Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

D+D Real Czech Challenge 2014

01.06.2014 | Josef Káninský | publikováno v rubrice Turnaje
A A A

Thomas Linard a Petr Děde

European Challenge Tour, D+D Real Czech Challenge, Kunětická Hora (29.5. – 1.6.2014)

Neděle – finálové kolo
Turnaj má po roce opět francouzského vítěze. „Ano, připomněl jsem si to ještě na hřišti,“ přitakal šťastný Thomas Linard. Stejně jako loni jeho krajan Francois Calmels, také letošní držitel trofeje se prosadil zejména vynikajícím finálovým kolem. Zahrál 64 ran (-8) a s konečným skóre -19 předčil o dva údery druhého v pořadí, jímž je anglický lídr z předchozích dnů Daniel Gaunt. Jediný český zástupce ve víkendovém programu Lukáš Tintěra zapsal na závěr even par 72 a s bilancí -3 obsadil dělené 46. místo.

„Vůbec jsem se necítil pod tlakem, soustředil jsem se na svou hru,“ řekl šestadvacetiletý rodák z Bourges, jehož letošním maximem bylo až dosud páté místo z The Barclays Kenya Open, figuroval před českým turnajem na dvaatřicátém místě žebříčku Challenge Tour. Nyní si připsal finanční prémii 26 400 eur a posune se do top 10. „Můj cíl je dostat se v příštím roce na European Tour. Rád bych v kariéře zažil co nejvíc týdnů, jakým byl tento,“ doplnil.

 

Lukáš Tintěra a jeho výhra za Hole in One.

Tintěra spokojený s milionem
Závěrečné double bogey poněkud pokazilo dojem ze hry samotnému Lukáši Tintěrovi, ale jediný český golfista ve finálovém kole nemohl být se svým vystoupením nespokojen. „Vyhráli jste někdy milion? usmál se a logicky vyzdvihl eso ze druhého kola na osmé jamce jako nejlepší bod uplynulých čtyř dní. „Jsem Šťastný, sezona je z těch lepších,“ připomněl, že vyhrál první turnaj Czech PGA Tour na Kaskádě, v dalších byl jedenáctý a sedmý, bodoval také na ProGolf Tour. „Výsledky jsou stabilní, nemám ultra velké výkyvy,“ dodal.

Přesto mu určité problémy dělá druhá devítka Kunětické Hory a tam také nabral rozhodující ztráty, takže nepřekonal loňské 30. místo Ondřeje Liesera na tomtéž turnaji. „Nemám ten konec tady moc v oblibě,“ připustil. V prvním kole zapsal od čtrnáctky do osmnáctky čtyři bogey a start v podobě výkonu 76 ran nebyl dobrý. „O to je pak výsledek cennější, když se zadaří,“ naladil se Tintěra na pozitivní notu.

Ve finálovém kole přišel na osmnácté odpaliště se skóre -5 a podařil se mu drive. Druhá rána však místo na green mířila do bunkeru a odtud poslal český profesionál další ránu za jamkoviště. Bylo z toho jediné jeho double bogey na dvaasedmdesáti jamkách. „Vůbec nevím čím to bylo. Občas zahraju socket i na drivingu, ale dvakrát za sebou se mi to ještě nestalo. Nebyla tam žádná nervozita. Mrzí mě to, ale lidi, co šli s námi, museli být spokojení. Dvě špatné rány na celé kolo, to špatné není,“ přidal Tintěra k hodnocení a začal se těšit na den bez golfové hole, protože jich absolvoval šestnáct za sebou a před další fází sezony potřebuje odpočinek.

Konečné Top 10:

Videa:

 

Lukáš Tintěra

Sobota – 3. kolo
Jediný český hráč, který prošel do závěrečných kol, Lukáš Tintěra hrál opět velmi dobře. Ve skórkartě má zapsána dvě bogey a čtyři birdie, dohromady to dává 70 ran, dvě pod par. S celkovým skóre -3 je na 42. místě.

Ve vedení jsou tři hráči s celkovým součtem -13. Jsou to Švéd Pontus Widegren, Angličan Daniel Gaunt a jeho krajan Chris Lloyd.

V sobotu byl na Kunětické Hoře k vidění doprovodný program Czech Challenge pro děti. Přijelo 150 dětí z deseti škol. Vyzkoušely si zábavný výukový systém SNAG. Na autogramiádu přišli Joel Sjöholm, Marek Nový a Daniel Suchan.

Top 10 třetího kola:

 

Lukáš Tintěra

Pátek – 2. kolo
Nadále vede Angličan Daniel Gaunt (-11) před krajanem Chrisem Loydem(-10) a Francouzem Edouardem Espanou (-7).

Z českých hráčů se dalších kol probojoval pouze Lukáš Tintěra. Zlepšil se o devět ran, zahrál 67 úderů včetně Hole in One na osmé jamce, pět ran pod par hřiště a prošel cutem. Z dalších domácích hráčů k němu měl nejblíž Marek Nový, jenž skončil s výkonem +4.

