Czech PGA v Berouně: Švajlen zdolal v play-off Tintěru

28.05.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice Turnaje

Peter Švajlen

Úterý – 2. kolo
Ani eagle na osmnácté jamce nepomohl Lukáši Tintěrovi k titulu. Sice si jím vynutil rozehrávku, v ní ale podlehl slovenskému konkurentovi Petru Švajlenovi, jenž se raduje z prvního titulu na českém turnajovém okruhu, jenž bude mít shodou okolnosti příští tři zastávky na slovenských hřištích. “Je to milník v mé kariéře. Až dosud jsem vyhrával jen jednodenní turnaje,” chválil si vítěz.

Oba soupeři v play-off zahráli dvě shodná kola. Dělili se o vedení po prvním dnu výkonem 71 (-1) a ve druhém dějství si shodně zapsali 69 (-3), dohromady tedy -4. O třetí  místo se s odstupem dvou úderů podělili Rudolf Nechanický junior a Petr Nič.

Tintěra skvěle zvládl poslední jamku regulérního kola. Druhou ranou poslal na tomto pětiparu míč na vzdálenost pěti metrů od praporku a jistým puttem skóroval. Tyto dvě rány kompenzovaly jeho předchozí ztráty, z nichž nejcitelnější byla ta v podobě dvou double bogey na jamkách 5 a 17. Český golfista se tedy rychle oklepal z neúspěchu a na osmnáctce zabojoval. “Říkal jsem si, že tady nejsem pro druhé místo, jdu do toho,” řekl, proč se odhodlal pro těžkou ránu přes vodu, která vyšla perfektně.

K výhře to však nevedlo. Jako první byla pro play-off vybrána čtyřparová jamka číslo 1 a tam se Tintěrovi po dobrém drivu stala osudnou krátká přihrávka. Jeho míč nedoběhl na green, zatímco Švajlen, jehož odpal skončil šťastně docela blízko bunkeru, green zasáhl a dokázal z dobré pozice zahrát birdie. “I kdyby míč skončil ve fervejovém bunkeru, z toho by se ještě dalo hrát. Z roughu jsem hrál sand wedgí, problém byl jen ten, že byl trochu hustší,” komentoval vítěz svou ránu z týčka.

Po ní opět využil toho, že mu šla hra železy na delší vzdálenost i kolem greenu. Přitom to pro jeho hru dříve nebylo typické. “Je to obráceně než minulý rok. Ale už od minulého jara hodně trénuju krátkou hru a že zrovna tady to vyšlo, nikdo neví proč, ani já,” usmál se Švajlen.

Maximum levorukého profesionála, jenž je pravidelným účastníkem Pilsner Urquell Czech PGA Tour, byla zatím tři loňská místa z Tálí a Sokolova. V úvodním dějství tohoto ročníku na Kunětické Hoře nestartoval. Ziskem 68 tisíc korun dorovnal prémii vítěze z prvního turnaje Marka Nového, jenž v Berouně nestartoval. Oba se dělí o vedení ve finančním žebříčku.

Příštím turnajem bude ŽP Pipex 2013 v podtatranských Tálích od 26. do 28. června.

Konečné Top 10:

Pondělí – 1. kolo
Čtyři golfisté přinesli skóre 71 ran (-1) z prvního kola druhého turnaje domácí profisérie v Berouně a dělí se o vedení. Jsou to zástupci domácí scény Robert Schovánek, Lukáš Tintěra, Petr Nič a Slovák Peter Švajlen. Situace v čele výsledkové listiny je nesmírně našlapaná. Na úroveň even par, tedy o ránu horší než zmíněné kvarteto, se dostalo pět konkurentů a patnáct jich je vměstnáno do rozmezí dvou ran.

Šanci prosadit se v úterním finálovém programu má tedy například i Stanislav Matuš, jenž se po výkonu 73 (+1) dělí o desátou pozici. Loňský celkový vítěz Filip Mrůzek za lídry zaostává o čtyři údery a je dělený třiadvacátý.

V těžkých povětrnostních podmínkách za deště a větru se Schovánek, profesionál s nejdelšími drivy na okruhu, nakonec prosadil tam, kde vždy předváděl výborné výkony. Na turnajový titul útočil do poslední chvíle už před rokem. Letos se pro něj kolo zprvu nevyvíjelo dobře, po dvou bogey na úvodních šesti jamkách byl na výsledku +2. Jenže pak už ani jednou nechyboval a po třech birdie na jamkách č. 7, 13 a 14 se posunul na vedoucí příčku.

Podobný den prožil i Tintěra, který přijel do Berouna posílen děleným šestým místem z turnaje Pro Golf Tour v rakouském Haugschlagu. Tintěra také nasbíral v první třetině úvodního kola dvě rány nad par, ale záhy je na sedmičce smazal eaglem. Další bogey na osmičce pak kompenzoval dvěma birdie na dvanáctce a třináctce.

S Tintěrou se dělil v Haugschlagu o šestou příčku Nič. V Berouně nejmladší z golfového rodu potvrdil nárůst herní pohody. K 71 ranám se dopracoval přes dvě bogey a tři birdie. Také Nič předvedl dvě birdie krátce po sobě – na jamkách č. 6 a 7. Švajlenova skórkarta má velice zajímavé parametry. Slovák nasbíral celkem pět birdie a sice nezahrál žádné bogey, zato dvakrát double bogey, a to na dvojce a jedenáctce.

Vítěz úvodního dějství nového ročníku Czech PGA Tour z Kunětické Hory Marek Nový startoval na sklonku minulého týdne na Challenge Tour v Belgii a Media Pro-Am vynechává, další účastník stejné akce Martin Příhoda se odhlásil. Ani loňský maďarský vítěz Roland Hahn nepřijel obhajovat titul.