David Trunda – Czech Masters, co je nového

11.12.2014 | Ivan Paggio | publikováno v rubrice Rozhovory
A A A
Jamie Donaldson a David Trunda

David Trunda, generální ředitel promotérské společnosti Relmost se minulý týden vrátil z Dubaje, kde byl na finále Race to Dubai a na jednání s vedením European Tour. Jako každý rok přináší informace, co bude v túře nového.
Nového je spousta. Byli jsme v Dubaji od středy do pondělka. Měli jsme mnoho jednání. Největší novinkou je odstoupení CEO European Tour George O´Gradyho. Ten nám při závěrečné řeči na tiskové konferenci udělal velikou reklamu před zhruba stopadesáti lidmi, když ze čtyřiceti osmi promotérů vyzdvihl dánský a český koncept turnaje jako ten směr, kterým by se European Tour měla ubírat. To nám udělalo radost a následné dny zpříjemnilo schůzky s manažery hráčů.

Dánský koncept nemá problém s počtem diváků, návštěvnosti jsou tam obrovské. Má problém, jak diváky zabavit. Pracují tedy s masou lidí a řeší, jak jim zpříjemnit celodenní pobyt na turnaji.
My pracujeme s tím, jak diváky přilákat a zajistit nadstandardní servis hráčům. Nemáme národního hráče, který by stabilně hrál European Tour jako Skandinávie.

Jsou nějaké nové skutečnosti, které jste z Dubaje přivezli, které by změnily charakter turnaje, jaké jsou novinky?
Zjišťovali jsme, jak dostat na turnaj více diváků, co platí na jiných turnajích. Chceme na další ročník dostat 30.000 lidí a v horizontu tří let bychom chtěli dosáhnou návštěvnosti 40.000 diváků.

V Dubaji oproti loňsku měli 30% nárůst návštěvnosti, takže jsem studoval doprovodný program a snažil se vysledovat, proč tam diváci přijeli. Zjistil jsem, že náš koncept může být zajímavý. Bude důležité poučit se z prvního ročníku, přemýšlíme nad drobnými změnami VIP vesničky, ale náš koncept zůstane v podstatě stejný.

Naše cesta do Dubaje byla zaměřena především na schůzky s hráči a jejich agenty. Já osobně jsme seděl s manažerem Rafaela Cabrera Bello a manažerkou nováčka roku Brookse Koepky, která slíbila, že pokud v našem termínu nebude hrát v Americe, tak přijede. Jednali jsme i s manažerkou Španěla Jimenéze, je náš sen ho na turnaj dostat. Náš termín má v kalendáři zatím označen zeleně, tak by mohl přijet. Seděli jsme s Chubby Chandlerem a chystáme s ním spolupráci v oslovování partnerů a hráčů.
Nejzajímavější schůzka byla s manažerem Jamieho Donaldsona. Manažer nám hned řekl, že příjezd na turnaj bude za spoustu set tisíc dolarů a příchod na tiskovku za další tisíce dolarů. Ty částky jsou enormní, protože se stal legendou. Na ničem jsme se v podstatě nedomluvili. Večer jsme se ale s Jamiem potkali a řekl nám: „Davide já přijedu. Když nebudu hrát v Americe, tak přijedu. S vaším turnajem se nám změnil život“. Potvrdili Oliver Wilson, Stephen Gallacher a Nicolas Colsaerts.

Co ti, kteří loni slíbili a nepřijeli. Dubuisson, Bjorn a Molinari?
Victor Dubuisson je komplikovaný hráč, nebyli jsme jediní, komu odmítl pár dní před turnajem. Je u něj veliký otazník. Bjorn bud hrát celou příští sezónu v Evropě a máme velikou šanci, že by mohl přijet, což nám potvrdil jeho manažer.

Platí pořád, že neposkytuje startovné?
Ano, pořád to platí. My se snažíme hráče nalákat na náš koncept, na Prahu. Každý turnaj potřebuje nějakou hvězdu. Jednáme s European Tour v rámci globální spolupráce, že by na náš turnaj přijelo nějaké opravdu zvučné jméno. Jsme teď v rodině turnajů Skandinávie, Švédsko, Dánsko a snažíme se ve spolupráci s European Tour vytvořit „balíček“ pro hráče.

