Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Drážky, drážky, drážky…

13.04.2010 | Michael Jon | publikováno v rubrice Technologie
A A A

wedge_sirka

Tentokrát za to mohou drážky. R&A a USGA po vzájemné shodě od letošní sezóny umožňují organizátorům turnajů využít další regulaci. Jde o technické omezení tvaru a úhlů drážkování. Tvar, hloubka a ostrost hran drážek rozhodují o tom, jak bude vypadat po odehrání spin míče. Hlavním argumentem pro zavedení technického omezení je prakticky neexistující rozdíl mezi hrou z fairwaye a z roughu. Mělo by přinést větší rozdíl spinu míčků odehraných z fairwaye a z vysoké trávy. Rough tak bude pro hráče větším trestem za nepřesnou hru.

Termínový kalendář pro zavedení tohoto technického omezení nařizuje holím uvedeným na trh po 1.1.2010 vyhovovat novému pravidlu. V doporučení R&A, které bylo zveřejněno, je přesto kladen důraz na zavedení této restrikce  pouze na expertní úrovni hráčských dovedností. V překladu; s tímto omezením budou hrát zatím pouze na nejvyšších profesionálních soutěžích. Je tomu tak i v praxi?

Za European Tour odpovídá jeden z turnajových ředitelů, Gary Tait: „Prošli jsme v R&A seminářem, který byl přímo určen výuce nejnovějších metod kontroly drážek holí. Na European Tour bylo toto pravidlo uvedeno v život 18. ledna a prvním turnajem, kterého se týkalo, byl Abu Dhabi Golf Championship. Na European Challenge Tour a European Senior Tour bude platit omezení od 3. května 2010.

Alps Tour v roce 2010 v souladu s doporučením R&A nebude po hráčích změny vyžadovat. Budou však platit už od sezóny příští. Za EPD Tour oznámil Peter Zäh stejnou metodiku s tím, že o zavedení pravidla v této sérii se bude teprve jednat.

PU Czech PGA Tour 2010Jak bude vypadat rok 2010 z hlediska restrikcí drážek na Pilsner Urquell Czech PGA Tour? Oldřich Nechanický, předseda sportovně technické komise PGA Czech a pravidlové komise PGA Czech říká: „Budeme se určitě držet doporučení R&A. Pro letošní rok žádné změny neplánujeme a v budoucnu budeme reagovat na vývoj ostatních profesionálních sérií v Evropě.“

Po 1.1.2024 bude nové pravidlo platit definitivně v soutěžích všech úrovní. Pokud si chcete už teď zkusit dohledat, zda právě vaše hole vyhovují, můžete to zkusit na stránkách R&A: http://www.randa.org/rules/groovetest

 

pohled

 Michael Jon