Nový si na Challenge Tour zvyká na jinou atmosféru

13.05.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice Rozhovory
A A A

Loni se mu to nepovedlo, letos Marek Nový vyhrál hned první turnaj Pilsner Urquell Czech PGA Tour. Paradoxně možná jeden ze dvou, který absolvuje. Díky úspěchu na regionální EPD Tour (nyní ProGolf Tour) se dostal až na European Challenge Tour a její turnaje se s termíny těch českých kryjí. Nejlepší domácí hrající profesionál má tedy zatím v plánu až říjnové finále na brněnské Kaskádě.

Může se to ale změnit, protože vzhledem ke svému statusu na Challenge Tour má Nový omezené přihlašovací možnosti a musí být trpělivý, než se jeho jména z čekacích listin po odhláškách konkurentů posune do schváleného startovního pole. V Madridu se to nestalo, v italské Montecchii na poslední chvíli ano.

Jaké to je, čekat a nevědět?
Nic moc. Lepší by bylo, kdybych dopředu věděl, že jedu. Na turnajích jsou většinou dobré tréninkové podmínky, ale jet tam se prodraží. Člověk musí být neustále připravný vyrazit.

Jste přihlášený na nejbližší akce? A jaké jsou šance, že budete hrát?
Teď je Madeira, to zůstávám trénovat doma, pak jsou Belgie a Španělsko. Tam Belgie je nejjasnější. Když ještě nemám jistotu, nechce se mi tam jet, ale v Itálii jsem byl třiadvacátý a dostal jsem se, tady jsem sedmnáctý, tak by to mohlo vyjít. Bude záležet taky na tom, jak rozdají divoké karty.

Termín se částečně kryje s berounským turnajem Czech PGA Tour. Kdybyste třeba neprošel cutem, přijel byste?
Rád bych, jsem tam členem, už jsem na tom hřišti odkroutil dost, mám ho jako náhradní program. Samozřejmě bude záležet na uzávěrce přihlášek. Na české túře mi vždycky vyšli vstříc, ale nemůžu se hlásit, když už je hotová startovka.

Teď jste vyhrál Euled Golf Classic na Kunětické Hoře a právě tam se na začátku června přestěhuje Challenge Tour. Jak vidíte své šance na D+D Real Czech Challenge Open?
Je dobré vědět, že tady dokážu vyhrávat. V sobotu jsem zahrál šest pod, v neděli dvě pod a ukázalo mi to, že můžu hrát nízké skóre i tady, v minulosti jsem dokázal maximálně -2. Je to dobrý pocit, který zrovna na tomhle hřišti budu potřebovat, a být mínus osm po dvou kolech, to bych pak neměl starosti s cutem.

Dvakrát, v Keni a v Itálii, se vám na Challenge Tour projít cutem nepodařilo. Jak to zlomit?
Teď jsme tři dny trénoval s Kinem Navarrem a zamyslel jsem se nad tím posledním vystoupením na Challenge. Změnil jsem po něm mentální rozpoložení. V Itálii jsme hrál poslední devítku uvolněně a a vyšla docela slušně, jednu pod. Chtěl bych pokračovat ve stejném duchu, ne tlačit na skóre. I tady na Kuňce jsem se smál, povídal si. Nesedí mi ten styl Tigera Woodse, být stoprocentně soustředěný, chtěl bych najít rovnováhu.

Jaké to je být na Challenge Tour nováčkem?
Organizačně je to většinou všude stejné, od EPD se to moc neliší, mají lepší birdie karty. Atmosféra mezi hráči je jiná, nejsem na ni ještě zvyklý a ani klukům, co postoupili se mnou, to moc nejde. Není to ale zase tak větší výkonnostní skok, protože kdybych hrál normálně, nebyl by s cutem problém. Nesmím tam jít s myšlenkou, že když to nevyjde, příště nebudu hrát. Musím hrát vždycky o tu svou šanci v dané chvíli.

Naposledy jste na domácí scéně vyhrál v září 2001. Co pro vás znamená výhra na Czech PGA Tour?
Znamená to, že mám peníze, které mohu využít k cestám na další turnaje. No a každý rád vyhrává.

Pozn. red.: Z dotace 400 tisíc korun získal vítěz Nový 68 tisíc.