Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Není grip jako grip – putter gripy + údržba a výměna gripů

27.02.2013 | Michal Prokop - GolfSmith | publikováno v rubrice Technologie
A A A

V minulém článku (Není grip jako grip – velikosti a typy gripů) jsme popsali všechny důležité vlastnosti gripů na hole a rozčlenili jsme je do skupin. Vynechali jsme však jednu samostatnou a přitom důležitou skupinu, putter gripy. A právě mezi ně nyní zavítáme. Zároveň dojde i na slíbené informace k servisu a údržbě gripů.

Putter gripy

Porovnání Paddle a Pistol tvaru gripu

Porovnání Paddle a Pistol tvaru gripu

S výběrem putter gripu je to stejné jak s výběrem celého putteru – jednoznačná metoda jak určit ten vhodný prostě neexistuje. Na trhu jsou jich možná stovky a víc než nějaké měření nebo doporučení hraje při výběru vkus a pocit hráče. Můžeme je však alespoň rozčlenit podle tvaru a velikostí a zmínit se o výhodách či nevýhodách, které jsou s tím spojené.

Podle tvaru můžeme rozdělit putter gripy jen do dvou skupin, pomineme-li ty atypické, kterým budeme věnovat speciální pozornost. První je známý pod pojmem pistol – má standardní tvar, po celé délce gripu je stejný hranatý průřez, který se rovnoměrně rozšiřuje od začátku ke konci gripu.  Takzvaný paddle tvar dostal název podle tvaru pádla. Jeho profil je prohnutý ve spodní části a rozšiřuje se jak na začátku, tak mnohem výrazněji na konci gripu. Výhoda tohoto tvaru spočívá v tom, že „snáze padne“ do ruky. Na druhou stranu neumožňuje tolik způsobů držení jako tvar pistol.

Mnohem výraznějšího rozdělení gripů můžeme dosáhnout v rámci velikostí. Nejmenší velikostí, pokud vynecháme juniorské gripy, je standard, úzce následovaný midsize. Mezi těmito velikostmi není až tak výrazný rozdíl. Midsize je samozřejmě širší, ale nijak dramaticky. Slovo v tomto označování však mají i výrobci. Nezřídka se totiž stane, že co jeden označuje jako midsize, může být pro jiného ještě standard. Tady záleží čistě na preferenci hráče, co mu padne do ruky. Mimoto jen u těchto dvou velikostí pak nalezneme ještě výše zmíněné dělení podle tvaru. Větší gripy jsou vyráběny už jen ve verzi pistol.

Část rodiny Winn putter gripů ve velikostech Standart, Midsize, Jumbo a Giant

Část rodiny Winn putter gripů ve velikostech Standart, Midsize, Jumbo a Giant

Právě větší gripy si získávají čím dál vyšší popularitu, především pak velikost jumbo. Pro extrémní požadavky je připraven ještě giant. V čem tkví výhody či nevýhody větších gripů? Jejich hlavní výhoda spočívá v tom, že mnohem více vyplní dlaně, což zároveň více zablokuje zápěstí. V oblasti zápěstí dochází k mnoha výkyvům, ze kterých pramení nepřesnosti. Od většího gripu si tak hráč může slibovat mnohem větší eliminaci těchto nepřesností. Nevýhodu bychom pak mohli hledat ve snížení citlivosti. U standardu či midsize je přece jen cit pro hru o něco vyšší. Menší velikosti též nabízejí výrazně vyšší možnost experimentování s držením.

Při výběru větší velikosti gripu by hráč měl též klást důraz na váhu gripu. Více hmoty zpravidla znamená větší váhu. Nevýhoda těžkých gripů spočívá ve zvýšení těžiště hole. U putteru je obecně důraz kladen spíše v opak. Těžiště by mělo být co nejníže pro lepší setrvačnost pohybu a přesné vedení dráhy putteru. Naštěstí se už dnes na tento fakt výrobci gripů zaměřili a většina typů ve velikostech jumbo nebo giant se vyrábí z odlehčených materiálů, takže váha může být paradoxně dokonce i nižší než u standardní velikosti.

2-Thumb grip

2-Thumb grip

Never Bend Grip

Never Bend Grip

Na závěr povídání o putter gripech se musíme zmínit ještě o několika atypických. Jistě bychom sem měli zařadit všechny gripy pro belly a long puttery. Ty jsou v závislosti na typu delší, belly mívají od 17 do 21 palců, nebo jsou rozděleny u long putterů na dva kusy, které musí mít kruhový průřez. Ze specialit bychom pak měli zmínit 2-thumb gripy, umožňující hned několik specifických typů držení. A také never bend gripy se speciálním gumovým zakončením pro zvednutí míčku. To ocení především hráči se sníženou pohyblivostí.

Údržba a servis gripů

Ultrazvuková vana pro mytí holí a gripů

Ultrazvuková vana pro mytí holí a gripů

Údržba gripů spočívá především v jejich očistě. Tu stačí provádět běžnou vodou s přidáním odmašťovacího čisticího prostředku, ideálně nějakého přípravku na nádobí. Odmaštění hodně prospěje k vyšší přilnavosti. Pokud se ptáte jak často, odpověď je snadná: čím více, tím lépe. Možné je též využít ultrazvukových čistících van pro hole na některých hřištích. Dobré je i gripy chránit před extrémním počasím, grip je gumový a má tendenci zpuchřet. V zimě je nenechat v promrzlé garáži, v létě je nevystavovat příliš přímému slunci.

Výměnu gripů je vhodné provést tehdy, když grip ztvrdne, má lesklý a klouzavý povrch, kterému už nepomůže ani umytí, nebo je viditelně mechanicky poškozen. Obecná životnost gripu by měla být jednu až dvě sezony, v závislosti na počtu her, ale i na typu gripu. Pokud hrajete jednou týdně, výměna jednou za dva roky bývá dostatečná. Profesionálové z PGA však mění gripy i po každém turnaji, někteří i po jednom kole. Výměnu zvládne s vhodným vybavením i laik. Na internetu je hned několik videonávodů. Nicméně vždy je lepší a pohodlnější svěřit hole do péče zkušeného clubmakera.

Michal Prokop

Fitting specialista Golfsmith CZ@SK

 

 

 

 

.