Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

European Tour – Johnnie Walker Championship 2012

26.08.2012 | Josef Káninský | publikováno v rubrice Turnaje
A A A

European Tour – Johnnie Walker Championship, Perthshire, Skotsko
(23. – 26.8.2012, -1 hod.)


Paul Lawrie

Neděle – finálové kolo
S velkým přehledem uhájil Paul Lawrie své vítězství, udělal radost domácím fanouškům. „Byl to týden, ve kterém jsem měl úžasný cit pro míč. Jeden z nejlepších týdnů v kariéře,“ vylíčil své dojmy vítěz. Zároveň potvrdil stoupající formu před blížícím se Ryder Cupem. Místo v evropském týmu už měl jisté také Francesco Molinari, jemuž se neděle také povedla. Naopak své solidní výsledky nepovýšil na nadprůměrné Nicolas Colsaerts a zůstal těsně za žebříčkovými místy, zaručujícími nominaci. V desítce jistých tak zůstali Peter Hanson a Martin Kaymer. 
Colsaerts bude čekat na rozhodnutí kapitána Josého Maríi Olazábala, kým doplní tým na dvanáctičlenný. Z uchazečů o jednu ze dvou divokých karet na sebe nejvíc upozornil Fredrik Andersson Hed. Zapsal 65 ran (-7), nejlepší denní výsledek finálového dne, a posunul se na dělenou třetí pozici. Samostatně druhý je Australan Brett Rumford, jenž na Lawrieho ztratil čtyři rány.
„Zapracoval jsem na úderovém rytmu,“ vysvětlil Lawrie vzestup výkonnosti. „Taky proto jsem teď delší, což bylo na tomhle hřišti užitečné, doplnil. V neděli střádal birdie postupně a když měl čtyři, na patnácté jamce k nim přidal první bogey. V tu chvíli ještě mohl své vedení ztratit, kdyby ho to rozhodilo, ale zkušený skotský harcovník předvedl vzápětí páté birdie a turnaj dokončil dvěma pary. Jeho 68 ran (-4) znamená konečný výsledek -16 a jasné prvenství, za které získá 296 119 eur jako peněžitou prémii i  jako body do pořadí Race To Dubai. Třiačtyřicetiletý golfista má osmý titul na European Tour a třetí získal na některém z domácích hřišť. „Cítím se ve Skotsku z nějakých důvodů klidnější. Hraju tady svůj nejlepší golf,“ osvědčil Lawrie dostatek patriotismu.
Další pořadí: 15. Olesen (-7), 19. Siem, Colsaerts (-6),  26. Lynn, Norén (-5).

Konečné Top 10:

Sobota – 3. kolo
Proti smršti ofenzivních výkonů nedokázali páteční lídři postavit dostatečnou „obranu“, a tak o své pozice přišli. Místo nich zaujal post nejlepšího hráče ten, kdo se sice trefoval velice slušně, ale co se týče rekordních ataků, držel se přece jen zpátky. Skot Paul Lawrie potvrdil oprávněnost svého již nějaký čas jistého místa v evropském rydercupovém týmu.
Když dostal otázku, zda mu pomohly hlavně zkušenosti, zasmál se a odvětil: „Jsem prostě starý.“ Ve třiačtyřiceti to v golfu jistě neplatí tak doslova, nicméně dotaz byl míněn spíš na znalost prostředí. „Podle toho, jak zahráli Monty a Stephen Gallacher, zdá se, že skotští chlapíci dokážou předvést porci velkého golfu,“ dodal Lawrie. Sám zahrál 67 ran (-5), dostal se na průběžnou bilanci -12 a do finálového kola vyrazí ve společném flightu s Romainem Wattelem, jenž na něj z druhé pozice ztrácí jeden úder.
Právě francouzský hráč vedl onu smršť, protože jeho sobotní zápis zní 63 ran (-9). A to i přesto, že na těžké třinácté jamce hrál dokonce i jedno bogey. Jenže desítka birdie je dost na to, aby z toho byl nejlepší výkon turnaje. Wattel našel následovníky. Angličan Gary Boyd zapsal 64 (-8) a další z domácí skotské ekipy Gallacher 65 (-7). Zatímco Boyd si pomohl dvěma eagly, Gallacher nepotřeboval žádný.
Naopak v kole, které přálo nízkým výsledkům, si pohoršil Nicolas Colsaerts a s jeho nadějemi na Ryder Cup už to vypadá bledě. Po denním skóre 71 (-1) se Belgičan posunul na -6 a druhé místo, které by mu zajistilo automatickou nominaci do týmu pro zápas s USA, je teď vzdálené na pět ran. 
Další pořadí: 3. Gallacher (-9), 4, Boyd (-8), 7. Björn, Olesen, Cabrera-Bello, Montgomerie (-7), 13. Colsaerts (-6), 17. F. Molinari (-5), 30. Lynn  (-2), 39. Siem (-1).

