Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Moderní trendy u driverů – nastavitelné systémy

22.04.2013 | Michal Prokop - GolfSmith | publikováno v rubrice Technologie
A A A

Posledních několik let byl trh driverů charakterizován velkým technologickým boomem. Moderní trendy se ubíraly především cestou nastavitelnosti a výrobci se začali vzájemně předhánět, kdo vymyslí v tomto segmentu účinnější a variabilnější systém. Dnes v sortimentu jen málokteré značky chybí hůl s tímto prvkem a mnohokrát jej najdeme už i na fairwayových dřevech a hybridech. V tomto článku se pokusíme shrnout nejprve jednotlivé způsoby, jak lze drivery nastavit, a samozřejmě si povíme i k čemu který parametr je. Následně se podíváme na konkrétní modely různých značek na trhu, kde se pokusíme jednotlivé systémy zhodnotit.

Co vše lze u driveru nastavit?

Loft, neboli sklon úderové plochy hole, je v nastavování u driverů v podstatě nejžhavější novinkou. Sice se v minulosti objevilo již několik modelů, které „mírné“ nastavení tohoto parametru umožňovaly, ale letos hned několik výrobců vyrukovalo s revoluční novinkou – univerzální hlavou. Tyto drivery nabízejí velmi široké rozmezí nastavení tohoto úhlu v rozsahu cca 8-13 stupňů. Jednou z výhod pro hráče je, že při vývoji jeho švihu hned nemusí nutně kupovat nový driver, ale stačí si třeba jen snížit na holi loft. Většina začátečníků totiž zpravidla začíná s vyššími lofty. Se zlepšováním hry se ale jejich úspěšnost zásahů zvyšuje, a tak loft snižují, především pro nižší trajektorii letu míče a kvůli většímu doběhu. Různá trajektorie může pak být důležitá i během různých povětrnostních podmínek. V zimě a dešti to přece jen létá jinak než za slunečného dne. Druhá strana mince hraje pak pro výrobce. Dříve museli výrazně přemýšlet, kolik jakých hlav s jakými lofty vyrobí, dnes mají jednu hlavu a hráč si ji prostě sám nastaví.

Face angle – úhel otevření nebo zavření úderové plochy hole. Možná si řada hráčů vzpomene, že před pár lety se začaly některé drivery vyrábět nejen ve standardní variantě, ale i v tzv. draw verzi. Ta se lišila zavřenější hlavou hole, díky čemuž výrazně napomáhala kompenzovat slice. Dnes je tento prvek již téměř standardní možností nastavení a povětšinou nabízí tři pozice – draw, square (standard) a open. Jak jsme si řekli, draw nastavení napomáhá kompenzaci slice. Verze open je spíše určená pokročilejším golfistům, kteří již umí tvarovat rány. V praxi ji ale většina rekreačních hráčů příliš nevyužije, jednak je spíše trápí slice, jednak málokdo chce rány driverem tvarovat – heslo zní: rovně a daleko.

Lie angle, aneb úhel mezi vodorovnou osou úderové plochy a shaftem, je u driverů při nastavování spíše nutné zlo. Aby se docílilo například změny loftu, tak ne vždy dokonalý systém nastavování změní současně i tento parametr. Výhody ani nevýhody to zpravidla běžným hráčům žádné nepřináší. Je velmi důležité mít lie správně především u želez a wedgí, u driverů má mnohem menší podstatu. Čím nižší je loft hole, tím menší efekt lie úhel na směr letu míče má.

Závaží v hlavách ovlivňující umístění těžiště hlavy hole je posledním parametrem, který leze u holí měnit. Pravda, výměnná závaží jsou již na trhu několik let, ale i tak je dobré připomenout si jejich smysl. Závaží v zadní spodní části středu hlavy hole má vliv především na trajektorii. Čím je těžší, tím vyšší je let míče. Postranní závaží u krčku nebo špičky hlavy pak posouvají těžiště hlavy hole. Čím těžší je závaží u krčku, tím víc je kompenzován slice a naopak.

