Zasněžený rozhovor s Kájou Vlčkovou

09.01.2019 | Ivan Paggio | publikováno v rubrice Rozhovory
A A A
VlckovaZima18129_4

Karolína Vlčková

Česká profesionálka Karolína Vlčková odehrála svojí první sezónu Symetra Tour v USA. Konec roku strávila doma v Česku. Sešli jsme se na Botanice, kterou má pár drivů od domova. V plánu bylo fotografování na zelených plochách. Padal však sníh a všude bílo. A tak vznikly neobvyklé fotky golfistky ve sněhu a zasněžený rozhovor.

Máte za sebou premiérový ročník Symetra Tour, kde jste si vedla velmi dobře. Jako nováček jste odehrála dvacet turnajů a skončila na 48. místě z 207 hráček konečného žebříčku. To je pro nováčka skvělé umístění. Čekala jste takový úspěch?
Celkově sezonu určitě hodnotím pozitivně. Samozřejmě mam vysoké cíle, takže rok 2018 beru jako startovací čáru. Tato sezóna pro mě byla spíše taková poznávací, zjišťovala jsem postupně, jak všechno funguje a “za pochodu” jsem se učila rozvrhovat si svůj turnajový plán. Po zhodnocení sezóny teď pracuji na věcech, o kterých vím, že je potřeba je zlepšit. Momentálně se už  těším na novou sezónu.

Jak vás přijala hráčská komunita? Vnímala vás jako konkurentku nebo se našla i přející duše? Je tam přátelské prostředí?
Všechny jsme konkurentky, ale samozřejmě jsou tu i přející duše. Je to i o tom, že každý je zodpovědný sám za sebe a já sama to mám tak – proč nepřát, když se někomu daří.

Těch dvacet turnajů jste hrála po celých Spojených státech. Jsou to tisíce procestovaných kilometrů. Jak jste cestovala, jak jste bydlela, jak jste se stravovala?
Cestovala jsem převážně svým autem, i proto to bylo velmi náročné. Některé přejezdy jsou velmi dlouhé a není tam čas na odpočinek mezi turnaji. Letecky jsem cestovala jen do Kalifornie. Jak jsem mluvila o lepším plánování, tak to určitě bude hrát roli v mé další sezóně. Někdy jsme bydleli v hotelu, ale vetšinou jsem si hledala bydlení v hostujících rodinách abych snížila náklady.

Pomáháte si jako hráčky při snižování nákladů (podíl na autě, benzínu, společné bydlení atd)?
Ano pomáháme. Nejvíce právě při společném bydlení. Občas jsme jezdily dvě v autě, ale to nebylo příliš časté, protože mým domovem bylo často právě auto a místa v něm moc není.

Jak jste to zvládla ekonomicky? Kromě výdělku 22.000 dolarů před zdaněním, podpory rodičů a České golfové federace, získala jste nějaké další sponzory?
Hodně jsem šetřila, hodně jsem se uskrovňovala a mám několik nezištných sponzorů, kteří mě podporuji, protože mi věří a chtějí mi pomoct.

VlckovaZima18129Jste úspěšná hráčka druhé nejvyšší světové série a jste pro sponzory atraktivnější. Máte nějakou novou podporu pro příští sezónu.
Podporu mám od svých stávajících sponzoru a hledám samozřejmě další. A něco se na obzoru rýsuje.

Dvaadvacet tisíc dolarů není málo, ale asi to bude jenom kapka v moři nákladů. Kolik je zápisné na turnaj, kolik stojí tréninky, běžné ubytování, kolik utratíte za jídlo. Vím, že jenom zápisné na Q-School bylo pro Vás 4.000 dolarů.
Samozřejmě to, že jsem si peníze vydělala pomohlo, ale šlo to hned do dalších mých výdajů. Je to je jen malá částka ve veškerých nákladech. Hrála jsem 20 turnajů a jen zápisné dělalo 10.000 dolarů, protože každé entry fee je 500 dolarů. Obecně je jídlo v USA dvakrát až třikrát dražší a v restauracích obzvlášť. Často ani nebylo možné si vařit, takže bylo nutné se stravovat právě v restauraci. K tomu přidejte ubytováni a cestovné a je z toho pěkná pálka.