Top třetího kola:

Pátek – 2. kolo
A zase je v čele dvojice, a zase jiná. Tentokrát se o nejvyšší pozici dělí Angličané Mark Foster a Richard Finch. Podobní jsou si i ve způsobu, jakým se na skóre -8 dostali. Prvně jmenovaný má na kontě dva výsledky 68, druhý se od tohoto čísla jen mírně odchýlil: 69 a 67.
Foster je po čtyřtýdenní dovolené, při níž navštívil Olympijský stadion v Londýně na takzvanou Super Saturday. „Byla to ta nejlepší věc, co jsem mohl udělat. Fantastický zážitek,“ prozradil, že našel inspiraci ve výkonech zlaých britských atletů Jessiky Ennis, Mo Faraha a Grega Rutherforda. Finch byl spokojen i bez zážitku takového rázu. „Škoda těch několika trojputtů,“ vystihl, kde ztrácel. Jedinou jamkou, na níž zahrál bogey, byla čtyřparová třináctka. Stalo se mu to podruhé za sebou a jde o nejtěžší jamku hřiště.
Potíže na ní měl dvakrát i Nicolas Colsaerts. Tato bogey přidržela Belgičana jak ve čtvrtek, tak v pátek v jeho rozletu. Potřebuje být do druhého místa, aby se posunul na pozici, zajišťující automaticky místo v rydercupovém týmu Evropy. A bez šance není, i když nevede. Dnešních 70 ran (-2) znamená po polovině turnaje dělené sedmé místo se ztrátou tří ran na lídry a dvou na vytouženou pozici. Colsaerts se ovšem potýká nejen se třináctkou, ale také s další čtyřparovou jamkou, sedmičkou. Nikde jinde než na těchto dvou bogey nezahrál, ale potřeboval by oběma přijít na kloub. Naopak skvěle zvládá závěr druhé devítky skotského hřiště. Ve čtvrtek zahrál od čtrnáctky do osmnáctky čtyři birdie, v pátek aspoň tři.
Český účastník Petr Gál svou divokou kartu využil jen k načerpání nových zkušeností, k solidnímu výkonu nikoli. Nicméně druhý pokus zdolat těžké hřiště mu vyšel o poznání lépe než první. Zahrál 74 ran (+2), tedy o osm lépe než ve čtvrtek. Dvě rány ušetřil eaglem na pětiparové osmnáctce (hrál ji jako devátou jamku), jinak zapsal pět bogey a jedno birdie. S konečnou bilancí +12 mu patří dělená 148. příčka. 
Další pořadí:
3. Rumford, Paul Lawrie (-7), 7. Colsaerts (-5), 9. Cabrera-Bello, F. Molinari, Montgomerie (-4), 20. Lynn, Björn (-3), 51. Siem (E).
Neprošli cutem: Rock, Kruger, Olazábal, Clarke, Jiménez, Fraser.

Top 10 druhého kola:

 

Čtvrtek – 1. kolo
Dva málo pravděpodobní lídři vedou turnaj, který rozhodne o mnohém, a tak se může stát, že hlavní dění se odehraje mimo boj o přední pozice. Ty zatím okupují Brett Rumford a Knut Borsheim. Australan, jenž vyhrál na European Tour svůj zatím poslední turnaj před pěti lety, ale letos nenakoukl do první stovky finančního žebříčku evropského okruhu, si pochvaloval konsistenci svého výkonu: „Jen na sedmnáctce jsem nedal dobrou ránu a stálo mě to bogey. Jinak jsem byl velice stabilní.“  Překvapení z Norska, dokonce až 792. hráč světového žebříčku Borsheim, si jakožto nováček užíval nečekané role. „Všechno je pro mě letos nové, veškeré prostředí, kde se pohybuju, takže to chvíli trvá, než si zvyknu,“ uvedl muž, jenž v loňské kvalifikaci zahrál dvakrát hole-in-one.
Veškeré statistické údaje o obou golfistech nemění nic na tom, že zapsali nejlepší výsledek dne 67 ran (-5) a mají náskok jednoho úderu před pěticí konkurentů na děleném třetím místě. A tam už jsou známější jména.
Třeba Skot Paul Lawrie, jenž už si zajistil místo v rydercupovém týmu Evropy, nebo Ital Francesco Molinari, u něhož se předpokládá, že obhajobu týmové trofeje proti USA bude hrát rovněž. Další vážný uchazeč o stejnou poctu Nicolas Colsaerts z Belgie je momentálně na dělené osmé pozici se ztrátou dvou ran na první. „Myslím na to celý den. Není ani čtvrthodina, kdy bych si to nepřipomněl,“ potvrdil Colsaerts, jak silná motivaci a zároveň jak velký tlak s sebou přináší tento turnaj.
Druhý nejhorší výsledek prvního kola zahrál český profesionál Petr Gál, startující na divokou kartu. Jeho výkon 82 ran (+10), skládající se ze dvou double bogey, sedmi bogey a jednoho birdie, znamená 153. příčku průběžného pořadí a ztrátu šancí na cut.
Další pořadí: 13. Björn (-2), 22. Lynn (-1), 39. Norén, Cabrera-Bello, Montgomerie (E), 98. Siem, Rock (+3), 113. Kruger, Jiménez (+4), 135. Fraser (+6).

Top 10 prvního kola:

Turnaj se hraje v krásném prostředí Gleneagles resortu. Jedná se luxusní resort včetně tří špičkových hřišť. Celý resort se rozkládá na 850 acrech. Dále pak F. Zanotti, P. Lawrie, P. Larrazábal, Francesco Molinari, R. Gonzalez, Chris Wood, Simon Dyson, Pablo Martin či Elliot a Lloyd Saltman.

Hraje se na hřišti Gleneagles Hotel s parem 72 a délkou 6 950 metrů.

Pro vítěze je přichystáno 296 tis. euro (7,4 mil. korun českých).

Odkazy: … The GleneaglesSatelitní mapa hřištěStránky turnajeEvropský žebříček …   Finanční žebříček Race to Dubai