryho McIlroye. „O tomhle momentě jsem snil,“ okomentoval svou výhru v golfové mekce St. Andrews. Před dvěma lety tady jeho krajan Louis Oosthuizen vyhrál The Open. „Od rána se mi to honilo hlavou,“ přitakal Grace, jenž stejně jako jeho krajan prošel jihoafrickou nadací Ernieho Else. Tam se naučil všemu podstatnému, i trpělivosti. „Byl to těžký den, ale můj putter nakonec začal fungovat ve chvíli, kdy to bylo potřeba,“ doplnil vítěz.
Jiní hráči do boje o vítězství nezasáhli, ač se naopak Švédové Alexanedr Norén, Joel Sjöholm i Fredrik Andersson Hed drželi na dohled. Ale nebyl to z jejich strany tak frontální útok, jaký předvedl další jihoafrický golfista George Coetzee. Autor nejlepšího nedělního skóre 62 (-10) měl příliš velkou ztrátu na to, aby krajana na vedoucí pozici ohrozil. Domácím publikem mohutně povzbuzovaný Stephen Gallacher pro změnu doplatil na zkaženou čtyřparovou šestnáctku, kde zapsal quadruple bogey a jeho stíhací jízda skončila.
Další pořadí: 22. E. Molinari (-11), 29. Fernandez-Castaňo, Harrington (-10), 34. Kaymer, Els, Hanson (-9), 47. D. Johnson (-8), 55. Montgomerie (-7), 61. Rock (-6), 66. Schwartzel (-4).

Záverečné Top 10:

Sobota – 3. kolo
Branden Grace i na třetím hřišti odrazil atak konkurence, a přestože na Carnoustie dosáhl svého nejhoršího výsledku základní části, tedy 69 ran (-3), s průběžným skóre 20 ran por pad jde do finále jako první muž leaderboardu. Na rozdíl čtyř úderů se k Jihoafričanovi dotáhl Dán Thorbjörn Olesen, průběžně druhý. Na třetí pozici jsou s odstupem další rány Švédové Fredrik Andersson Hed a Alexander Norén.
Grace by býval svůj náskok udržel větší, nebýt double bogey na čtyřparové patnáctce. Zahrál ho ke všemu po sérii tří birdie, jejichž význam tak nebyl tak značný. Poslední lídrovo birdie dne na osmnácté jamce však znamenalo přece jen povzbuzení do nedělního finále. „Je dost dobrý na to, aby vyhrál The Open,“ ocenil svého krajana Ernie Els, letošní držitel titulu z britského majoru. „Jeho hra se hodí na linksová hřiště, pálí nízko a výborně patuje. Míří do světové špičky,“ dodal velikán  na adresu čtyřiadvacetiletého Grace.
Až na poslední chvíli se cutem protalčil rydercupový reprezentant Evropy a jeden z úspěšných obhájců trofeje z minulého týdne, Švéd Peter Hanson. Naopak Skot Paul Lawrie si v neděli už nezahraje. Od domácího hrdiny se na linksových hřištích čekalo víc, ale návrat z úspěšného týmového tažení v USA jej přece jen trochu poznamenal.
Další pořadí: 29. Els (-8), 33. E. Molinari, Fernandez-Castaňo (-7), 43. Kaymer, Harrington, D. Johnson, Montgomerie (-6), 59. Hanson (-5).
Cutem neprošli: Ramsay, Lynn, Stenson, Paul Lawrie, Clarke, Oosthuizen, Jiménez, Casey, Cabrera-Bello.

Top 10 třetího kola:

Pátek – 2. kolo
Branden Grace pokračuje v krasojízdě. Dnes pokořil svatyni golfu StAndrew pěti ranami pod par a vede s náskokem pěti ran (-17) nad severskou dvojicí Sjöholm-Olesen (-12).

Další pozice: 12. Noren, Jaidee (-8),  17. Ramsay, Donaldson (-7), 56. Kaymer, Casey (-3), 73. Paul Lawrie (-2), 89. Els (-1), 110. Larrazábal, Harrington (E),

Čtvrtek – 1. kolo
Do čela nastoupil Jihoafričan  Branden Grace neuěřitelným výkonem -12 na hřišti Kingbarns.  Výkonem -10 na StAndrews se na druhé místo usadil Francouz Victor Dubioson. Třetí příčku (-9) obsadil Dán Thornbjorn Olesen, který také hrál na StAndrews.

Top 10 prvního kola:

Turnaj, který se hraje na třech hřištích Old Course, Carnoustie a Kingsbarns, přivítá profesionály a amatéry. Hraje se ve formátu pro-am 1+1. Každý hráč odehraje nejméně jedno kolo na hřiští St Andrew, Carnoustie a Kingbarns. Profesionál má k sobě amatérského partnera, většinou z řad celebrit, herců či zpěváků. Amatéří musí  mít hendikep nejvýše  18 u mužů a 24 u žen. Hrát budou herci Greg Kinnear, Michael Douglas, Hugh Grant, Andy Garcia, plavec Michael Phelps, běžec s karbonovými nohami Oscar Pistorius,  lyžař Franc Klammer a surfař Kelly Slater, slavní fotbalisté Bobby Charlton, Johan Cruyff a Ruud Gullit, bubeník kapely Bon Jovi Tico Torres a další.
Profesionálové hrají jak individuálně, tak týmově se svým amatérským partnerem a bojují společně o týmové vítězství. Turnaj se hraje od roku 2001. Po třech kolech je cut pro 60 profesionálů 20 týmů. 
Turnaj má skvělé obsazení. Hrát bude loňský obhájce titulu Michael Hoey, pro něhož to byl doposud největší kariérní úspěch. Dále budou hrát Martin Kaymer, Matteo Manassero, Edoardo Molinari, M. A. Jimenéz, Dustin Johnson, Darren Clarke, Paul Casey, Charl Schwartzel, Ernie Els či Padraig Harrington.

Hraje se na hřištích Old Course (par 72, 6 655 metrů), Carnoustie (par 72, 6 777 metrů) a Kingsbarns (par 72, 6 539 metrů).

Dotace turnaje je 3,5 mil. euro (86,2 mil. korun českých). Vítěz si odnese šek v hodnotě 588 tis. euro (14,5 mil. českých korun).

Odkazy: … Old Course St. Andrewssatelitní mapa hřiště … Carnoustiesatelitní mapa hřiště … Kingsbarnssatelitní mapa hřiště … Stránky turnaje …  Evropský žebříček …   Finanční žebříček Race to Dubai