Czech Open 2010 Čeladná – zvítězil Švéd Peter Hanson

22.08.2010 | Ivan Paggio | publikováno v rubrice GolfTube, Turnaje
A A A

Neděle – 4., poslední kolo

Rozhodla rozehrávka, ve které zvítězil ten, který ze začátku ztratil výhodu. Švéd Peter Hanson začal kolo s náskokem čtyř ran. Ten ztratil díky třetm bogey hned  na 3, 4 a 5. jamce. Od té chvíle bylo finálové kolo houpačkou, na které každou chvíli vedl někdo jiný. Jiménez, Lawrie, Boyd, Hanson, ti všichni se střídali na čele výsledkové listiny. Ta se nakonec ustálila na výsledku -10 pro tři hráče, kteří museli do rozehrávky. Hanson, Boyd a Lawrie.  Osmnáctou jamkou si prošli davkrát. Poprvé všichni v paru. Napodruhé proměnil Hanson asi 15 metrový putt do birdie.
Na druhém místě skončili Angličan Gary Boyd a  Ir Peter Lawrie.
Hvězda turnaje Španěl Jiménez skončil na 7. místě (-7). Loňský vítěz Švéd Oskar  Henningsson skončil na 67. místě. 
Další umístění:  4. Wall (-9),  5. Dyson (-8),   25.McGowan, McGrane (-1),  29. Kapur (E),   35. Widmark (+1),   58. Ramsay (+6),  65. Levet (+7).

Konečné  TopTen

Video 4. den © europeantour.com

 

foto Ivan Paggio a Antonín Krčmář pro  © Golf.cz 


Sobota – 3 kolo

Švéd Peter Hanson (-12)  zvýšilsvůj náskok a před dalším hráčem má výhodu  čtyř úderů  Na druhém místě (-8) přenocují Španěl Miguel Angel Jiménez a Angličan Simon Dyson. Jimenéz dnes bojova jako lev, hrál 67 úderů (pět biride a zbytek pary)  a posunul se ve výsledkové listině o 16 míst na 2, pozici. Hanson hrál stejně jako Jiménez 67 (-5) a zvýšil svůj náskok do posledního kola na příjemné čtyři údery.
Pikantností kola je jedenáct úderů Ira Gary Murphyho na 15 jamce., par 3.  Nešťasnému Irovi se podařilo odpálit z dropzony třikrát do vody. To ale moc diváků nevidělo.  Hořkou pilulku musel skousnout mladý Australan Tim Stewart, který zapisoval výsledek 11 ran na poslední jamce,  před tribunou plnou diváků.

Další umístění: 9. Kapur (-5),  20. Henningsson, Canizzares ( -2),  26. Ramsay (-1),  34. Levet, Lowry (E),   41. Fernandez-Castano (+1),  58. Donaldson (+3)

Top Ten třetího kola  (scoring:  europeantour.com)

Video 3. den © europeantour.com

 

Odkazy:  Prosper GC ….  Hřiště na satelitní mapě ……  Stránky turnaje
Evropský žebříček …….Finanční žebříček Race to Dubai


  
Pátek – 2.kolo

Švédský den. Vedou Švédové Peter Hanson (na obr. vlevo)  a Fredrik Widmark (oba -7).  Třetí Švéd Fredrik Anderson Hed je  na třetím místě (-6),  o které se dělí s Argentincem Carranzou, Belgičanem Colsaertem  a Irem Lawrie. 
Z českých hráčů, profesionálů ani amatérů, žádný neprošel cutem.  Nejvíce se přiblížil Viktor Skalle, který od 12. do 16. jamky zahrál tři birdie a dostal se na +1, jeden úder pod hranici cutu. Na 17. jamce však zahrál double bogey, na osmnáctce par  a neprošel cutem o jednu ránu.

Opět dvanáctka, tentokrát v českém podání
Dnes se čeští hráči na dvanáctce docela „vyřádili“. Hned ráno měl velké štěstí kameraman European Tour Production. Možná to bude znít nelogicky, ale štěstí měl hlavně proto, že nebyl v práci. Jan Ryba svůj drive na dvanáctce lehce vyhodil a protože rána měla délku, dopadl jeho míč přímo na fortnu televizní věže. Z hrozivým zaduněním se odrazil a nakonec skončil na greenu patnáctky, kde v té chvíli bylo pusto a prázdno – další štěstí. Kdyby se tahle příhoda odehrála odpoledne, asi by kameraman musel vyhledat doktora..

