D+D Real Czech Challenge Open 2013

09.06.2013 | Ivan Paggio | publikováno v rubrice Turnaje
A A A

Francois Calmels

Neděle – finálové kolo
I čtvrté kolo pod 70 ran znamenalo vítězství pro Francouze Francoise Calmelse. Zapsal 65 ran (-7) a celkově se dostal na -22. Předčil o tři údery Angličany Roberta Dinwiddieho, Sama Walkera a Adama Geeho, kteří se podělili o druhou pozici. „Mou největší zbraní byl putter,“ vystihl vítěz, jenž má letos druhý titul na Challenge Tour. S tímto získal prémii o hodnotě 25 600 eur.
Ondřej Lieser a Stanislav Matuš se s turnajem rozloučili důstojnými výkony, leč na ty nejlepší to nestačilo. A špička to v neděli na Kunětické Hoře opravdu rozbalila – padl rekord hřiště i eso. Na české hráče zbyla umístění ve čtvrté a páté desítce konečného pořadí, Lukáš Tintěra kvůli zranění odstoupil a obsadil 70. pozici.
Lieser zahrál v posledním kole 70 úderů (-2), Matuš došel v paru. Prvně jmenovaný už na tom byl líp, ale po čtyřech birdie mu přece jen utekla dvě bogey. „Stejně jako po celý turnaj jsem bojoval se vzdáleností. Neustále jsem se rozhodoval, kterou hůl mám vzít. Na čtyřce jsem zvolil o hůl míň, a stejně jsem přehrál,“ vysvětlil ránu navíc, kterou nabral na tomto trojparu. Naopak tříparovou sedmnáctku zvládl perfektně. Ačkoli s ranou z odpaliště nebyl spokojen, míč skončil v takové vzdálenosti, že stačil jeden putt. Osmnáctku hrál na jistotu železem, ale z dobré pozice místo přihrávky na green zatáhl ránu do bunkeru a bylo toho závěrečné bogey. „Nejsem spokojen, chtěl jsem výrazně vylepšit loňské 33. místo, ale měnit nebudu nic, moje hra už je blízko,“ naznačil, že se chystá takto prorazit i jinde než na domácím turnaji.
Matuše přibrzdil začátek, double bogey na desítce, kde ráno startoval. Na této jamce má za celý turnaj bilanci +5. Po dalších dvou birdie i bogey odešel z patnáctého greenu stále s bilancí dvou ran nad parem. Birdie na jamkách 7 a 9 jej však posunula výš a příjemně zvýšila i prémii, kterou získal. „To už jsem si užil,“ řekl k závěru turnaje s úsměvem. „Chyba byla, že v prvních dvou kolech jsem měl caddieho, ale o víkendu už nikdo neměl čas. V sobotu mě zradilo patování, dneska zase železa, ale na nic z toho se nemohu vymlouvat,“ dodal český golfista.
Krátce poté, co oba odevzdali skórkarty, následoval je také Američan Brooks Koepka a jeho 62 ran (-10) je novým rekordem hřiště. Bezchybně hrající vítěz dvou letošních turnajů Challenge Tour předvedly dva eagly, a to na pětiparech 16 a 7. V podání Nicoly Ravana se turnaj dočkal také zápisu hole-in-one. Italovi se povedlo zahrát jednou ranou sedmnáctou jamku.
V Calmelsovi má turnaj nejen vítěze, jenž by rád pokročil se svou kariérou na European Tour, ale Česko v něm dostalo druhou polovinu partnerské dvojice, která je tady nebývale úspěšná. Jak na sebe sám prozradil, Francouzova přítelkyně Jade Schaeffer vyhrála předloni Prague Golf Masters ze série Ladies European Tour.

