Česká PGA – mistrovství na rány 2011 – mistrem je Stanislav Matuš

08.08.2011 | Ivan Paggio | publikováno v rubrice Turnaje
A A A

Stanislav Matuš

Pondělí – 2. kolo
(freedrive) Nesmírně dramatický závěr přinesl sedmý turnaj sezóny Pilsner Urquell Czech PGA Tour v Karlových Varech. Republikový šampionát profesionálů ve hře na rány muselo rozhodnout až play off tří hráčů. Vítěze určila rozehrávka na osmnácté jamce, do níž postoupili Lukáš Tintěra, Stanislav Matuš a Filip Mrůzek. Do play off je posunulo skóre po dvou kolech -2.

Ani jeden z účastníků rozehrávky nepatřil do závěrečného flightu. Všichni tři se prosadili na nejvyšší příčky ze zadních pozic. Lukáš Tintěra měl z celé trojice nejhorší výchozí pozici, když v prvním kole zahrál 73 ran. Ve druhém ale dokonale využil perfektní a dlouholeté znalosti hřiště v Olšových Vratech, na němž s golfem začínal a bydlí jen několik stovek metrů od místního golfového resortu. Lukáš Tintěra za vydatné podpory svých rodičů – otec mu dokonce při turnaji dělal caddieho, ve finálovém kole exceloval. Tak trochu mimo hlavní pozornost sbíral birdie a zaváhal pouze na patnáctce, kde zapisoval jediné bogey. Spolu se čtyřmi birdie přinesl denní skóre 69 a celkově -2.

Stanislav Matuš i Filip Mrůzek vstupovali do finálového kola se skóre 71. A stejný výsledek zopakovali i v pondělí. Matuš zůstával i po první devítce na skóre -1. Do rozehrávky se kvalifikoval zásluhou birdie na osmnáctce. Filip Mrůzek dnes sázel jedno birdie za druhým a po birdie na dvanácté jamce a aktuálním skóre -6 se zdálo, že míří za titulem. Jenže ho nechaly „ve štychu“ poslední liché jamky – třináctka na double bogey a patnáctka i sedmnáctka na bogey. Tím spadl na -2 a také šel do play off.

V rozehrávce na osmnácté jamce jako první odpadl nejmladší z celé trojice Filip Mrůzek. Tintěra s Matušem zvládli první jamku play off shodně na birdie, Mrůzek pat do birdie neproměnil a dále mohl už jen přihlížet duelu svých soupeřů. Vítěze neurčila ani druhá jamka rozehrávky. Tintěra i Matuš zahráli par, ale Tintěra prováhal velkou šanci rozhodnout, když nedokázal poslat do jamky metrový pat na vítězství. Na třetí dodatečné jamce vykouzlil Matuš parádní přihrávku a zapsal birdie. Tintěra patoval dokonce do eaglu, ale neuspěl. Rozhodnutí přinesla čtvrtá jamka play off. Matuš zahrál druhou ránu na green a následný pat do eaglu skončil dvacet centimetrů od jamky. Tintěra si musel třetí ranou přihrávat, ale jeho úder zůstal krátký. Následný pat do birdie nedal a Matuš se mohl radovat z druhého prvenství v profesionální kariéře na Pilsner Urquell Czech PGA Tour. Za vítězství získal prémii 55 tisíc korun.

Marek Nový startoval do druhého dne jako lídr turnaje, ale na pondělí kolo bude chtít co nejrychleji zapomenout. Po první polovině kola byl na průběžném skóre -2. Jenže v závěru turnaje si prošel malým golfovým peklem. Mezi čtrnáctkou a sedmnáctkou zahrál čtyři double bogey v řadě bylo definitivně po jakýchkoli nadějích. Marek Nový po výsledku 81 klesl až na 16. místo.

PGAC Strokeplay Championship byl turnajem, po němž se podle Order of Merit PGAC kvalifikovalo pět nejlepších hráčů na Czech Open na Čeladné. Turnaj European Tour si zahrají Marek Nový, Stanislav Matuš, Lukáš Tintěra, Martin Příhoda a Rudolf Nechanický.

Konečné pořadí:

 

Neděle – 1. kolo
(freedrive) Prakticky od rána až do brzkého odpoledne skrápěl trávník na karlovarském hřišti v Olšových Vratech vytrvalý déšť. Převážná část startovního pole se tak musela při PGAC Strokeplay Championship 2011 vyrovnávat s velice nepříjemnými klimatickými podmínkami. Oči všech účastníků sedmého turnaje Pilsner Urquell Czech PGA Tour se každou chvíli upíraly na šedou oblohu s vírou, že konečně přestane pršet. Dočkali se kolem 14:00. I přes mokrý povrch zůstalo hřiště ve vynikajícím stavu a k vidění byly i kvalitní výsledky.

Marek Nový třetím rokem po sobě kraluje českému mužskému golfu a navíc přijel do lázeňského města posílen pátým místem z EPD Tour v Bad Waldsee. Letos zatím zvítězil na turnaji v Berouně a v Karlových Varech začal s útokem na druhý titul. Svou pouť prvním dnem ale nezahájil úplně ideálně, když na jedničce zapisoval double bogey. Své zaváhání ale hodil okamžitě za hlavu a nadechl se k parádní jízdě mezi následujícím jamkami. Na dalších osmi jamkách se blýskl pěti birdie a úvodní devítku zakončil se skóre -4. Na pětiparové jedenáctce přidal ještě jedno birdie a i přes bogey na kopcovité jamce č. 16 si dokráčel s výsledkem 69 (-3) pro průběžné první místo.