Filip Mrůzek zahrál míč těsně podle vody a ten se nakonec skutálel za červenou lajnu. Po konzultaci s rozhodčím si vybral variantu, o které se málo ví. Respektive variantu této varianty… Pokud míč naposledy překročí hranici podélné vodní překážky, může hráč, jako jednu z možností, využít ke spuštění míče také protilehlý břeh. To je v základních pravidlech popsáno jasně a srozumitelně. Ovšem v Rozhodnutích je ještě upřesněno, že hráč může spustit míč na protilehlém břehu i v případě, že je označen žlutými kolíky jako vodní překážka. Ovšem za předpokladu, že naposledy překročil hranici podélné vodní překážky. Přesně takhle se nakonec Filip mohl vydropovat na ostrově patnácky na nízko sekaný semirough a proti jamce, byť komfortního místa na drop zase tolik nebylo. Pokud by dropoval na „svém“ břehu, pak by to bylo do stráně a ještě ke všemu do těžkého roughu.

Ondra Lieser svým drivem trefil odkloněnou stráň před voní překážkou. Jeho míč se protáhnul mezi televizní věží a autíčkem a zmizel pod hladinou. Při dropu hrozily komplikace s televizní věží. Aby se jim Ondra vyhnul, zvolil tu nejlepší variantu. Spustil míč na štěrkovou cestu, byť je označená jako nepohyblivá závada a následnou úlevu odmítnul. Pro hráče s dobrým handicapem je přece jenom lepší zahrát míč ze štěrkové cesty, než riskovat ránu z hlubokého roughu po dropu, před kterým je jen těžko předvídat, jak míč nakonec skončí.

Česká rána dne
Filip Mrůzek na sedmnáctce zahrál fantastický bunker-shot. Z levého bunkeru to bylo k tyči tak dvanáct metrů. Čistě a stylově zahraná rána rolovala po greenu dobrou polovinu cesty, aby si na jejím závěru neomylně našla svůj cíl – birdie. I když už v té chvíli (ve vztahu ke cutu) nebylo nic platné…

Český trest dne
No a do třetice Filip Mrůzek. Na jamce č.8 si značil svůj míč. Mince mu vypadla z ruky a dopadla na míč, který se, byť jen malinko, pohnul. Pravidla jsou v takové situaci neúprosná. Gary Butler, rozhodčí European Tour, po vyšetření incidentu nechal Filipovi připsat jednu trestnou ránu…

Zítra
se startuje už ve dvojicích pouze z jamky č.1 a čtyřicet dvojic hráčů čeká podle „weathermana“ European Tour Guye Nestora velice skvělé počasí. Scotta Drummonda, který startuje jako první a sám, doprovodí zapisovatel. Otázka, zda to bude hrající či nehrající zapisovatel, záleží jen na něm a rozhodne se definitivně až ráno.

Top Ten a umístění českých hráčů

Video 2. den © europeantour.com

 


———————————————————————

  Čtvrtek – 1. kolo

V prvním kole se velkým jménům zatím nedaří. 
Vede Ind Kapur Shiv (-6) před Argentincem Tanyo Goyou a Švédem Peterem Hansonem (-5).  Papírově nejlepší hráč Španěl Miguel Angel Jiménez došel  čeladenskou osmnáctku s výsledkem 71 (-1) a přenocuje na 26. pozici ,  Angličan Wilson došel v paru stejně jako Welšan Donaldson  a jsou na 34. místě.  Skot Richie Ramsay a Ir Shane Lowry došli +3, což znamená  87. místo.
Další umístění:  11. Dyson, Anderson Hed (-2),    50. Hansen, Levet, Henningson, McGrane (+1),  
Z českých hráčů je nejlépe umístěn profesionál Viktor Skalle (+2) na 70. místě

