Casa Serena Open – zvítězil Angličan Gary Wolstenholme

19.09.2010 | Ivan Paggio | publikováno v rubrice Turnaje
A A A

Neděle – finálové kolo

Angličan Gary Wolstenholme (-13) udržel vedení i ve finálovém kole a vyhrál Casa Serena Open. Na druhém místě se umístil Skot Gordon Brand jr. (-10), na třetím místě skončil další Angličan Mark Belsham (-7).  Obhájce Angličan Peter Mitchell skončil na 6. místě (-4). Zajímavé na těchto číslech je to, že v loňském roce skončili na absolutně stejných součtech třech kol Peter Mitchell a Glenn Ralph. V prvním roce Bernhard Langer sice zahrál -12 a ne třináct pod, ale i on zvítězil rozdílem tří ran.

Ze dvou  českých hráčů byl lepší Jiří Seifert, který obsadil 61. příčku (+9).  Jan Juhaniak skončil na 75. místě (+18). Seifertovi se dařilo útočit a připravovat si šance na birdie. Ani jeden putt ze sedmi šancí skórovat ale dno jamky bohužel nenašel. I tak jeho hra působila velice příjemným dojmem.

Pro Wolstenholma vítězství znamená nejenom zisk 90.000€ ale hlavně túrové karty na příští dva roky. „Bude se mi lépe vstávat a lépe usínat. Mám jasný kalendář na dva roky, můžu začít vyjednávat se sponzory.“ Svého vítězství na European Senior Tour dosáhnul hned při svém druhém (!) startu v této sérii. Jak bude vypadat budoucnost tohoto hráče? Bude to evropský Tiger Woods mezi seniory…?

Nejvíce vzhůru polem po dnešním finálovém kole se prodral Švéd Anders Johnsonn. Stejně jako včera Mike Harwood i on dnes po včerejších 76 zahrál 66 ran a vyskákal o 28 míst. Stejný výsledek zahrál i Jim Rhodes. Toho nejlepší číslo dne postrčilo vzhůru o 23 míst. Pád do propasti absolvoval Mike Williams. Tomu dnes zahraných 79 ran „pomohlo“ o dvacet míst dolů leaderboardem.

Eddie Pollandovi, který odstoupil po šesté jamce prvního kola kvůli silné nevolnosti, se sice udělalo lépe, přesto ale potvrdil, že se vůbec necítí dobře: „Brní mě konce prstů. nemám v nich žádný cit. Není mi ještě pořád stoprocentně fajn.“

Jeden z bývalých hráčů evropské i světové třídy vyškemral cigaretu ve chvíli, když se jeho žena, stojící na fairwayi o 200 metrů dál, nedívala.

Bobby Lincoln na jedničce (a nejenom na ní) opět mával okolo sebe železem. Ne ledajakým. Dokázal držet krok i s hráči používajícími driver, přestřeloval míče zahrané fairwayovými dřevy a hybridy. Železo označené číslicí nula a nápisem „Driving Iron“ má shaft z kategorie „Extra Stiff“ a loft 12°… Jeho paní při odchodu z odpaliště rozkošně mávala ručkou a volala „Báj bááááj…“

Na závěr sice zaznělo pozvání na příští ročník turnaje, ale zatím není nic stoprocentně potvrzeno. Na prodloužení smlouvy nebo podpis smlouvy nové si budeme muset ještě chvíli počkat.

Mezi rozhodčími se nejvíc rozmohla famózní hláška „Senk jú very glad…“

No a na závěr Casy Sereny si dejme vtip, kterým rozesmál dnes ráno na staru finálového kola své spoluhráče Frasera Manna a Johna Chillase Bertus Smit; „Jde chlapík opravovat televizní anténu a na střeše narazí na dalšího chlápka. Ten sedí na kraji střechy a kouká pod sebe o deset pater níž. Otočí se na opraváře a povídá: ‘O co, že skočím dolů a nic se mi nestane…?’ ‘No to je pěkná blbost.’ říká opravář. Ale to už chlapík skočí přes okraj. Padá dolů a pak se najednou zastaví proti oknům úrovni prvního patra. Chvíli tam jen tak levituje a pak vyletí zpátky na střechu. Opravář s pusou dokořán na něj kouká. ‘Zkus si to! Vůbec nic to není’ ‘No jo, ale dokážu to?’ ‘ No a proč ne…?’ Opravář skočí ze střechy a rozplácne se na dlažebních kostkách o deset pater níž. Chlapík se za ním dívá přes okraj střechy a jenom utrousí. ‘No jo, ale to bys musel být Superman a ne blbec…“

Kompletní výsledky

foto Antonín Krčmář pro © Golf.cz

Odkazy: …  Hřiště na satelitní mapě …  Stránky turnaje …   Senior European PGA Tour

Z archivu Golf.cz, Casa Serena Open:      2009 …… 2008Sobota – 2. kolo
Angličan Gary Wolstenholme (na obr. vlevo) zůstal sám ve vedení (-9).  Spoluvedoucí hráč z prvního kola Mike Clayton hrál druhé kolo o šest ran hůře a propadl se na 6. pozici (-4).  Na druhé příčce přenocuje Angličan Mark Belsham (-8), na třetí pozici Skot Gordon Brand jr  (-7). Obhájce Peter Mitchell je na 16. místě (-1), daleko od obhajoby loňského vítězství.

