Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

Nadal vyměnil tenis za golf

27.09.2012 | Pavel Krejča | publikováno v rubrice Společnost
A A A

Rafael Nadal

V tenisu je legendou, a to mu táhne teprve na 27 let. Španěl Rafael Nadal se však nyní překvapivě pustil do golfu! Kvůli zraněnému kolenu mu totiž lékaři veškerý jiný pohyb zakázali.

Nadal, vítěz 11 grandslamů, hrál poslední tenisový zápas koncem června ve Wimbledonu. Tehdy ho senzačně vyřadil český zázrak Lukáš Rosol.

Na greeny ho poslalo zranění
Od té doby už španělský silák bojuje jen na greenech. „Golf je jediný sport, který mi doktoři povolili v době rekonvalescence hrát,“ napsal Nadal na svém Facebooku. Bývalou světovou jedničku (v současnosti 4. na ATP) ničí zraněné levé koleno, kde má natržený vaz a zánět.

Hendikep osm
Nadal golf naštěstí miluje a také ovládá. Má hendikep kolem osmi. Oblíbil si ho na rodné Mallorce, která je rájem zelených fervejí.

Scházelo málo, a Nadal mohl hrát golf dokonce profesionálně. V roce 2005 mu objevili vzácný problém s kostí v levé noze a hrozilo, že bude muset s tenisem praštit. „Když jsem se dozvěděl diagnózu, bylo to, jako by mě střelili do hlavy. Uvažoval jsem, že začnu makat na golfu, který by tomu problému nevadil,“ napsal ve své autobiografii nazvané Rafa.

Stane se profesionálem?
Nejhorší obavy se ale nepotvrdily a z Nadala se stal tenisový mág. Král antuky, jak se mu také často přezdívá, však má v plánu pustit se do světa velkého golfu po skončení tenisové kariéry.

S jeho ctižádostí by se mu to mohlo povést. Nesnáší totiž porážky. „I když hraju golf s přáteli, snažím se ze sebe vydat to nejlepší,“ prozradil na sebe.

V tenisu levák, v golfu pravák
Zatímco na kurtech se soupeři obávají jeho levačky, na golfu hraje Nadal napravo. Pravákem je i v běžném životě. „Hrál tenis oběma rukama a pak asi v deseti letech chytil raketu do levé,“ popsal zrod jeho hlavní tenisové zbraně strýc a zároveň trenér Toni Nadal.

Obdivuje McIlroye
Pár zvyků z tenisu zařadil i do golfového drilu. Před úderem si Rafa vždy hodí odrostlé vlasy za uši a jde na věc. Kterého golfistu nejvíc žere? Současnou světovou jedničku Roryho McIlroye. „Je pro mě inspirací, moc ho obdivuju. Má nejkrásnější švih na světě,“ pochválil Nadal severoirského mladíka.

Slzy pro Ballesterose
Dalším golfistou, kterého Nadal miloval, byl krajan Seve Ballesteros. Když slavný španělský hráč loni podlehl nádoru na mozku, Rafael se před semifinále turnaje v Madridu rozplakal. „Těžko ho někdo nahradí. Byl úchvatný,“ řekl na adresu někdejšího nejlepšího golfisty planety, s nímž si před třemi lety zahrál jednu osmnáctku. „To kolo pro mě bude památkou, na kterou nikdy nezapomenu,“ vzlykal Nadal.

Pomohl mu Nicklaus
V soukromí plachý Rafa je s golfem zvláštně propojený. Sám tvrdí, že díky legendárnímu Jacku Nicklausovi získal dosud jediný titul na US Open. „Viděl jsem jedno video s Nicklausem a on v něm říká: Nejdřív to odpal daleko, teprve potom se zaměř na přesnost! Podle toho jsem pak trénoval a na US Open to přineslo ovoce,“ popsal muž, jehož Španělsko bude 16. – 18. listopadu v Praze bojovat o triumf v Davis Cupu. Stihne se Nadal do té doby uzdravit, nebo bude stále pajdat na golfových hřištích?

.