Průřez trhem

Nike VR_S Covert

Nike VR_S Covert

Nike VR_S Covert a VR_S Covert Tour – neobvyklý driver provázela i neobvykle velká mediální kampaň a částečně i díky ní v barvách této značky skončil Rory McIlroy. Na první pohled se hůl liší od všech ostatních driverů na trhu svým výřezem (pocket) v zadní části. Nastavovací systém na shaftu pak umožňuje díky důmyslnému „tisícihranu“ nastavovat nezávisle na sobě loft (8,5°- 12,5°) a face angle (Draw, Square a Open), nepodstatný lie neřeší. Jednoduše geniální. Jediné co snad může zákazníka odradit je poněkud agresivnější červená barva, to je ale jen věc vkusu. Dostupný v klasické variantě, ale i tour s menší hlavou. V tour verzi je pak k dispozici stejný systém i u FW dřev a hybridů. Kupodivu obě verze dostupné za velmi rozumné peníze.

 

Cobra AMP CELL

Cobra AMP CELL

Cobra AMP CELL – novinka od Cobry má hned několik variant. Ve standardní verzi je možno pracovat s lofty 8,5° – 11,5°, přičemž u pozic 9,5° a 10,5° je možno ještě zvolit draw variantu. U tour verze hole jsou pak pozice draw vynechány a naopak zde nalezneme fade (open) pozice. Poslední verze se jmenuje offset, tam je hůl ale napevno slepená a nenabízí nastavení. Plusem u Cobry je možnost si vybrat hned z několika barev, přičemž cena je velmi příjemná.

Cobra ZL Encore – loňský model Cobry zůstal aktuální i pro tuto sezónu. Konstrukčně velmi lehká hůl nabízí pouze nastavení face angle ve třech pozicích. Velkým plusem jsou již v základu poměrně kvalitní shafty.

TaylorMade R1 – novinka TaylorMade nabízí nejširší škálu nastavení ze všech holí na trhu.

TaylorMade R1

TaylorMade R1

U loftu se dá pracovat z rozsahem 8°-12°, kdy je 7 pozic standardních a 5 pozic s upright lie úhlem. Tyto dva parametry se nastavují adaptérem na konci shaftu. Nastavit se dá též face angle, celkem do 7 různě otevřených či zavřených pozic. Na rozdíl od jiných značek, u kterých je tento úhel řešen v rámci adaptéru však TaylorMade vsadil na speciální prvek ve spodku hlavy – Kolečko (sole plate), které zajíždí nebo vyjíždí z hlavy, v podstatě ovlivňuje pouze založení hole. Nutno ovšem podotknout, že význam tohoto prvku nemusí být pro každého hráče vhodný, třeba při atypickém zakládání. Naopak již z předchozích úspěšných modelů zůstala typická vyměnitelná závaží. Driver je též dostupný ve standardní a TP tour verzi pro výkonnější hráče. Suma sumárum opravdu nepřeberně kombinací nastavení, možná až za hranicí meze složitosti systému pro hlavu běžného hráče, kterého navíc může odradit poněkud nadsazená cena.

TaylorMade RocketBallz Stage 2 – nový RBZ driver dostal do vínku taktéž inovovaný adaptér, který umožňuje loft hole nastavit od výchozí varianty v rozsahu +/- 1,5°. Se zvyšujícím se loftem se face angle zároveň přivírá a naopak. Nelze tedy nastavit nezávisle a tak efektivně jako R1, na druhou stranu nikterak složitě a za rozumnější pořizovací cenu. Dostupný taktéž ve verzi TP.

Titlesit 913D2

Titlesit 913D2

Titlesit 913D2 a 913D3 – jedna z nejprestižnějších značek pro svou novinku zůstala v podstatě u stejného systému „štelování“, jako u řady 910, celkově se tak jedná spíše o poměrně zdařilý facelift a doladění již úspěšných holí. To však produktu nikterak neubírá na kvalitě, ba naopak. Vše podstatné se odehrává na adaptéru hole, kterému firma dala jméno SureFit. Hlavy driverů se vyrábějí standardně v různých loftech. SureFit pak ale umožňuje nastavit zvolený loft v rozsahu -0,75° – + 1,5° a taktéž v několika pozicích face angle a lie. Nevýhodou trochu je, že při změně jednoho parametru vždy alespoň trochu ovlivníte jiný. Nelze je tedy nastavovat tak nezávisle jako třeba u Nike. Opět je ale potřeba dodat, že Titleist má při kvalitě, kterou od této značky čekáme, vše důmyslně promyšleno a tak mají všechny kombinace svou logiku. Doplňkovým prvkem je pak možnost změnit závaží ve středu hlavy hole a tím si pomoct k lepší trajektorii. Cena je sice vyšší avšak přiměřeně odpovídající kvalitě.