Lukáš Tintěra zahrál Hole in One a získal hodinky s tourbillonem Frederique Constant v hodnotě jeden milion korun! Fantastická rána se Lukášovi povedla na osmé jamce, kde 175 metrů zahrál pětkou  železem.

V dopoledních flightech se tuzemských hráčům nedařilo. Loňský úspěšný cut nezopakuje ani Ondřej Lieser, pro nějž je Kunětická Hora domovským hřištěm. Bogey na závěrečné devítce završilo jeho dvoudenní účinkování na bilanci +5. Do hodnocení vlastního výkonu se českému profesionálovi nechtělo. „Hrál jsem špatně,“ řekl úsečně. „Můžu si za to sám, nešlo mi vůbec nic,“ dodal a bezprostředně po dohrání nechtěl ani hledat příčiny. Zatímco před rokem hrál dvě kola pod parem (69 a 70), letos šel pokaždé nad něj (74 a 75). V obou dnech zapsal čtyři bogey, birdie ve čtvrtek dvě, v pátek pouze jedno.

Pod čárou cutu zůstal i Marek Nový, jenž se sice zlepšil na 70 (-2), ale po špatném vstupu do turnaje to nebylo nic platné. Vypadl i Stanislav Matuš, jehož srazilo zejména triple bogey na pětiparové druhé jamce, ale nabíral rány navíc i jinde. Lukáš Lizánek neudržel nadějný even par za zahajovacího kola a krátce před koncem toho druhého odstoupil.

Cutem neprošli: Corfield, Guerrier, Pinto, Ruiz Fonhof, Lara, Hahn,

Top 10 druhého kola a čeští hráči:

 

 

Daniel Gaunt

Čtvrtek – 1. kolo
Nejlepší čeští hráči se dostali na úroveň even par. Jsou to profesionál Lukáš Lizánek a amatér Šimon Zach. Oba odevzdali skórkarty se společnými znaky. Na jedné devítce mají pouze bogey a na druhé toliko birdie. Jen to mají v jiném pořadí. Zach začal na prvním odpališti a po pěti jamkách byl na bilanci +3. S přechodem na druhou polovinu hřiště zapsal tři birdie. Lizánek startoval z desítky a na ní i na následujících třech jamkách hrál jen bogey. Tím jeho chyby skončily. Na první devítce hřiště, tedy ve druhé půli svého programu, tuto ztrátu příslušným počtem birdie vymazal. Ještě amatér Vít Novák hrál solidních 73 ran (+1), zbylí Češi už to mají k předpokládané hranici cutu dál.

Ve vedení je Angličan Daniel Gaunt. Stalo se mu sice, že zkazil druhou jamku, což je pětipar a on na ni potřeboval sedm ran. Vedle tohoto double bogey už nepřipsal ani ránu navíc. Na to, aby se dostal na skóre 64 ran (-8), potřeboval deset birdie, což je výkon, jaký Kunětická Hora jen tak nepamatuje. Belgičan Pierre Relecom, Angličan Chris Lloyd a Němec Max Glauert na děleném druhém místě ztrácejí čtyři údery.

Top 10 první kola a pořadí českých hráčů:

Středa – pro-am
Po uzavření startovní listiny v ní zbyla jména šestnácti Čechů, protože původně přihlášený Petr Gál onemocněl. Zahraje si 11 profesionálů – Marek Nový, Ondřej Lieser, Lukáš Tintěra, Filip Mrůzek, Stanislav Matuš, Daniel Suchan, Aleš Kořínek, Adam Rajmont, Ondřej Špůr, Lukáš Lizánek, Jiří Štryncl – a pět amatérů – Petr Dědek junior, Vojtěch Kostelka, Šimon Zach, Vítek Novák, Jakub Pokorný. Jako první vyrazí do hry ve čtvrtek v 8:00 Adam Rajmont z prvního a Vojtěch Kostelka z desátého odpaliště. Nejlepší Češi dostali do flightů „inspirativní“ partnery (kompletní tee times zde).

Bonusy za hole-in-one jsou vypsány na dvou tříparových jamkách. Na sedmnácté jamce o délce 205 metrů se stejně jako loni hraje o nové auto. Je jím KIA Sportage za 720 tisíc korun. Na osmičce se bude hrát o hodinky Frédérique Constant za milion korun (více zde).

Úterý – druhý trénink
V průběhu intenzivního tréninku do dějiště turnaje dorazil vedoucí muž průběžného pořadí Challenge Tour Jordi García Pinto. Čtyřiadvacetiletý rodák ze španělské Girony vyhrál loni Barclays Kenya Open a letos má na kontě dvě umístění v top 3 – druhé místo na NH Collection Open a dělenou třetí pozici na Madeira Islands Open. Celkem se mu dařilo i o kategorii výš. Na domácím Open de Espaňa v konkurenci hráčů European Tour obsadil před dvěma týdny 49. příčku.

