Co vy na to Pavle Niči?

21.04.2017 | Ivan Paggio | publikováno v rubrice Rozhovory
A A A
NicPavel

Pavel Nič

Pavel Nič je jeden z nejlepších českých trenérů, vychovával a stále vychovává nejlepší hráčky i hráče u nás. Od jejích deseti let trénoval i naší nejlepší golfistku Kláru Spilkovou. Provázel ji amatérskou dráhou i šesti sezónami na profesionální Ladies European Tour, kam Spilková vstoupila ve svých šestnácti letech jako historicky nejmladší hráčka.
Sedmou profesionální sezónu se jeho svěřenkyně rozhodla opustit starou cestu. Pod vedením nového životního partnera olámala staré větve kolem sebe a začala jinak. Jinak žít, jinak myslet, jinak trénovat.
Ale nezačala jinak hrát. Hraje stále tak, jak ji učili Pavel Nič a Keith Wiliams. A s tím zvítězila v prvním turnaji své kariéry.

Zajímalo mě, jak se cítí starý trenér, který byl vyhozen na prahu životního úspěchu své svěřenkyně, kterou k tomu tolik let připravoval. Znám Pavla Niče více jak čtyřicet let, a tak jsem se ho na to zpříma zeptal:

Pavle, Klára s tebou najednou ukončila spolupráci koncem února. Jak se cítíš se v roli odhozené zátěže?
Nejsem odhozená zátěž a vůbec se tak necítím. Tak to ve sportu chodí. Loňská sezóna byla Klárčina nejslabší, nějaké změny musely přijít, i když nevím proč zrovna trenér. Myslím si, že i pro ní bylo moc těžké mi to oznámit.

Co jsi cítil, když tvoje bývalá svěřenkyně vyhrála první turnaj a ty jsi u toho už nebyl. Necítil jsi hořkost?
Zbláznil jsi se, jakou hořkost? Měl jsem samozřejmě obrovskou radost, sledoval jsem finále na Youtube. Je to i můj úspěch a pořád jí budu držet palce. Můj podíl na Klárčině vítězství v Maroku mi nikdo nesebere, celou zimní přípravu jsem s ní dělal já. Proto mám z jejího vítězství radost, už muselo přijít a nic hořkého mě nenapadá. Ať se jí vítězství drží. Budu rád, když se ukáže, že její nová cesta je správná.

Jak vidíš další Klárčinu kariéru?
Klára by měla svojí proměnu dokončit a vyrazit na zkušenou do světa. Třeba do Ameriky, kde jsou pro golf nejlepší podmínky. Podívej se, kde je Jessica a to ještě před pár lety hrály stejně. Doufám, že v tom Kláře nový manažer Petr Žák a KPMG pomohou.

SpilkovaNic

Klára Spilková a Pavel Nič před rokem

Bude ti Klárka chybět i lidsky?
Co chceš slyšet? To víš, že bude. Byla to skvělá žačka, velmi dobře se učila, stále se lepšila. Její tréninkové a herní výsledky mě těšily, patřily k mé trenérské prestiži. Navíc byla vždy veselá, bezprostřední, nikdy jsme se nenudili. Ale život jde dál a já mám mnoho žáků a žaček. Třeba se tam nějaká nová Spilková najde.

Jak se změnil tvůj pracovní program, když ti odpadly lekce s Klárkou?
Nepatrně. Stále mám lekcí víc než dost. Ale pracovní tempo bych rád zvolnil. Už mi není dvacet.

Chodíš si zahrát? Účastníš se turnajů, které pro profíky vypisuje PGAC a Česká 1?
Málo. Stále mám moc práce a nemohu si dovolit být pryč čtyři pět dní. Rád hraju jednodenní turnaje Honzy Juhaniaka tady v Praze a seniorské turnaje.

Málokdo ví, že jsi vynikající kuchař a virtuos italských jídel. Nechceš si se mnou otevřít hospodu? Podle tvé známé hlášky bychom ji nazvali Giovani Delinquenti?
S tebou určitě ne. To by na hosty nic nezbylo. Zůstanu u golfu.

Jsi taky veliký zastánce opuštěných psů, druhý Zdeněk Srstka. Budeš se tomu věnovat, až půjdeš na odpočinek? Útulek, hotel pro psy, ….
Jdi už pryč, začínáš mi jít na nervy. Žádný odpočinek. Já zůstanu na golfu, dokud mě neodvezou havrani.

.

Odkazy:     Akademie Pavla Niče     Facebook Pavla Niče

.