Konečné Top 10 a čeští hráči:

Adam Gee

 

Sobota – 3. kolo
Start třetího kola se zpozdil o dvě hodiny kvůli mlhám a kolo se dohrávalo v pozdních hodinách. Všichni Češi si pohoršili. Ondřej Lieser byl z nich s výkonem 71 ran (-1) nejlepší, Stanislav Matuš předvedl even par 72 a oba se se stejným celkovým skóre -6 dělí o 43. místo.

„Nebyl jsem nervózní a ani nějak přemotivovaný,“ říkal Stanislav Matuš. „Ale dnes mě odešlo puttování a to se projevilo na výsledku.“ Po slibném začátku, kdy byl jednu pod po prvních osmi jamkách, přišla série tři bogey (9,10,12).

Velké trápení muselo potkat Lukáše Tintěru, který s bolavým bokem po ranním pádu mimořádně kazil už od začátku a výsledek 92 úderů (+20) nemohl znamenat než pád na poslední 70. místo výsledkové listiny. Skóre třetího z domácích hráčů +17 je o čtrnáct ran horší než má předposlední muž.

Lieser dlouho plnil svůj záměr držet se v popředí. Sice to nebyl útok na první desítku, ale po jedenácti jamkách měl už na kontě tři birdie a vypadalo to nadějně, protože příliš nechyboval. Jenže útok na ještě lepší skóre se domácímu hráči v závěru vymstil. Bogey na tříparové sedmnáctce, kde se něco takového může stát, ale i na i čtyřparové osmnáctce, kde měl stejné problémy už ve čtvrtek, učinila přítrž ambicím jednadvacetiletého hráče. Nebýt těchto dvou ztracených ran, byl by měl na dosah aspoň top 25.
„Byl jsem po jedenáctce tři pod,“ hodnotil své účinkování na hřišti domácí hráč. „Ale nějak jsem byl na sebe naštvaný, že by to mohlo být mnohem lepší – a do myšlenek se mi vkradly velmi negativní pocity.“ Rezultovaly z toho dvě bogey na posledních jamkách a nakonec průměrné skóre 71. „Na domácím hřišti chci hrát na vítězství a je těžké se spokojit s tím, že jsem pouze prošel cutem,“ popisoval své myšlenkové pochody Lieser. „To, že vás někdo poráží o 12 ran je velmi nepříjemné.“

Matušův výkon (tři birdie i tři bogey) byl jednoduše vlažnější než v předchozích dvou kolech, zato Tintěra se mimořádně vyřádil. Obešel kolo bez birdie, pouze čtyři jamky absolvoval v paru, a přestože na žádné vysloveně neujel, snad s výjimkou triple bogey na čtyřparové desítce, přidával kvanta ran do plusu skoro neustále, aniž by se sebou dokázal cokoli udělat. Ukázalo se, že Tintěra je zraněný: „Ráno jsem upadl na schodech a narazil do železného sloupu,“ popisoval událost nešťastný hráč. „Navštívil jsem hned fyzioterapeuta a vzal si také nějaké prášky proti bolesti – ale nic z toho nepomohlo.“ Jeho konečné skóre hovoří za vše – 92! I proto se nakonec Lukáš Tintěra rozhodl z turnaje odstoupit.

Vede Angličan Adam Gee, jehož vzácná vyrovnanost (třikrát 66) znamená průběžné skóre -18. O druhou pozici se dělí Ital Andrea Pavan a Španěl Adrian Otaegui, oba mají ztrátu dvou ran na lídra.

Top 10 třetího kola a čeští hráči:

Pátek – 2. kolo
Stanislav Matuš, Ondřej Lieser a Lukáš Tintěra si zahrají finálovou část turnaje. Prošli cutem, jehož hodnota činí tři rány pod parem.
Matuš předvedl zatím nejlepší výkon tuzemského borce na turnaji v podobě výsledku 68 ran (-4) a s celkovou bilancí -6 pronikl až do top 25. Ještě po deseti jamkách byl na denní úrovni even par, pak ale zabral a čtveřice birdie (jamky podle pořadí na hřišti 2, 3, 6, 7) znamenala prudký postup leaderboardem vzůru.
A stejně jako loni tu bude cut i pro Liesera. Už když došel, výsledek -5 znamenal jistotu, dělené 31. místo průběžného pořadí, dvě rány nad předpokládaným cutem, je na úrovni jeho loňského umístění (celkově 33.). Nadějně vyhlížela i pozice Lukáše Tintěry, jenž s bilancí -3 musel pět hodin čekat, jestli druhá polovina startovního pole zvedne postupovou hranici výš, což by pro něj znamenalo konec v turnaji. K jeho radosti se to nestalo. „Celá hra byla taková vypjatá. Byl jsem pořád jakoby na hraně – buď zahraju dobrý výsledek, nebo skončím v propadlišti dějin. Ale nakonec se ta karta obrátila ke mně správně a já jsem moc spokojený,“ komentoval stav věcí Tintěra.
Také Lieser byl celkově spokojen, a přece dodal, že se trochu musí „vybrečet“. To všechno kvůli jedné jamce. „Hrál jsem o hodně lepší rány než včera,“ pochvaloval si. Jak se tedy stalo, že výsledek 70 (-2) je o jednu horší než ten čtvrteční? Za všechno mohla šestnáctka a druhá rána do bunkeru. „Odtamtud jsem se vyhrál natřikrát,“ zakroutil hlavou český golfista a hlavně věděl, že v pískové překážce vůbec neměl být. „Bylo to zbytečné double bogey. Pak jsem ještě nevyužil dvě birdie šance, ale nemám být proč naštvaný. Předtím mi tam putty padaly,“ zhodnotil domácí hráč svůj den.
Jiní čeští zástupci se hranici cutu nepřiblížili. Petr Nič zapsal 71 (-1), ale doplatil na ztrátu ze čtvrtečního kola. Mise skončila i pro Marka Nového, jehož čekání na finále tak letos trvá už pátý turnaj. Jediný český majitel hráčské karty na celou sezonu Challenge Tour (i když jen kategorie 10) předvedl jen nepatrné zlepšení proti úvodnímu kolu, s nímž byl značně nespokojen. Zahrál 74 ran (+2) po čtyřech bogey a dvou birdie, celkově +5, stejně jako Nič. O ránu lepší byli krajané Robert Schovánek a Rudolf Nechanický a také nejlepší z šesti českých amatérů ve startovním poli Šimon Zach. Zápisem 69 (-3) se posunul o jednun ránu do mínusu na konečnou 85. příčku.
V čele je po polovině turnaje pětice hráčů s průběžným výsledkem -12. Jsou to Angličané Adam Gee a Robert Dinwiddie, Španělé Adrian Otaegui a Carlos Aguilar, doplnění Italem Andreou Pavanem.

Top 10 druhého kola a čeští hráči:

Čtvrtek – 1. kolo
Nejlepší vstup do turnaje předvedl z domácích hráčů znalec zdejšího hřiště Ondřej Lieser. Zahrál 69 ran (-3), pět birdie proti dvěma bogey, a usadil se ve čtvrté desítce průběžného pořadí. „Bylo to velmi podobné jako v loňském roce, kdy se mi tady dařilo skórovat. Dnes jsem měl velmi kuriózní začátek, když jsem hned na desítce zahrál trojkou dřevem 150 metrů před sebe, ale srovnal jsem se a bojoval vlastně celou dobu. Musím říct, že mě dnes zachraňovalo patování. Na dvanáctce jsem dal dvacetimetrový putt do birdie a tak to šlo dál,“ komentoval český hráč svůj výkon. Z jeho krajanů ještě výkony 70 (-2) Stanislava Matuše a 71 (-1) Lukáše Tintěry dávají solidní šanci na cut.
Opačný vstup do turnaje měl nejambicioznějších domácích hráčů Marek Nový, jenž patří na Challenge Tour díky stálé hráčské kartě (i když horší kategorie). Přitom v Kunětické Hoře v minulém měsíci vyhrál zahajovací turnaj domácí profesionální série, dokonce rekordním skóre -8. Číslům 66 a 70 se tentokrát nepřiblížil, má na kontě skóre 75 (+3), sestavené ze tří birdie a šesti bogey. „Hrál opravdu špatně. Přemýšlím, co s tím mám teď dělat, protože na hřišti jsem vůbec nevěděl, co s tím. Stál jsem nad míčem a nevěděl, kam poletí,“ popsal své pocity Nový.
Matušův zápis je nejpestřejší. Prodělal dva nezdary v podobě double bogey na čtyřparových jamkách 6 a 10, přidal jedno bogey. „To mě připravilo o velice dobrý výsledek,“ posteskl si, ale pochválil se za hru železy. „Dostával jsem se blízko k jamce a zahrál dost birdie. Dokonce jsem pár krátkých puttů do birdie minul, což ale nebylo technikou,  prostě tam nespadly.“ Jeho agresivní hra se vyplatila v podobě sedmi birdie.
V čele jsou Španěl Adrian Otaegui a Angličan Francis McGuirik, oba s výsledkem 64 (-8).

