ČPP – LEFT
ČPP – RIGHT
ČPP – TOP

Češi se učí, lámou se hole…

21.08.2014 | Josef Káninský | publikováno v rubrice Turnaje
A A A

Stanislav Matuš

Tři roky mezi zatím posledním ročníkem Czech Open a prvním ročníkem Czech Masters nezměnily nic na tom, že domácí profesionální špička naráží na tytéž hranice. Ani nejlepší golf v podání českých golfistů nestačí na špičku. Po prvním kole turnaje na Albatrossu je navíc pravděpodobné, že ani jeden nebude mít ani na cut. Stanislav Matuš k němu měl nakročeno, ale po dvou bogey v závěru zlomil v návalu vzteku a zklamání putter.

Adam Rajmont zažil debut mezi evropskou elitou na domácí půdě. Ačkoli už absolvoval jedenáct akcí Challenge Tour, včetně dvou na Kunětické Hoře, zapůsobilo na něj prostředí. “Rozdíl je v tom humbuku. Byl jsem na začátku nervózní a zvykal jsem si postupně. Bohužel,” řekl bývalý nadějný amatér. Byl sice spokojen s golfem, který předváděl, ale nevydržel až do konce.

Tam, kde nejlepší hráči získávají, Češi většinou ztrácejí. Někdy jim docházejí síly, což byl případ čerstvého mezinárodního mistra republiky Vítka Nováka, jenž se držel třináct jamek, pak ale přišla série pěti bogey a bylo po dobrém výsledku. “Na čtrnáctce jsem dal trojputt, přitom na všechny jsem byl dobře zkoncentrovaný. Na sedmnáctce jsem měl metrový putt, dal jsem ho, kam jsem chtěl, ale nespadl tam. Nerozumím tomu,” vylíčil své první zkušenosti s greeny nastavenými na rychlost dvanácti stop.

Podle Rajmonta je potíž v tom, že Češi nemají doma podmínky, v nichž by se na takové hřiště připravili. “Před čtrnácti dny, když jsem tu byl, hřiště bylo úplně jiné, kvůli běžným hráčům měly greeny jen osm stop. Měl jsem ve flightu super příjemné parťáky, byli to starší chlapi, moc příjemní. Když oni udělají chybu, zachrání to. My to ještě tak nedokážeme,” připojil.

Tato slova bývala v různé formě ke slyšení právě v Čeladné, kde se konaly tři ročníky Czech Open. Domácí hráči obdivovali zahraniční kolegy, avšak aby zvládli toto umění poradit si v krizi, tomu se teprve učí.

Lukáš Tintěra, který to právě v podbeskydském areálu poznal, o tom ví mnohé. “Oni vědí, že když jim to nevyjde v jednom týdnu, druhém, třetím, že to vyjde v tom dalším. To jsou zkušenosti. Je nutné je mít, aby si toho byli vědomi,” řekl golfista, jenž měl ve flightu Francouze Thomase Leveta a Španěla Ricarda Gonzaleze, jimž se nijak zvlášť nedařilo. Přesto některé prvky jejich hry obdivoval: “Oni to umí rány z vysokého roughu na tvrdý green. My ne.”

Větší zkušenosti s hrou na evropské úrovni má Marek Nový, jenž měl v předminulé sezoně omezenou kartu na Challenge Tour. “Já už jsem zvyklý, člověk přijde na to, jak z toho hrát, když to absolvuje třeba dvacetkrát,” uvedl na téma vysoké trávy v okolí jamkovišť, což je další věc z domácí scény neznámá. Nového ovšem pro změnu v úvodním dějství D+D Real Czech Masters zradil driver.

Promotérská firma turnaje na Albatrossu dává členům svého Relmost týmu šanci jezdit do ciziny na Challenge Tour a v omezeném počtu i na turnaje European Tour, což je cesta, jak připravit českého profesionála na jinak nastavená hřiště. Stanislav Matuš už tuto příležitost zúročil a letos třikrát prošel cutem. Na domácí půdě a ve vyšší konkurenci však ni on neoslnil, nedařilo se mu s putterem.

Odmítl však, že by jeho výkon poznamenaly myšlenky na další takový úspěch. “Ani trochu. Tohle je jiný level, já s soustředím na Challenge Tour. Mohl jsem uspět i tady, o to víc mě mrzí, že jsem na greenech tak zklamal,” řekl chvíli poté, co zlomenou hůl určenou právě ke hře na greenu odhodil do přistavené popelnice.

 

Odkazy: … Hřiště Albatross … Hřiště na satelitní mapě … Stránky Czech Masters … Facebook Czech Masters … Czechmasters. na Golf.cz… Stránka turnaje na European TourStránky promotéra RelmostWebkamera na hřišti

.

Počet přečtení: 14 838
Komentáře
 • Martin napsal:

  když já beru golf jako něco vyššího, ušlechtliejšího…..asi jsem naivní

 • Mr.Putter napsal:

  Dobrý den, stál jsem pár metrů od této události.Zlonil svůj patr a pokud jej rozhodčí netrestají, tak je vše v pořádku.Dnes na 18.jm. kopal jiný borec do begu velmi zuřivě.Jiný zase házel vzteky míč a pak jej vyndaval z bunkeru.Daleko horší jsou Čeští diváci, kteří mluví hráčům do hry.A mimo jiné Matuš během turnaje děkoval za podporu divákům a potlesk.Dnes jsem to od Nováka bohužel neviděl.To je horší než zlomený patr.

 • Ivan Paggio napsal:

  Zlomil ho mimo hřiště, nezahodil, řádně odnesl do popelnice :-)

 • Jakub napsal:

  Jake nesportovní chování. Je to přirozené pro člověka, kdyz mu na něčem záleží se vzteknout. Asi se díváte malo na golf. Například Stenson láme hole porad. Casto to hraci i pomůže misto, aby to dusil v sobe. Je to sport přece. Tak co jako, Standa zlomil putter, to je teda hrůza…

 • Greg napsal:

  A co na to nesportovní chování asi řeknou páni z Federace???

 • Pet napsal:

  Chlapi raz sa to zlomi. Slovenski hokejisti dlhe roky nemohli porazit Cechov a potom sa to rozbehlo. To, ze neviete hrat zo zeleniny snad nemyslite vazne, treba to trenovat. Buriny je vsade dost. Hlavy hore a bojujte.

 • Martin napsal:

  je vhodné a přípustné aby golfista se vztekal…a dokonce lámal hole?!

 • Zapoj se do diskuze

  Jméno:
  E-mail:
  Váš příspěvek:

  TOPlist
  Mediaboard Square 300 Skanska
  Square 300 Šípková 25. 9. – 8. 10. 2017