Čeští hráči. Relmost ProGolf Team nemá úspěchy, budete ve stejném konceptu pokračovat i příští rok, nebo něco změníte?
Budeme pokračovat v úplně stejném konceptu. Loni jsme poskytli mnoho desítek startů spolupracujícím hráčům nebo těm, které zastupujeme. Myslíme si, že je dobrý. Příkladem pro české hráče může být Lee Corfield, který díky našim kartám získal kategorii.

Po nedávných výsledcích kvalifikace lze říci, že jste pro mnoho českých hráčů jediná možnost, jak si na turnajích European Tour zahrát. Budete mimo Relmost team poskytovat možnost hry na turnajích European Tour i dalším českým hráčům?
Pro nás je primární dlouhodobá koncepční spolupráce a zájem hráče na sobě pracovat. Zajišťujeme účast na minimálně osmi turnajích European Challenge Tour.

Skeptici říkají, že ze současné generace českých hráčů se do European Tour bez vaší podpory nedostane už nikdo. Vidíte tady někoho, kdo bude nástupcem těchto hráčů a mohl se dostat podstatně výše?
Sledujeme všechny. Mezi dnešními mladými je mnoho šikovných hráčů. Mezi ně patří například Vítek Novák, Šimon Zach a Matyáš Zapletal. Nám jde o dlouhodobou spolupráci. Je třeba, aby si mladí vyzkoušeli všechno, do spolupráce s námi je třeba dozrát. Při cestách na turnajích ve světě vidíme maximální profesionalitu zahraničních hráčů. Hodiny tréninku, tým, jehož součástí je trenér, psycholog, kondiční trenér. Vše je detailně naplánováno. Jedině s takovou pílí se posunou čeští hráči.

Zabýváte-li se českými hráči, nepřemýšlíte o nějaké přípravce?
Dobrá otázka. Přemýšlíme, jak to uchopit.

Je konec roku a určitě počítáte výnosy a ztráty. Jak dopadl ekonomicky tento ročník a jestli se můžeme těšit na další?
Náš projekt je nastaven na pětiletý cyklus. Od začátku se počítalo s investicí. Těšit se můžete, turnaj bude na 100%. Připravujeme intenzivně aktuální ročník a další koncepční projekty s European Tour pro podporu turnaje.

Rýsuje se nějaký titulární partner, aby se společnosti D+D Real ekonomicky odlehčilo.
V současné době máme dva potenciální titulární partnery. Jednáme s nimi a doufám, že pokud se dohodneme dojde v březnu k oznámení. Pokud se nedohodneme, je D+D Real připraven být nadále titulárním partnerem, protože se nechceme ukvapit. To partnerství musí být dlouhodobé.

Je už módou, ptát se vás na Ryder Cup. Někdo může tento projekt považovat za fantastický, někdo za iluzorní, někdo za reálný. Jaká je skutečnost?
Skutečnost je taková, že ve čtvrtek a v pátek jsme měli hodinová jednání se zástupcem rydercupové komise. Už po několikáté jsme zjišťovali jaké jsou možnosti, co všechno je třeba proto udělat. Při druhé schůzce už jsme dostali komplexní detaily žádosti pro rok 2026. Takže ten zájem není pouze marketingový tah, jak se píše v diskusi na vašem serveru Golf.cz. Snažíme se na to dívat ze všech stran. Ve všech zemích kde se Ryder Cup uskutečnil to obrovsky pomáhá rozvoji golfu. Musí za tím být garance jednotlivých státních institucí.
Snažíme se projekt připravit tak, abychom mohli oslovit státní orgány. Máme spolupráci s Czech Tourism, která funguje, máme spolupráci s některými kraji, máme dobrou spolupráci s městem Praha. Pro propagaci České republiky je to jedinečný projekt, ekonomicky je prokazatelně výdělečný.
Ryder Cup má osmiletou periodu příprav. Chceme-li pořádat Ryder Cup v roce 2026 musí být projekt připraven k odstartování v roce 2018. A to velmi dobře, aby obstál v konkurenci dalších žadatelů o pořádání.