Top 10 prvního kola a čeští hráči:

Středečním pro-amem začne na Kunětické Hoře jeden z vrcholů české golfové sezóny, D+D Real Czech Challenge Open. Druhý ročník „evropské druhé ligy“ přivede do Čech kvalitní evropské hráče a tuzemským profesionálům umožní porovnat síly s těmi lepšími. Čtyřkolový turnaj začne naostro ve čtvrtek a skončí v neděli.

Akce promotéra Petra Dědka se koná druhým rokem na stejném hřišti a má pro český golf několik významů. Za prvé sem přivádí evropskou soutěž vyšší než jsou ProGolf Tour (bývalá EPD) a Alps Tour, které čeští profíci běžně hrají v okolních zemích. Za druhé jim umožní zúčastnit se soutěže, do které se jinak obtížně, pokud vůbec, dostanou.

Na Kunětické Hoře umožní promotér účast velkému počtu českých hráčů, profesionálům i amatérům. Na přihlašovací listině turnaje je nyní osmnáct českých hráčů, jedenáct profesionálů a sedm amatérů, kteří se popasují s půldruhou stovkou hráčů ze čtyřiadvaceti zemí. Přihlášeni jsou borci z Anglie, Austrálie, Belgie, Dánska, Francie, Finska, Nizozemska, Itálie, Irska, Islandu, Jižní Afriky, Jižní Koreje, Německa, Norska, Maďarska, Rakouska, Španělska, Slovenska, Severního Irska, Švýcarska, Skotska, Švédska, USA a Walesu.

Na startu se objeví vedoucí hráč finančního žebříčku European Challenge Tour Brooks Koepka, pátý z money listu José-Felipe Lima, desátý Francois Calmels, jedenáctý Andrew McArthur, čtrnáctý Augustin Domingo a další kvalitní hráči, například Anti Ahokas, Damian Ulrich, Robert Dinwiddie,  Julien Guerrier a další.

Chybět bude obhájce loňského vítězství  Dán Andreas Hartö, který dal přednost turnaji European Tour Lyoness Open v Rakousku.

Hřiště na Kunětické Hoře zatím není ovlivněno povodněmi. Péčí elitního greenkeepera Michala Voigtse a jeho spolupracovníků by mělo být na turnaj bezchybně připraveno.

Loňský ročník se konal v půlce října. Ze sedmnácti českých hráčů prošli cutem čtyři a nejlépe se umístil Ondřej Lieser na 33. místě. Předchozí turnaj Challenge v Česku se konal v roce 2008 na Ypsilonce.

Aktuálně přihlášení čeští hráči:

Odkazy: … GC Kunětická HoraSatelitní mapa hřištěStránka turnajeEuropean Challenge.. Loňské zpravodajství na Golf.czChallenge Ypsilon 2008


.