Petera Mitchella zradil především jak nový tak i starý putter. Přesto si tenhle sympaťák udržel dobrou náladu celé kolo a po dokončení osmnáctky hýřil humorem. Právě tak bojoval především s putty Mike Clayton. Potvrdil to i jeho caddy Luděk Chyský: „Několikrát se stalo, že jeho putt nakonec zahnul přesně na tu stranu, kam se ho snažil nadehrát…“ Čtení greenů je na Case Sereně dost kruciální záležitost. Čím víc kol hráč odehraje, tím se jeho šance na dobrý výsledek zvyšují.

Včera si většina hráčů užila báječný večer na zámečku Roztěž. Hostiteli byli Maureen a Jim Changovi. Večer probíhal (stejně jako v uplynulých letech) v naprosto uvolněné atmosféře a nejvíc ze všeho hráče zaujalo prasátko napíchnuté na rožeň, pod kterým hořela velká polena. Tenhle způsob přípravy vepřového masa je totiž doposud většině „civilizovaného světa“ naprosto utajen. A tak není divu, že výsledný produkt všechny mile překvapil, ba doslova (v pozizitvním slova smyslu myšleno) šokoval.

Skokanem kola byl dnes jednoznačně Mike Harwood (AUS). Ke včerejším 76 dnes připočetl o deset (!) ran lepší výsledek. Díky nejlepšímu číslu kola (66) se posunul o celých 40 příček výš! Spolu s ním 66 ran zahráli ještě tři hráči – Gordon Brand junior (SCO) si tak polepšil o čtyři příčky, Andrew Oldcorn (SCO) o devatenáct a Boonchu Ruangkit (THA) o 34 míst.

Cesta dolů je mnohem strmější a rychlejší. O tom ví svoje Tony Charnley (ENG). Včera 73, dnes o pouhých pět ran víc – 78. Výsledek? Pád o 34 míst… Hned za ním následuje vítěz Volvo Tour z Mariánek Peter Teravainen (USA), kterému čtyři rány proti včerejšku „pomohly“ o 33 míst dolů na leaderbordu.

Jiřímu Seifertovi nevyšel začátek. Rychle si připsal čtyři bogey. Pak mu situaci zkomplikovaly ještě ke všemu střevní potíže. Na druhé devítce to vypadalo, že mu bude každé křoví dobré… A možná právě proto, že se tak křečovitě nesoustředil jenom na hru, vzniklo z celé té situace kolo s výsledkem +1 a posun o čtyři příčky vzhůru. K prémii vypsané pro české hráče Pilsner Urquell (celoroční dodávka piva zdarma při umístění do padesátky) mu chybí, respektive přebývají, tři rány. Honzovi Juhaniakovi podtrhly nohy výsledky na jamkách číslo 8 a 18 (triple bogey a double bogey). Po dnešních +7 tak svoji pozici sice nezhoršil ale ani nevylepšil.

Zítra se startuje od 9:00 a to (pozor!!!) ze dvou jamek. Z desítky jde horší polovina pole v pořadí od lepšího k horšímu výsledku. Z jedničky je to obráceně podle součtu po dvou kolech. Takže na desítce startuje v 9:00 Barry Lane (ENG), v 9:40 Sam Torrance (SCO), v 10:20 Costantino Rocca (ITA), v 10:30 Jiří Seifert a v 10:50 Jan Juhaniak. Na jedničce vstoupí do posledního kola v 9:10 Jose Maria Canizares (ESP), v 10:00 Carl Mason (ENG), v 10:10 Peter Mitchell (ENG), v 10:30 Boonchu Ruangkit (THA), „stíhači“ Oldcorn (SCO), Murray (ENG) a Farry (FRA) v 10:50 a elitní flight Brand jun. (SCO), Belsham (ENG) a Wolstenholme (ENG) v 11:00.

Finálové pozice jamek Guy Hunt na druhé devítce ani Steve Kavanagh na první devítce nijak dramaticky nehrotili. To v kombinaci s relativně dobrou předpovědí počasí slibuje, že není všem dnům konec a o vítězství se bude tvrdě bojovat. Leader k tomu dodává: „Doufám, že se mi podaří zítra poskládat hodně dobých ran. Sice vím co potřebuji k tomu, abych si zabezpečil start v příští sezoně, ale to je opravdu to poslední, na co bych zítra měl myslet. Tuhle šanci má několik dalších hráčů a tak právě koncentrace na poslední sadu jamek bude rozhodující.“Odkazy: …  Hřiště na satelitní mapě …  Stránky turnaje …   Senior European PGA Tour

Z archivu Golf.cz, Casa Serena Open:      2009 …… 2008Pátek – 1. kolo
Po prvním kole vedou Australan Mike Clayton a Angličan Gary Wolstenholme (-5).  Obhájce Peter Mitchell hrál v paru a je na 20. místě (E).  První z českých hráčů  Jiří Seifert je na 70. místě (+6), Jan Juhaniak na 75. místě (+8). Další umístění:   7. Mason (-2),  36. Lane (+2), 54. Ruangkit (+3),  61. Torrance, Rocca  (+5). Z turnaje odstoupil pro nevolnost Eddie Polland (Sev. Irsko).