Předpověď počasí na první a druhý hrací den hovoří o chladnějších teplotách a větru. Oblačnost by nebyla na překážku, Kunětické Hoře by se však nemusely vyhnout lokální přeháňky či dokonce bouřky. V sobotu a v neděli bude víc slunce, avšak pro finálové kolo opět platí hrozba dešťových kapek.

Oproti loňsku je zjevná jedna zásadní změna. Přijíždějí hráči s celými týmy. Nejsou tu sami golfisté, ale mají s sebou své trenéry, fyzioterapeuty, psychology. „Potvrzuje se, že Challenge Tour se kvalitativně posouvá a bez silného týmu v zádech golfisté neuspějí,“ vysvětluje David Trunda, sportovní ředitel Relmostu.

Na turnaj je vstup zdarma. Relmost zve mladé golfisty. Zapojí se školy z regionu. Součástí areálu bude interaktivní program s dětským golfem. Tradiční Pro-Am , turnaj profesionálních hráčů společně s hosty a partnery turnaje, je na programu ve středu. Speciální program pro rodiny je připravený na pátek. V interaktivní zóně proběhnou dětské soutěže, golf si vyzkouší každý návštěvník mezi 9. až 16. hodinou. V pátek, sobotu a neděli proběhnou od 16 hodin autogramiády hráčů. Nedělní finálové kolo vyvrcholí okolo 15. hodiny.

 

Před turnajem
Jeden ze tří nejvyznanějších turnajů letošní tuzemské sezony začíná. Druhá evropská mužská soutěž European Challenge Tour pokračuje na Kunětické Hoře turnajem D+D Real Czech Challenge.  Zastavení této evropské série  na českém území se koná již potřetí od roku 2012.  Letos v novém termínu od 29. května do 1. června. Dotace turnaje se zvýšila na 165 tisíc eur.

Přihlášeni jsou zahraniční hráči RelmostProGolf Teamu Lee Corfield, Xavier Ruiz Fonhof a Roland Hahn. Z dalších známých jmen na Kunětické Hoře budou: vítěz z Čeladné Oskar Henningsson, lídr finančního žebříčku Jordi Garcia Pinto, dále Bradley Dredge, Matteo Del Podio, Julien Guerrier, Tako Remkes, Daniel Vancsik, Jose Manuell Lara, Martin Wiegele, Jose Garcia Del Moral. Mnohé z nich si pamatujeme ještě jako amatéry, kteří se v Čechách účastnili mnoha mistrovství. Jako profesionál se do Čech vrací například česky mluvící Marc Dobias, žákovský vicemistr ČR 2002 z Karlových Varů.

Jednou z hlavních tváří bude Švéd Joel Sjöholm. Na hřišti vždycky budí pozornost oblečením. Nosí pumpky s podkolenkami. Jeho rodné jméno je úplné jiné. Ve třech měsících ho totiž adoptovala švédská rodina v chilském Santiagu. Už ve třech letech vzal do ruky golfovou hůl, a jak později řekl, chodil s ní i spát. „Poznali jsme ho při turnaji v Dubaji. Je to šoumen a je populární mezi hráči. Zažili jsme jeho party, na které hráčům vařil. To máme v plánu také na Kunětické Hoře. Po středečním pro-am turnaji připraví Joel menu pro hráče.“ Říká David Trunda, sportovní ředitel promotérské společnosti Relmost.

Loni přišel Sjöholm o kartu na European Tour. V nové sezoně dostal několik pozvánek a nejlépe dopadl v Hongkongu, kde skončil osmý. Kunětickou Horu zvolil i přesto, že může hrát doma ve Švédsku Nordea Masters, které je součástí European Tour.

Dalším atraktivním hráčem na Kunětické Hoře bude James Kingston. Osmačtyřicetiletý Jihoafričan, který má dva tituly z European Tour, loni zahrál nejlépe na BMW PGA Championship v anglickém Wentworthu. Po prvním kole vedl a skončil šestý. „Seznámili jsme se ve Wentworthu, bavili jsme se o účasti na turnajích v Česku. Tehdy jsme ještě nevěděli, že se to bude týkat Challenge Tour. Je to velký sympaťák a hraje výborně,“ dodává Trunda.

Z českých hráčů bude na Kunětické Hoře hrát celá amatérská špička. Těsně před podpisem jsou smlouvy s dalšími dvěma zkušenými českými profesionály, kteří v minulosti hráli mimo jiné také na Kunětické Hoře. Celkem se představí 19 českých hráčů.

Hraje se na hřišti Kunětická Hora s parem 71 a délkou 6 709 metrů.


Odkazy: … D+D Real Czech Challenge… GC Kunětická HoraHřiště na satelitní mapěOrder of Merit

Z archivu Golf.cz: D+D Real Challenge … 2013 … 2012

 

.