Nový před Keňou naznačil formu

06.02.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice Rozhovory
A A A

Šlo to v rychlém sledu. Nejprve Marek Nový ohlásil přijetí na turnaj v Keni, pak na svůj oficiální facebookový profil vyvěsil logo soutěže, na kterou se chystá: European Challenge Tour. A v prvním kole „rozehřívacího“ turnaje Finca Cortesín zahrál nejlépe ze všech. „Cítím se dobře a těším se na turnaje. Ta pauza byla už dlouhá,“ řekl v rozhovoru pro golf.cz před odletem do Španělska.

Že to nebude jednoduché, ukázalo druhé a závěrečné kolo turnaje v Casaresu. Nový se zhrošil o plných patnáct ran a klesl v konečném pořadí až na dělené desáté místo. To v součtu samozřejmě není špatné, ale je to zatím jen jakýsi náznak formy.

Na samotnou Challenge Tour se Nový dostal z pátého místa loňské EPD Tour (od letoška ProGolf Tour) a jako první golfista hrající pod českou vlajkou získal takovou kategorii, že může absolvovat podstatnou část sezony na „druholigové“ kontinentální úrovni. Ostrý start ho v Africe čeká za týden.

Jak se cítíte před takovou sezonou?
Dobře. Fyzicky jsem nabral, zkvalitnil jsem oproti minulým letům přípravu, to dodá sebevědomí.

Na začátek jste si vybral druhý turnaj sezony, The Barclays Kenya Open. Proč zrovna ten?
Těším se na turnaje, ta pauza byla dlouhá. Hodně jsem v poslední době trénoval golf. A s Keňou to bylo jednoduché. Nevěřil jsem totiž, že mě vezmou do Indie, kde Challenge Tour začala, protože tam to bylo jen pro 75 lidí. Taky by cestování bylo dost drahé, ušetřil jsem na tři běžné turnaje v sezoně. Keňa sice levnější nebude, ale měl jsem šanci tam hrát, proto jsem se přihlásil.

Cítíte už po těle, že jste se dostal o úroveň výš?
Nevím, podle čeho bych to měl posoudit. I když jste členem túry, nikdo vás neřeší, nikdo se nestará, jestli budete hrát. Musíte se zajímat, přihlásit se. Ale pak když projevíte zájem, informační servis je lepší. Dají vám zprávy o vízech, o ubytování a podobně.

Máte někoho na zařizování takových věcí?
Já se starám sám, i sponzory si sháním svépomocí. Je sice těžší získat kontakty, ale vyjednat si podmínky je nakonec docela zábavné.

Podle spokojenosti v hlase to vypadá, že peněz máte dost.
Snad mám dost na půl sezony. Pokusím se vydělat si dost peněz na turnajích, abych mohl financovat tu druhou půlku, tak jsem to dělal i dřív.

Dotace na Challenge Tour jsou pětkrát až desetkrát vyšší, to je lákavé.
To ano, takže když se povede výsledek, je vyšší výdělek. Ale zároveň to znamená šanci dostat se na víc turnajů a potom to bude víc stát.

Máte peníze na caddieho?
Stálého mít nebudu, ten by byl drahý. Je šance si ho na turnajích najmout. myslím, že v té Indidi to bylo povinné, v Keni snad ne. Já jsem zvyklý jezdit sám.

Ještě k účasti na turnajích. Challenge Tour nemá obsazené jarní termíny, nejbližší potvrzená akce je ve druhé polovině dubna v Madridu. Jaký budete mít program?
Pauza je opravdu velká. Pojedu asi na nějaké turnaje EPD nebo na španělskou túru. Když už jsem trénoval, musím hrát. Udělal bych špatně, kdybych čekal.

Uvidíme vás doma na Kunětické Hoře nebo turnajích Czech PGA Tour?
Loni jsem Kuňku neřešil, nechal jsem to na vývoji sezony, letos to asi bude podobné. Ale je to v dřívějším termínu, takže asi ano. Když bude mezera na Challenge Tour a nebudu unavený, rád zkusím i českou túru.

 

.