Dnešní kolo se hrálo v realtivně hodně extrémních podmínkách. Pršelo sice jenom jednou, lehce a maximálně dvě minuty, ale zato bylo docela chladno (ráno 11°, přes den maximálně 16°) a hlavně foukal hodně silný západní až severozápadní vítr, který dosahoval chvílemi rychlosti přes padesát kilometrů v hodině.

Také puttování dělalo mnoha hráčům těžkou hlavu. Greeny jsou připraveny na turnajová kola opravdu „těžkou technologií“. Přesekány do kříže G-plexem a následně uválcovány strojem XT-Tour zrychlily z 10 a 1/6 stopy při ProAm na dnešních 10 a 5/6 stopy. Zítra by měl vítr přece jenom zvolnit tempo a greeny už zrychlovat nebudou. Komentovat pověstné roughy by bylo jen nošení dříví do lesa.

Diváků se zatím na turnaj přišlo podívat jen doslova pár desítek. Víkendové dny by mohly (i díky volnému vstupu a parkování přímo u hřiště) přinést zajímavou podívanou. Dnes se přihlížející mohli dočkat mnoha zajímavých okamžiků. Jedním z těch nejefektnějších byl například eagle Garyho Wolstenholma na jamce č.15. Míč po ráně ze necelých osmdesáti metrů dopadnul do brejku necelé dva metry před jamku a pak už jen sjel ze svahu přímo do ní. Gary Wolstenholme je vůbec zajímavou postavou a to nejenom proto, že umí hrát eagly a že vede po prvním kole na Case Sereně společně s Mikem Claytonem.

Gary Wolstenholme se narodil 21 srpna 1960 v Eghamu (Surrey, Anglie) a stal se profesionálem po velice dlouhé a úspěšné amatérské kariéře. Jeho otcem je profesionální golista Guy Wolstenholme. Hrál celkem pětkrát (!) ve Walker Cupu (amatérská obdoba Ryder Cupu, tedy utkání mezi výběrem USA a výběrem Velké Británie a Irska, hraná od roku 1924) a je držitelem prvenství v počtu uhraných bodů v této soutěži za celou její historii. V roce 1995 si dokonce při Walker Cupu pořídil do své sbírky, poměrně senzačně, skalp samotného Tigera Woodse! Od Jejího Veličenstva královny Alžběty obdržel jako vyjádření obdivu k jeho výkonům a hlavně jako nejlepší britský amatérský golfista všech dob titul M.B.E. (Member of the Order of British Empire, což je nejnižší stupeň Řádu britského impéria). Wolstenhome měl v 18 letech handicap 23. O dva roky později už byl ale na nule a  kariéru amatéra ukončil po neskutečně dlouhém období v plusovém handicapovém spektru, kdy dokázal dlouhá léta udržet svůj handicap na úrovni +4,5!!! Profesionálem se stal ve svých 48 letech v září roku 2008.

Amatérská turnajová vítezství Garyho Wolstenhoma:

  • 1991 The Amateur Championship
  • 1993 Chinese Amateur
  • 1995 United Arab Emirates Amateur, British Mid-Amateur
  • 1996 British Mid-Amateur
  • 1997 Welsh Amateur
  • 1998 British Mid-Amateur
  • 2000 Sherry Cup Invitational
  • 2001 Sherry Cup Invitational
  • 2002 South African Amateur Stroke Play
  • 2003 The Amateur Championship

A jak se mu na Case Sereně líbí?
„Je to překrásné místo. Hřiště, zámek i krajina kolem. Jsem rád, že tady hraju. A ten eagle? Byla to dobře trefená rána která hlavně dobře dopadla. Také jí předcházel minimálně stejně dobře trefený drive. No a hlavně to ale byla kompenzace hloupého bogey na čtrnáctce.“

Zítra se startuje od 8:00 z jamky číslo 1 v obráceném pořadí podle dnešních výsledků. Jan Juhaniak vyrazí společně s Noelem Ratcliffem a Emilio Rodriguezem v 8:10 a Jiří Seifert s Peterem Fowlerem a Rogerem Chapmanem v 8:20. Costantino Rocca v 8:30, Sam Torrence v 8:40, Barry Lane v10:30 a obhájce loňského vítězství Peter Mitchell v 11:30. Trojice nejlepších (Claytona a Wolstenhoma doprovodí Švéd Dahlberg) startuje ve 12:30. Diváci jsou vřele zváni.


Odkazy:   ………. Hřiště na satelitní mapě …….. Stránky turnaje ………..   Senior European PGA Tour

Video 2009


Video 2008


Z archivu Golf.cz, Casa Serena Open:      2009 …… 2008