Jestliže Ryder Cup v Česku není jenom fantastická představa, ale možná vize reality, kolik je jeho rozpočet, jak je ekonomicky náročný a nakolik by se musel podílet stát?
Přesný rozpočet samozřejmě ještě nemáme, pracuje se na něm. Víme přesně, kolik stály minulé Ryder Cupy a chceme mít na konci února přesný rozpočet. Nyní nemá cenu odhadovat, na přesnější čísla si musíme ještě počkat.

Ryder Cup potřebuje obrovské zázemí, hřiště, dopravu, ubytování, catering, sociální služby. Kdyby to klaplo, kde v Česku by se Ryder Cup mohl konat?
Požadavky na infrastrukturu, hřiště a zázemí jsou enormní. Otázkou je, jestli takový areál již máme, nebo jestli ho bude třeba vybudovat. Máme fantastický Albatross, který je ovšem limitován plochou.
Rydercupová komise na to má jasný názor, nyní nám připravuje podklady a přesné požadavky. Taková akce by byla unikátní. Malý zázrak. Na ní musí spolupracovat všechny orgány.

Bude-li potřeba postavit nové hřiště, které by splňovalo podmínky Ryder Cupu, máte představu, kde v Česku by mohlo vzniknout?
Na přesné zadání a požadavky ze strany rydercupové komise, která spadá pod European Tour a která má mimochodem pouhé čtyři členy rozhodující o všem, čekáme. Jsou to desítky stran dokumentů. V tuto chvíli neřešíme stavbu hřiště, to po nás nikdo nechce. Pro nás je v této fázi nutné získat podporu golfistů, České golfové federace, státních institucí. Je to otázka národní hrdosti pořádat či nepořádat takovou akci. Rydercupová komise si v první řadě zakládá na tom, že v kandidující zemi je o Ryder Cup zájem, protože nikde nelze akci uskutečnit bez součinnosti státu. Pak lze vyjednávat o dalších podmínkách.

Na poslední tiskovce už mezi vámi seděl prezident ČGF. Jak se vyvíjí spolupráce a jaká je budoucnost?
Spolupráce s ČGF se vyvíjí, je co zlepšovat. Můžeme mít rozdílné pohledy na některé věci. Jeden z průniků, který máme, je spolupráce a starty na Czech Masters v rámci European Tour. Uvidíme, kam se nám to vyvine v roce 2015, ale myslím, že máme co zlepšovat.

Aby došlo k průniku zájmu vaší činnosti a českých golfových klubů a tím i ČGF máte něco, co by pomohlo vzájemnému porozumění?
Loni jsme oslovili několik golfových klubů o spolupráci v rámci Czech Masters s ne moc dobře připraveným konceptem. Tento rok bychom chtěli kontaktovat všechny kluby, chtěli bychom se s nimi potkat a nabídnout informace o Relmostu a European Tour, co to vlastně znamená a kam se to ubírá, představit jim možnosti incomingových aktivit a prezentace rezortů ven do zahraničí. Chceme s každým resortem vymyslet nějakou spolupráci v rámci Czech Masters, která by pomohla oběma stranám.

Znamená to, že by se Relmost zabýval incomingem?
Je to jedna z myšlenek, která s Czech Masters úzce souvisí. Jenom pro vaší představu: náš ubytovací partner Vienna International prodal 1.700 nocí ve svých hotelech v průběhu Czech Masters a byl s výsledkem velice spokojen. V Rakousku na podobné akci využili hráči a návštěvníci pouhou třetinu této kapacity. Tohle se nám povedlo, vidíme, že možnost tu je. Incoming nemůže být zaměřen jenom na Czech Masters, bude zaměřen i na ostatní kluby v České republice a tam můžeme s kluby najít společnou řeč. Proto byli ve vesničce i zástupci jednotlivých krajů, protože turisté přijedou a chtějí si zahrát jedno a více hřišť. Už máme první skupiny, které pojedou ze Skandinávie, z Rakouska. Samozřejmě vrcholem je Albatross Golf Resort jako European Tour hřiště, ale mezi tím je mnoho dalších krásných hřišť. A tam bychom chtěli zahájit jednání o spolupráci.

Děkuji za rozhovor a přeji úspěch.

.