Razr fit xtreme driver break apart

Razr fit xtreme driver break apart

Callaway Razr Fit Extreme – Podobně jako Titleist i Calaway dostal oproti svému předchozímu modelu pouze menší facelift. Zde však na první pohled i pocit s citelně nižším efektem. Nastavovací technologie, kterou si firma nazvala Optifit umožňuje v rámci adaptéru tři klasické pozice pro face angle a v nabídce jsou i dvě závaží po stranách hlavy hole. Loft se tedy vyladit nedá. Nemálo hráčů by pak mohlo odradit, že hůl má v nejprodávanější verzi 10,5° objem hlavy jen 440 ccm. Celkově tedy žádný zázrak, ale ani zklamání. Výhodou je customizace vzhledu – barvy, popřípadě možnost implementace vlastního nápisu na hlavu. Pomohla by ale nižší cena v kontextu s tím, že konkurence výrazně odskočila.

Callaway X Hot – „lacinější“ driver od Callaway dostal nově adaptér Opti-fit pro nastavení face angle, který má stejné možnosti jako u driveru Razr Fit. Vyměnitelná závaží už ale nepřevzal. Hůl je celkově zaměřena spíše na amatérské golfisty.

Ping G25

Ping G25

Ping Anser a G25 – i tradiční americký výrobce byl letos trhem „donucen“ poprvé udělat krok směrem k nastavení. Firma tak vyvinula adaptér, který pomůže loft vybrané hole o půl stupně zvýšit nebo snížit. Při zvýšení pak dojde zároveň k mírnému zavření hlavy, při snížení pak k otevření. Sice prosté, ale pro drtivou většinu hráčů zcela dostatečné. Ping ani toto mírné zaostání za konkurencí nijak trápit nemusí, kvalita holí je vyhlášená a loajalita zákazníků vysoká.

Cleveland XL Custom

Cleveland XL Custom

Cleveland XL Custom – také Cleveland si odbyl na počátku letošní sezóny na poli nastavování svou premiéru. Jeho klasický driver dostal adaptér pro nastavení face angle a je možné jej případně získat i s různými závažími v hlavě hole pro optimální trajektorii. Podobně jako u Pingu, to není nic převratného, avšak hůl spadá mezi ty cenově přijatelnější a její velkou výhodou je až neuvěřitelná míra tolerance.

Nastavovat či nenastavovat?

Závěrem tématu je vhodné si trochu zapolemizovat, nakolik jsou nastavovací systémy prospěšné a kolikrát za svou kariéru hráč vůbec nastavení využije. Začátečníkům se to pravděpodobně bude chvíli hodit, než najdou svůj styl. Ovšem zda je pro ně hned ze začátku výhodné koupit podobnou hůl za 10 tisíc, anebo bude lepší se drivy naučit hrát s holí za polovinu a koupit si „lepší“ driver až když má ustálený švih, je věc druhá. Zkušenější hráči budou nastavení sotva měnit výrazně a často. Ti si hole vyzkoušejí, projdou nejlépe fittingem a vyberou si hůl a nastavení, které jim bude nejlépe vyhovovat, a pak u něj ve většině případů zůstanou. Je velmi těžké si představit, že přijede zkušený hráč na turnaj, řekne si, že dnes hodně fouká, a tak si sníží loft a přivře hůl, načež druhý den udělá za krásného počasí opak. Také by mohl hned na první jamce pochopit, že udělal chybu, a pravidly je jasně dáno, že během hry (turnaje) se nesmí nic na holi upravit. Na celé štelování je tedy nutné pohlížet s jistým nadhledem. Hlavní kouzlo driveru totiž není skryto ve šroubech a maticích, ale především v shaftu, jeho parametrech a typu. Na jeho výběr by měl být kladen důraz především, ideálně vše porovnat a otestovat, pak už jakékoliv nastavení pomůže jen těžko. O shaftech ale zase někdy příště.

Michal Prokop

Fitting specialista Golfsmith CZ@SK

 

 

.