Vítězný Švajlen: Moje skórkarta lže

29.05.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice Rozhovory
A A A

Peter Švajlen

Překvapoval klidem a jistotou. To první má Peter Švajlen dáno do vínku, to druhé teď přidal. A uplatnil ve druhém kole i v play-off turnaje Media Pro-Am, druhého turnaje české profisérie Pilsner Urquell Czech PGA Tour v Berouně. V obou dnech se levoruký slovenský hráč dělil o nejlepší výsledky (71 a 69), na první jamce rozehrávky zapsal birdie a porazil domácího soupeře Lukáše Tintěru. Hráč ze sportovní rodiny a se zkušenostmi z USA po dvou třetích místech z loňska dosáhl na své premiérové vítězství.

Jak je to s vašimi rodinnými vazbami na slavné sportovní jméno Švajlen?
Můj otec pochází z Topoľčan a jeho bratranec byl ten známý fotbalový brankář. A jeho syn byl pak házenkářským reprezentantem. To je tak všechno, jinak se v rodokmenu nevyznám.

Kam až byste váš rod chtěl proslavit vy?
Beru tohle vítězství jako takový milník. Doteď jsem vyhrával jen menší turnaje na Slovensku, nebo loni na sérii Relax Pro-Am. Všechny byly jednodenní, tohle je poprvé, co jsem vyhrál dvoudenní. Já jezdím na každý turnaj, že chci vyhrát. Někdy to jde, jindy ne. Česká túra je fajn, je to blízko a je tady vždycky tak deset top hráčů, takže konkurence je velice kvalitní.  Dál na turnaje nejezdím, je to daleko a co se týče sponzorů, je to letos dost špatné. Pravidelně to zkouším na Q-School European Tour, ale zatím jsem vždycky vypadl hned v prvním kole.

Jak se žije profesionálnímu golfistovi na Slovensku?
Zrovna teď začínám pociťovat ta omezení. V Bratislavě nemáme tak dobrý areál, kde by byl trénink dost kvalitní. Někdy třeba nejsou dobré míče, jindy tráva, a podobně. Proto jezdím trénovat do rakouského Hainburgu. Na Slovensku sice přibývá profesionálních golfistů, ale všechno jsou to trenéři. Slovensko není golfový národ. To sice není ani Česko, ale přece jen je tady větší konkurence, u nás nevyrůstá nic, co by Slovensko vychovalo. Teď začínají přistupovat hráči, se kterými jsem hrával jako amatér před odjezdem do Spojených států, mají podobné zkušenosti.

Povězte o svých amerických studiích.
Šest let jsem byl na Cameron University v Oklahomě, město se jmenuje Lawton.  Bylo to jiné, je tam stále teplo, takhle oblečený v tričku jako tady jsem ta někdy chodil v lednu. Stále tam byl k dispozici profesionální trenér, perfektní driving range, v dosahu čtyři hřiště. Co se týče tréninku, návrat byl krokem zpět.

Podle výkonu v Berouně to ale vypadá, že jdete výkonnostně nahoru.
Nehrál jsem úplně nejlíp, skórkarta lže. Netrefil jsem tolik fairwají, snad jenom pět. Na jiném hřišti by mě to vytrestalo, tady jsem se několikrát zachránil železy. To pro mě absolutně není charakteristické, bývalo to úplně obráceně. Jsem spíš vyrovnaný hráč, hraju málo bogey a málo birdie, právě kvůli krátké hře. Od loňského jara jsem krátkou hru hodně trénoval, ale nikdo neví, proč to přišlo zrovna tady. Uvidíme na dalším turnaji.

 

.