Netrápí Vás samota? Máte tam za oceánem nějaké zázemí kamarádů, kamarádek?
Rodiče daleko, pořád na cestách, musíte stihnou se před turnajem vyspat, nakoupit, vyprat, připravit se na turnaj, trénovat. To je dost velký nápor na psychiku.
Určitě to není tak jednoduché jako na univerzitě, kde se o veškeré turnajové záležitosti staraly koučky. Je těžké se o všechno starat sama, ale to jsem samozřejmě věděla. Určitě profesionální golf je takový samotářský, ale mám pár velmi dobrých kamarádek, které hrají se mnou a vím, že se na ně mohu kdykoliv obrátit, ale je to oboustranné. Ony také ví, že když potřebují pomoci, tak se ji jim ode mě dostane.
Samozřejmě, ze využívám skype pro podporu od bratra a rodičů, ono někdy stačí jen krátké nezávazné povídání a hned je člověku dobře.
Ve skutečnosti je to tak, že je to takový fofr, ze nemam moc času se zabývat věcmi, které by mě vysilovaly.
A já jsem spis pohodář a beru věci, jak přicházejí.

Poznají Američané podle přízvuku, že nejste zdejší, ptají se často where are you from?
Někdy říkají, že by nepoznali, odkud jsem. Ale ptají se a hlavně kvůli mému příjmení, které je pro ně nevyslovitelné. Tři souhlásky dohromady VLČ , to málokdo dá.

VlckovaZima18129_2Jaká je Vaše denní rutina když nejste na turnaji. Jak často trénujete?
Trénuji každý den, ale vždy jeden den v týdnu mám úplně volno, pokud to jde. Některé série turnajů byly hodně za sebou a s dlouhými přejezdy to znamenalo, že žádný odpočinek nemohl být, protože ten padl na jízdu autem. A to tedy opravdu žádný odpočinek nebyl.
Mezi turnaji se snažím spíše hrát a zlepšovat krátkou hru.
Někdy jdu cvičit ráno a někdy zase až večer, záleží na tom, jak si to zrovna v daném období naplánuji.
Momentálně zrovna před sezónou hodně piluji na drivingu a také samozřejmě krátkou hru. Pak si jdu zahrát pár jamek.

V druhé kvalifikaci na LPGA ve Venice jste nepostoupila do Final Stage. Ukázalo se, že jste hrála s bolestivým zraněním. Proč jste pro ochranu svého zdraví raději neodstoupila dřív?
Ano, bohužel jsem musela skončit po druhem kole.
Měla jsem vyhozená žebra. A co se týče zranění a odstupování, já to vůbec nemám ráda. Vždycky se snažím dohrát, nevzdat a spíš mě k tomu musí někdo donutit.
Zrovna ve Venice mě k tomu donutil můj caddy, když mi řekl ať absolutně ani nemyslím na to, že bych hrála když viděl, že při rozhýbávání se mi hrnuly od bolesti slzy do očí. Konkrétně řekl: “ Jeden turnaj ti za ohrožení celé další sezony nestojí!“. Tak jsem s brekem šla do Tournament Office a odstoupila.
Zpětně vím, že to bylo správné rozhodnuti, protože jsem to zranění doléčovala ještě v Česku cely měsíc.

Jak se připravíte na příští sezónu Symetra, změníte něco v tréninku? Připravujete se stále s mentorem Davidem Carterem?
S Davidem jsme probírali uplynulou sezónu, probrali jsme vše, co bylo dobré a povedlo se, a to co jsem trosku překombinovala a bylo ke škodě mé a mého zdraví. Až si budu dělat turnajový plán, tak se s ním určitě budu radit, jak naplánovat jednotlivé série turnajů, kam vložit odpočinek a co stoprocentně dodržet, ať se děje co se děje. Jinak v golfu je vždy co zlepšovat, takže budu pracovat na švihu a hlavně krátké hře a patováni.

Uplynula sezóna musela být pěkná fuška. Budete v další sezóně hrát všechny turnaje? Nebudete trochu šetřit síly?
Určitě si to lepe rozplánuji a budu spíše hrát na kvalitu a ne kvantitu.

VlckovaZima18129_3Na konec roku jste se vrátila do Čech. Jak jste si pobyt doma užila? Podle Vašeho Facebooku přijely kamarádky a přítel.
Bylo to skvělé! Vždycky je fajn se vrátit domu a trávit čas s rodinou. Ano, přijely kamarádky a přítel. Moc se jim tu líbilo a také jim moc chutnalo. Domácí strava je domácí strava a navíc, táta je skvělý kuchař.
Jsem ráda, že jsem jim mohla ukázat kousek ze své rodné země.

Kalendář Symetra 2019 ještě není znám, ale loni jste začínaly v půlce března. Kdy se budete z USA do Čech vracet?
Bude se začínat zřejmě začátkem března. Plánuji se vrátit někdy na přelomu června a července na jeden až dva týdny. Ještě uvidím.

Karolíno děkuji za rozhovor, přeji vám v druhé sezóně úspěch, umístění do 10. místa žebříčku anebo úspěch v Q-school. Budeme držet palce.
Děkuji moc! A ráda bych touto cestou všem popřála pohodový novy rok, plný radosti ze života a samozřejmě golfových úspěchů.

foto Ivan Paggio

.