European Tour – Portugal Masters

14.10.2012 | Josef Káninský | publikováno v rubrice Turnaje
A A A

European Tour – Portugal Masters, Oceânico Victoria Golf Course, Vilamoura, Portugalsko, (11. – 14.10.2012, -2 hodiny)

 

 

Shane Lowry

Neděle – finálové kolo
Takové drama jen tak nějaký turnaj nenabídne a jako vítěz z něj vyšel Shane Lowry. Přestože na poslední jamce zahrál bogey, prémie 375 tisíc eur je jeho. „Nemohu tomu uvěřit. Nedokážu popsat, co cítím,“ zněla první reakce.
Když byl Irčan v klubovně, mohli jeho pozici ještě hráči posledního flightu ohrozit. Nicméně ani jednomu se to nepovedlo, osmnáctá jamka vytrestala mnohé z účastníků turnaje. Lowry zvítězil s celkovým skóre -14 o jednu ránu před Angličanem Rossem Fisherem, o dvě před Australanem Michaelem Campbellem, o tři před Rakušanem Berndem Wiesbergerem a o čtyři před dalším anglickým golfistou Richardem Finchem. Až šesté místo je dělené.
Našli se takoví, co v neděli zahráli 63 ran (-8), ale ani Angličan Danny Willet ani Francouz Raphaël Jacquelin nemohli promluvit do pořadí na předních místech, posunuli se pouze do top 10. Lowry, jenž před třemi lety ještě jako amtér vyhrál domácí Irish Open, se blýskl výkonem 66 (-5). Orámoval ho dvěma bogey, ale po tom na úvodní jamce se začal zlepšovat až k vrcholu svého výkonu, jímž byl eagle na čtyřparové jedenáctce. Dosáhl ho sedmičkou železem, jíž poslal balon na pár desítek centimetrů od praporku a rána skončila po odskoku v jamce. „Před dvanáctou jamkou jsme dlouho čekali, což bylo dobré. Sesumíroval jsem si všechno v hlavě. Vůbec to tady bylo skvělé,“ pochvaloval si Lowry prostředí přímořského hřiště. „Úplně jako u nás v Irsku,“ dodal. Po birdie na jamce 17 už byl ve slušném vedení, ale bogey na poslední jamce ještě dalo šanci konkurentům.
Fisher této příležitosti nevyužil, přestože ještě po patnácti jamkách sahal po titulu. Na šestnáctce ale zapsal bogey potřetí v turnaji a další si připsal na osmnáctce, kde mu putt do paru objel hranu jamky, čímž přišel i o play-off. V závěru ztrácel i Wiesberger, jenž své poslední birdie zahrál na dvanácté jamce a coby sobotní lídr byl v tu chvíli pouze na denním paru. Místo aby jeho výkon gradoval, přišla série čtyř parů a frustrovaný hráč zakončil turnaj dvěma bogey.
Další pořadí: 12. Manassero, Fernandez-Castaňo (-7), 16. Olesen, F. Molinari, Harrington (-6), 27. Jiménez (-5), 37. Björn (-4), 55. Cabrera-Bello (-1), 68. Siem (+4).

Konečné Top 10:

Sobota – 3. kolo
Podruhé za sebou zahrál Bernd Wiesberger 65 ran (-6) a tentokrát už to znamená vedení. Rakušan odevzdal čistou skórkartu a svých šest birdie předvedl mezi osmou a čtrnáctou jamkou. Nesnižoval pouze na desáté. Dostal se na průběžné skóre -13, o jeden úder lepší, než na jakém je Ross Fisher. Angličan, lídr po polovině turnaje, mohl být před finálovým kolem na stejné úrovni s Wiesbergerem, ale na poslední jamce jeho putt z metru a půl lízl hranu jamky a on se dopustil svého třetího bogey dne. Dokončil ho s bilancí 69 (-2).
„Po sedmi úvodních jamkách jsem na skóre 65 rozhodně nemyslel,“ přiznal sedmadvacetiletý hráč, jenž už letos vyhrál dva turnaje European Tour a třetím titulem by se nečekaně posunul do okruhu favoritů listopadového finále Race To Dubai. „Nepodařilo se mi několik wedgí, ale pak jsem se do nich dostal a na druhé devítce jsem hrál krásný golf,“ přisadil si Wiesberger.
Výkon dne předvedl Andrew Dodt. Díky skóre 64 (-7) sestavenému ze sedmi birdie se Australan zároveň stal „skokanem kola“, postoupil o třiačtyřicet příček na dělenou osmou.
Další pořadí: 6. Jiménez (-8), 8. Fernandez-Castaňo (-7), 12. Harrington, Gallacher (-6), 18. F. Molinari, Stenson, Siem (-5), 26. Coetzee (-4), 31. Donaldson (-3), 44. Manassero, Cabrera-Bello, Olesen (-1), 55. Larrazábal, Björn, Willett (E).