Drážky, nervy, drážky, nervy…
Včerejšek a předvčerejšek se nesly ve znamení nervů několika českých hráčů. O co konkrétně šlo? O vyhovující či nevyhovující hole. Tedy přesněji řečeno drážky želez. Testovat hole si nechali třeba Marek Nový, Ondra Lieser, Robert Schovánek a také Viktor Skalle. Celá procedura je relativně zajímavá. Na úderovou plochu se umístí přípravek z plastu a vanička se vyplní rozpuštěnou modrou hmotou. Po vytvrdnutí je specielním nožem vykrojen příčný řez. Ten je následně umístěn pod mikroskop připojený k notebooku. Po elektronickém načtení obrazu je software schopen během zlomků sekund vyhodnotit čtyři parametry: rozteč drážek, jejich hloubku, úhel sklonu stěn drážek a úhel zaoblení hrany v přechodu drážky do úderové plochy. Verdikt se na obrazovce monitoru ukáže krásně barevně vyvedený – Conforming (vyhovující) nebo Non – Conforming (nevyhovující).

Gary Butler a Gary Tait se střídali u tohoto procesu nejenom na holích českých hráčů. Testování sady trvá zhruba neclou hodinu. O hole tak (obrazně řečeno) přišli Ondra Lieser a Viktor Skalle. Robertovi Schovánkovi test až tolik neublížil (jeden kus – vedž) a právě tak Markovi Novému zmizela z bagu čtyřka. Ondrovi Lieserovi se tajil dech hodně dlouho. Jeho nové hole UPS vyložila v Praze, a tak ještě včera večer nevěděl, jestli bude mít čím hrát. Nakonec se podařilo. To Viktor Skalle nakonec navštívil truck firmy Mizuno. Jeho „nový“ set je o palec kratší a tak to měl dneska Viktor opravdu nelehké.

Dvanáctka, ovšem nikoliv chlazená
Jednou z jamek, které hráčům boří jejich sny o dobrém umístění, je dvanáctka. Nejtěžší jamka kola (par 4, 404m, jamka navrtaná v levém horním poli) s průměrem 4,54 „nabízí“ hráčům i rozhodčím rozmanité možnosti pravidlových situací. Stejně, jako vloni. Doteď nevím, jestli ji mám na první dvě kola za odměnu nebo za trest… Vlevo čtyřikrát červená voda, asfaltová cesta, betonová skruž a pražcové schody. Vpravo pět půd v opravě, červená voda, dva keře a televizní věž. Problémům se nevyhnul ve flightu s Jiménezem a Levetem hrající Wilson, dále Robert Schovánek, Hanson, Hend, Storm, Fasth, Parry, Martin Příhoda, Martin Rudecký… To Miguel Angel Jiménez si tady střihnul berdíka. Prvně jmenovaný Oliver Wilson byl vyrušen na odpališti v nápřahu hlasitou závěrkou fotoaparátu. Přerušil švih, znovu založil a zřejmě v očekávání dalšího průšvihu zatáhl míč do lesa. Drop s trestnou, záchranná rána na fairway, čtvrtá na green a dva putty – double.

1. kolo – Top ten a umístění českých hráčů

Video 1. den © europeantour.com

 

foto Antonín Krčmář pro © Golf.cz


V Čeladné dnes začal prvním kolem turnaj série European PGA Tour s návzvem Czech Open. Účastní se ho i čeští hráči, profesionálové  a  amatéři.
Turnaj, který je v Česku velikou golfovou událostí opustily hlavní hvězdy. Alex Čejka se nedohodl s pořadateli na podmínkách,  Edoardo Molinari, Ross Fisher, Darren Clarke, Rhys Davies a Chris Wood se na poslední chvíli odhlásili. Z velkých jmen v turnaji zbývá  Jiménez, McGrane, Ramsay, Levet, Dyson a Fernandez-Castano.
V turnaji hraje deset českých profesionálů a šest amatérů.  Loni se čeští  amatéři na české profíky vytáhli, nikdo z nich však  neprošel cutem. 
Dotace turnaje je 2 miliony eur, asi 50 milionů českých korun.  Diváci mají na turnaj vstup zdarma, po internetové registraci. Loni zvítězil Švéd Oskar Hennigson.

Odkazy:  Prosper GC ….  Hřiště na satelitní mapě ……  Stránky turnaje
Evropský žebříček …….Finanční žebříček Race to Dubai