Ještě před turnajem byl za jednoho z favoritů považován Leo Astl. Rakušan oplývá velkým množstvím zkušeností z EPD Tour i dalších evropských sérií a v Karlových Varech má pochopitelně ty nejvyšší ambice. Ani Astlovi se příliš nepovedla první jamka, z níž odcházel s bogey. Do konce první devítky ale stihl čtyři birdie a o další obohatil svou score kartu na čtrnáctce. Přidal ale také dvě bogey a do druhého kola půjde s výsledkem 70 a ztrátou jedné rány vedoucího Marka Nového.

Za Novým a Astlem čeká na svou šanci hned pět golfistů. Všichni dnes zahráli 71 úderů (-1). V patách vedoucí dvojici jsou Australan Josh Whitehouse a čeští profesionálové Ondřej Lébl, Stanislav Matuš, Jan Ryba a Filip Mrůzek. Whitehouse se na absolutní špici dotáhl až na závěrečné jamce, na níž zaznamenal eagle. Zajímavé kolo prožil Stanislav Matuš, kterému se podařila čtyři birdie. Na desítce si ale prošel malým peklem. Na nejkratší jamce s parem 3 zahrál šest ran.

Ze sedmi zůčastněných žen j nejlépe umístěna Anna Sixtová 36. místě (+6).

Další pozice:  8. Skalle (E),  13. Tintěra (+1), 16. Štrougal (+2),  21. Mrůzek Petr (+3),   24. Seifert (+4), 36. Lizánek (+6),  46. Juhaniak Jan (+7),  51. Skopový Petr (+8). 56. Zedníček (+9).

Top ten prvního kola:

Kompletní výsledky


- Pilsner Urquell Czech PGA Tour pokračuje sedmým turnajem
- na startu kompletní česká špička i vynikající cizinci
- po turnaji bude známých pět držitelů karet pro Czech Open na Čeladné

(freedrive) Po dlouhých letech se vrací nejprestižnější golfová série ve střední Evropě do Karlových Varů. Na hřišti v Olšových Vratech se o víkendu odehraje sedmý turnaj sezóny Pilsner Urquell Czech PGA Tour, který je PGAC Strokeplay Championship 2011. Domácí profesionální šampionát ve hře na rány se hrál v předchozích letech v Telči a poslední dva ročníky ovládl vždy Petr Nič, který před dvěma týdny kraloval na PGA Czech Masters v Sokolově.

Právě Petr Nič určitě bude patřit k favoritům turnaje. V Sokolově předvedl fantastické finálové kolo, v němž nastřílel 64 ran a dokonce vyrovnal rekord hřiště. Stejně jako v předchozích letech se potkal s vynikající formou uprostřed sezóny a v roce 2009 své tažení završil vítězstvím v celé sérii Pilsner Urquell Czech PGA Tour. Letošní ročník se zatím vyvíjí velice zajímavě. Žádnému z golfistů se zatím nepodařilo vyhrát více než jeden turnaj. I když zejména Marek Nový a Stanislav Matuš k tomu měli blízko. To by ale musel jeden z nich uspět v play off v Benátkách, kde je oba překvapivě předčil Vladimír Velenský. Matuš před tím zvítězil na Tálích, což byl jeho premiérový titul mezi profesionály. Marek Nový triumfoval při druhém dílu série v Berouně. Nový zahrál v týdnu skvěle na EPD Tour v Bad Waldsee, kde obsadil vynikající 5. místo, a v Karlových Varech se řadí mezi největší adepty na zisk cenné trofeje.

První polovinu sezóny zvládal ve výtečné kondici Maďar Roland Hahn, který dvakrát skončil druhý – v Berouně a na jamkovce v Ropici. Od Benátek už se mu ale tolik nedaří. Vysoké ambice má určitě i vítěz z Ropice Martin Příhoda.

V Karlových Varech se musí počítat s hráči, kteří právě na tomto hřišti vyrostli. Na úspěch si proto brousí zuby Lukáš Tintěra nebo Petr Skopový, který už ale v současné době hájí barvy Golf Clubu Sokolov. Dobře našlápnuto má i Lukáš Lizánek, jemuž se podařilo projít cutem na EPD Tour v Německu a náležitě si tím zvednul sebevědomí. Pozornost bude upřena i na zahraniční konkurenci zejména v osobě Rakušana Leo Astla, který sbírá kvalitní umístění na Alps Tour i EPD Tour.

Turnaj je klíčový pro absolutní českou špičku, která hraje o místa na European Tour na Čeladné. Na Czech Open se kvalifikuje prvních pět profesionálů v Order of Merit PGAC k 9. srpnu 2011. PGAC Strokeplay Championship tak definitivně rozhodne o pětici vyvolených. Jistotu už mají Marek Nový, Stanislav Matuš a Lukáš Tintěra. O zbývající dvě místa se uchází celkem devět golfistů.

Order of Merit PGAC – stav k 4. 8. 2011

1. Marek NOVÝ 399 725
2. Stanislav MATUŠ 193 041
3. Lukáš TINTĚRA 143 375
4. Martin PŘÍHODA 132 283
5. Lukáš LIZÁNEK 106 750
6. Petr NIČ 103 733
7. Rudolf NECHANICKÝ 95 550
8. Vladimír VELENSKÝ 75 466
9. Viktor SKALLE 75 407
10. Ondřej LÉBL 69 016
11. Petr SKOPOVÝ 65 503
12. Filip MRŮZEK 53 125

Dotace mistrovtsví  400 000,- Kč
Prémie pro vítěze 55 000,- Kč
Obhajuje  Petr NIČ ( 2010 hráno v Telči)

Program turnaje:
Sobota 6. 8. 2011 10:00 Pro-Am
Neděle 7. 8. 2011 8:00 1. kolo turnaje PRO – postupný start z jamky č. 1
Pondělí 8. 8. 2011 2. kolo turnaje PRO