Dlouhé a krvavé dobrodružství

04.04.2013 | Antonín Ebr | publikováno v rubrice Turnaje
A A A

Středa. Profesionálové ten den nemají rádi. Nadchází pro-am, ve kterém se po boku nejlepších golfistů postaví (většinou) banda amatérských zoufalců. Kvůli jejich nešikovnosti se hraje pomalu a často teče krev. Pohříchu ne jejich vlastní. Nejlépe akci shrnuje profesionál Mark Calcavecchia: „Je to dobrodružství. To mi věřte.“

Velezkušený Phil Mickelson vzpomíná na pro-am při turnaji Colonial. Jeden amatér topnul ránu z bunkeru před greenem a trefil diváka do hlavy. „Všude byla krev a míček se navíc vrátil vysokým obloukem do bunkeru,“ popisuje profesionál. Phil vzpomíná dál. Basketbalová hvězda Charles Barkley ho zaujala svým neortodoxním švihem s velmi dlouhým timingem. Úder doprovázel hlasitým křikem. Výsledkem byly nekontrolovatelné rány do všech světových stran. Diváci nestačili uhýbat.

Veselý Bill Murray je ozdobou každé akce, ale jeho účast na pro-am při turnaji Champions Tour skončila málem tragicky. Herec ukrutným hookem trefil ženu na zápraží jejího domu na okraji hřiště v Tampě. Nešťastnice upadla na zem a musela být převezena do nemocnice. Otřesený komik kolo nedokončil a ponechal profíka Jeffa Slumana jeho osudu.

Středa bývá opravdu nebezpečným dnem. Třeba hokejová legenda Wayne Gretzky trefil člena ochranky prezidenta Geralda Forda nebo před Canadian Open zasáhl neznámého mladíka. Jakýsi divák dostal od automobilového závodníka Jeffa Gordona míčkem do hlavy, ale odmítl se nechat ošetřit, neboť nechtěl přijít o dobré místo u greenu.

Nervozita se může přenést i na profesionály. Sergio García se například porval s podnikatelem, který ho několik jamek provokoval, a také Seve Ballesteros chtěl inzultovat jednoho neodbytného amatéra. Inu, horká španělská krev.

Profík Tom Kite nepočítal s tím, že si Bob Hope dá mulligana, a vydal se po své ráně na fairway. Míček mu za několik vteřin učesal pěšinku. Ano, často to odnesou samotní profesionálové. Hale Irwin před L.A. Open dostal ránu přímo mezi oči od hráče amerického fotbalu.

Exprezident George Bush zasáhl divačku do obličeje a již zmíněný kolega Ford jinou do ruky. Do klubovny přišli po pěti hodinách a čtyřiceti minutách. „Byl to pěkně dlouhej den,“ poznamenal profesionál Scott Hoch.

Hráč může zranit i sebe. Diváky vystresovaný herec Carson Daly zahrál na pro-am při turnaji AT&T Pebble Beach jeden úder tak nešťastně, že míček vylétl kolmo vzhůru a trefil ho do hlavy. Televizní hvězdě se na obličeji uhnízdil kyselý úsměv, míček v roughu však zůstal. Nakonec zvedl prokletý projektil a raději odešel dál od hlučícího davu.

Pojďme do českých luhů a hájů. Peter Mitchell při pro-am na Casa Serena Open zrovna puttoval na greenu, když mu těsně kolem hlavy prolétl míček z vedlejší jamky. „Stejně mám klání s amatéry rád. Je vždy legrace,“ podotkl velký sympaťák a v klubovně si dal jedno pivo navíc.

Anglická profesionálka Holly Aitchison při hrátkách s amatéry na Prague Golf Masters málem utrpěla ošklivé zranění. Vystresovaný kolega z flightu zahrál na Albatrossu příšerný socket a jeho míč vystartoval pod úhlem 45 stupňů vpravo, kde minul anglické koleno o několik centimetrů. Překvapená Holly od té chvíle už vždy stála jen za hráči. „A to mě před pár lety jeden amatér trefil do zadku,“ přiznala nepoučitelná Aitchison.

Česká jednička Marek Nový sice krev neviděl, ale prý se v něm loni doslova vařila. „Při pro-am v německém Augsburgu na Pro Golf Tour jsem měl ve flightu podvodníka. Dvakrát jsem místního významného lékaře upozornil, že nehraje podle pravidel. Na vině byl systém best ball, který ambiciózního amatéra až příliš vyhecoval,“ vzpomíná profík z Beroun Golf Clubu, který na pro-am při Challenge Tour v Keni hrál s veselým černochem z Ghany. Ten se kolegům pochlubil, že má díky mnohoženství doma šest manželek a pět milenek. Snad v kuchyni nepoteče krev…