Pátek – 2. kolo
Ross Fisher se osamostatnil ve vedení a hned šel do trháku o tři rány. Ve druhém kole zahrál 67 ran (-4), tedy hůř než ve čtvrtek. Ale ani s tím nedokázal Stephen Gallacher držet krok. Skot byl tentokrát právě o tři údery horší a klesl na dělené druhé místo, kam k němu naopak postoupil Rakušan Bernd Wiesberger. Tomu se povedl nejlepší výsledek dne 65 (-6), který vyrovnal ještě Švéd Johan Edfors, ten však doháněl ztrátu z úvodního kola a zatím jen nakoukl do top 10.
Fisher sice začal kolo připočtem rány za bogey na první jamce, ale do jedenáctky byl na úrovni denního paru. Na druhé devítce až do jamky 16 kopíroval své čtvrteční výkony, jeho chvíle ale přišla na jamce předposlední. Na tomto pětiparu zahrál eagle a v tu chvíli se definitivně stal lídrem. Přitom se zaobíral myšlenkou vůbec nepokračovat, ale přivolaný fyioterapeut dal jeho levou nohu dohromady. „Sice jsem neměl takovou stabilitu, ale snažil jsem se s tím počítat. Za takových okolností mě vedení velmi velmi těší,“ přiznal se Angličan, jenž stojí před šancí získat svůj pátý evropský titul.
Některé hráče druhé kolo pěkně vytrestalo, takže neprošli cutem. Například rydercupový hrdina Martin Kaymer do skórkarty zapsal dvě birdie a šest bogey, čímž klesl dvě rány pod hranici postupu do víkendového programu.
Další pořadí: 4. Harrington (-6), 6. Jiménez (-5), 10. Donaldson (-4), 16. Willett, Olesen (-3), 16. Fernandez-Castaňo, Cabrera-Bello (-3), 25. Siem, Björn (-2), 51. F. Molinari, Manassero, Larrazábal (E).
Neprošli cutem: Rock, Lynn, Kaymer, Norén, Clarke, Olazábal, E. Molinari.

Top 10 druhého kola:

Čtvrtek – 1. kolo
Vedení znamená výsledek 65 ran (-6). Zahráli ho Angličan Ross Fisher, jenž k jednomu bogey potřeboval ještě sedm birdie, a Skot Stephen Gallacher, který donesl skórkartu čistou. Také na samostatném třetím místě figuruje skotský golfista. George Murray, muž ze 410. místa finančního žebříčku Race To Dubai, shromáždil bilanci jen o ránu horší než dvojice lídrů.
Jednatřicetiletý Fisher, jenž byl před dvěma lety členem vítězného rydercupového týmu Evropy, ale letos při obhajobě nebyl, má na svém kontě v této sezoně už pět umístění v top 10. Titul mu však chybí. „Byl jsem mnohem nervóznější, když jsem se na kluky díval v televizi, než když jsem byl při tom v Celtic Manor,“ přiznal se Fisher. „Kdyby mě jejich úspěch neinspiroval, byl bych špatným golfistou,“ doplnil.
Sedmatřicetiletý Gallacher si formu přenesl ze St. Andrews. V minulém týdnu se ve finálovém kole na domácím linksovém šampionátu posunul na čtvrté místo, ale pak na šestnácté jamce zahrál cizí míč a dostal dvě trestné rány. V Portugalsku se mu daří hned od začátku. „Ze začátku to bylo dobré, ale pak se zvedl vítr a začalo to být mnohem těžší,“ zhodnotil jeden z vedoucích hráčů podmínky prvního hracího dne.
Další pořadí: 4. Kruger, Donaldson (-4), 9. Fernandez-Castaňo, Cabrera-Bello (-3), 16. Kaymer, Coetzee, Olesen, Harrington, Jiménez (-2), 33. Stenson, Norén, Clarke, Björn (-1), 33. Willet, Wiesberger (-1), 57. F. Molinari, Larrazábal, Manassero, E. Molinari (E), 68. Lynn. Siem (+1), 91. Rock (+2).

Turnaj, který se hraje od roku 2007, přivítá slušné startovní pole. Hrát bude Martin Kaymer, který hned v prvním ročníku zahrál dosud nepřekonaný rekord hřiště 61 ran (-11). Dále budou hrát loňský vítěz Tom Lewis, Miguel Angel Jiménez, Darren Clarke, Francesco a Edoardo Molinari, Pádraig Harrington, Ross Fisher, Maria Olazábal, Peter Lawrie, Simon Dyson, Alex Norén, Alvaro Quiros.

Hraje se na hřišti Oceânico Victoria Golf Course, které designoval Arnold Palmer s parem 72 a s délkou 6 611 metrů.

Dotace turnaje je 2,25mil. euro (56,250 mil. korun českých). Vítěz si odnese šek v hodnotě 380 tis. euro (9,5 mil. českých korun).

Odkazy: … Oceânico Victoria Golf Course … Satelitní mapa hřiště … Evropský žebříček … Finanční žebříček Race to Dubai

 

.