Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Závěr Czech PGA na Kaskádě

05.10.2013 | Ivan Paggio | publikováno v rubrice Turnaje
A A A

Pilsner Urquell Czech PGA Tour – Grand Finále, Kaskáda, Brno (3. – 6.10.2013)

Ondřej Lieser

Sobota – finálové kolo
Ondřej Lieser za sebou v silně větrném finálovém kole nechal zbytek startovního pole a zvítězil se skóre +1, o plných sedm ran lepším, než jakého dosáhl druhý v pořadí Stanislav Matuš. O třetí místo s podělilo pět hráčů a mezi nimi také Marek Nový, jenž uhájil celkové prvenství v Pilsner Urquell Czech PGA Tour.
Lieser se jako jediný v závěrečném dnu dostal pod par, zahrál 70 (-2), jeho úrovni se přiblížil ještě Petr Gál výsledkem 73 (+1). Nejrozmrzelejší byl poté, co dohrál, jeden ze členů závěrečného flightu Stanislav Matuš, jenž zapsal 78 (+6). Přesto se posunul na druhé místo celkového pořadí série, třetí skončil Lukáš Tintěra, jemuž se na Kaskádě nedařilo a patří mu až dělená 13. pozice. Tintěra přesto neodjíždí s prázdnou, vyhrál národní Order of Merit, tedy finanční žebříček celé sezony, kam se počítají zisky jak z domácích, tak ze zahraničních turnajů.
Sobota patřila Lieserovi, jenž konstatoval: „Jsem nadmíru spokojen. Dnes jsem si připadal jako stroj, neustále jsem si připravoval šance na birdie. Nespadl mi tam zdaleka každý putt, ale v těch podmínkách je to super výsledek. Všechny jamky byly těžší. Vítr, zima, férové, ale těžké návrty. Zkrátka to bylo finálové kolo.“
Také Nový ocenil vítězův výkon. „Ondra hrál skvěle, bylo to super, v takových podmínkách se na něj dívat,“ řekl celkový vítěz seriálu. Zlom, který nastal v jeho výkonnosti na závěrečné akci sezony, vidí na třinácté jamce druhého kola. „Najednou jsem se dostal do bogey a nemohl jsem z toho vystoupit,“ posteskl si.

Konečné Top 10 Grand Finále:

Konečné pořadí Czech PGA Tour – finanční žebříček (v CZK):

 

 

Pátek – 2. kolo
Nevídaný kolaps lídra Marka Nového pustil dopředu jiné. O první místo se před finálovým kolem dělí amatér Adam Studený s profesionály Filipem Mrůzkem a Stanislavem Matušem. S vyhlídkami na výhru půjdou do finále také Ondřej Lieser, který ztrácí na vedoucí trio pouze jeden úder.
Novému se nevydařilo prakticky nic, zahrál 81 ran (+9). Svých sedm bogey kompenzoval pouze jediným birdie a kolo plné trápení uzavřel triple bogey na osmnácté jamce. Nejtěžší chvíle zažíval od třináctky po šestnáctku, kdy zapsal čtyři bogey za sebou. Po takovém výkonu si pohoršil na skóre +7 a spadl na pátou pozici.
Po Nového kolapsu se uvolnila nejvyšší příčka a nakonec na ní vytvořila pořádná tlačenice. Svou šanci vycítila trojice mladíků. Studený je domácím hráčem a na Kaskádě zná každé stéblo trávy. Dařilo se mu tady už loni, kdy byl po dvou kolech na skóre +2 a na šestém místě, po finále klesl na dělenou 16. pozici. V pátek Studený zahrál 74 ran a s průběžným výsledkem +2 se dělí o vedení.
Mrůzek zatím kopíruje jeho vystoupení. Loňský vítěz celé Pilsner Urquell Czech PGA Tour měl i tentokrát hodně pestrou skórkartu. K výsledku 74 dospěl přes tři birdie, stejný počet bogey a jedno double bogey. Třetím golfistou v čele je Matuš, který by rád zopakoval své loňské turnajové prvenství. V obou kolech hrál bez větších výkyvů, i když po 71 ranách se zhoršil na 75 ran za jedno birdie, dvě bogey a jedno double bogey.

Top 10 druhého kola:

[/caption]

Čtvrtek – 1. kolo
Marek Nový začal nejlépe a dal jasně najevo, že chce sám svými silami vybojovat vítězství v celé sérii. Na úvod se jako jediný dostal pod 70 ran a vypracoval si slušný náskok tří úderů před Stanislavem Matušem, jenž také zahrál pod par.
Letošní vítěz z Kunětické Hory a Karlových Varů dosáhl 68 ran (-4). Do skórkarty Nový nasázel šest birdie a jeho skóre mohlo být ještě lepší, kdyby nezahrál na pětiparové deváté jamce double bogey. Dařilo se mu hlavně ve druhé polovině kola, v němž se z birdie radoval čtyřikrát.
Matuš mu bude nebezpečným soupeřem. Loni na Kaskádě vyhrál a při předchozích dvou startech tady vždy skončil mezi první trojkou. Jeho skórkarta obsahuje birdie na čtyřce a desítce a jediné bogey na jamce č. 12. O třetí pozici se dělí Filip Mrůzek, jenž před rokem oslavil celkové vítězství, a domácí amatér Adam Studený, oba jsou na úrovni even par.
Největší soupeř Nového v boji o prvenství Lukáš Tintěra ztrácí na lídra turnaje už šest ran a dělí osmé místo. Dobře se vede mladým amatérům. V první desítce jsou hned tři.
Z žen si nejlépe vedla domácí Lucie Hinnerová. Na premiérovém startu mezi profesionály hrála 79 úderů a přenocuje na  děleném 32. místě (+7).


Top 10 prvního kola:

 

Šestým, závěrečným a vrcholným podnikem letošní túry českých profesionálů Pilsner Urquell Czech PGA Tour je Kaskáda Grand Finále. Tříkolový turnaj se uskuteční od čtvrtka 3. do neděle 6.října 2013 na hřišti GC Brno – Kaskáda. Ostrá kola profesionálů se hrají čtvrtek, pátek a v sobotu. V neděli se hraje pro-am. Dotace turnaje je 450 000 kč.

Vysoká dotace ještě může pořádně zamíchat pořadím. Po celkovém vítězství, které by bylo pro oba první v kariéře, sahají Marek Nový a Lukáš Tintěra, mezi nimiž je v žebříčku rozdíl 6 100 korun. Nový zatím vede se ziskem 159 000. Šanci má také třetí v pořadí Petr Nič, který ztrácí na Nového necelých 33 tisíc. Úplně ze hry nejsou ani loňský vítěz Filip Mrůzek, ani Stanislav Matuš. Oba ale musí spoléhat na zaváhání výše jmenovaných, protože jejich ztráta už je poměrně značná. Loňské vítězství bude obhajovat Matuš, který zvítězil před Jiřím Štrynclem a Markem Novým.

Turnaj je naplněn do posledního místa, na přihlašovací listině jsou ta nejlepší jména. Hrát budou např. Lieser, Lizánek, Matuš, Nový, Příhoda, Skopový, Švajlen nebo Tintěra.  Z amatérů se účastní Vítek Novák, Šimon Zach, Adam Studený a další.  Profesionální debut na domácím hřišti odehraje čerstvá členka PGAC Lucie Hinnerová. Chybět zřejmě budou Lébl, Štrougal a oba Juhaniakové.

Odkazy: …  GC BrnoHřiště na satelitní mapěStránky turnajeOrder of Merit

Z archivu Golf.cz – Grand Finále PGAC:   …  201220112010 …  2009 … 2008

.