Nový: aspoň jednou si zasurfovat

19.12.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice Rozhovory
A A A

Marek Nový

Delší pozvolný výkonnostní růst vynesl Marka Nového až na Challenge Tour. Tam v uplynulé sezoně neuspěl a v roce 2014 se bude pokoušet o návrat. V odpovědích na anketní otázky golf.cz dal jasně najevo, jak ho rok v mezinárodní konkurenci inspiroval a že jeho jasným cílem je European Tour. O tom, jak intenzivně se věnoval golfu, svědčí přiznání, že si v končícím roce nestačil ani jednou zasurfovat.

Co jste se o sobě dozvěděl v končícím roce, ať už od jiných, nebo jste na to přišel sám?
Dozvěděl jsem se, ze ať už hrajete golf jakkoliv dlouho, pořád je se čemu učit. A když to nejsou nové věci, tak je to to, co už jsi dříve třeba uměl nebo používal, ale časem zapomněl nebo změnil.

Která zkušenost tohoto roku byla pro vás nejcennější?
Turnaje Challenge Tour byly velkou zkušeností a to hlavně tím, že jsem nehrál jen pár na pozváni, cestoval jsem z turnaje na turnaj. To se musí zažít, aby hráč zjistil, jak bude reagovat na cestování a hraní třeba pěti turnajů v řadě. Další zkušeností je, že pro rostoucí výkonnost potřebuji dlouhodobý plán a trenéra, co na to bude dohlížet. Možná to zní logicky, ale posledních pár let jsem se vlastně trénoval sám a jen jsem opravoval to, co zrovna třeba nešlo.

S jakým golfovým předsevzetím se chystáte do nového roku?
Vrátit se na Challenge Tour, nebo pokud možno postoupit na European Tour.

S jakým negolfovým předsevzetím se chystáte do příštího roku?
Dokončit učebnici španělštiny a jet alespoň jednou surfovat. Ani jedno se mi letos nepodařilo.

Jak byste obecně charakterizoval význam návratu European Tour na českou půdu?
Je to skvělé. Pro všechny. Pro hráče, že budou mít znovu šanci zažít atmosféru nejvyšší evropské soutěže a pro diváky bude určitě zajímavé vidět, jak nejlepší evropští hráči hrají na hřišti, které si může každý z nich zahrát také. A navíc tu bude znovu po letech srovnání české špičky se světem. Ale pozor. ET je vlajková loď, ale pro rozvoj hráčů je stejně důležitá, ne-li více Challenge. Tam se musí čeští hráči začít prosazovat a tu máme doma a navíc i u sousedů na Slovensku. To je pro nás hráče velká šance.

Přivítal byste posílení Czech PGA Tour o další turnaje a silnější konkurenci z ciziny?
Čím kvalitnější bude domácí soutěž, tím lehčí bude pak pro hráče postup do evropských soutěží. Jsem pro co největší zahraniční konkurenci. Aby na každém turnaji bylo aspoň 50 hráčů schopných zahrát pod par, ne 15 jako to bylo doposud. To by mělo motivovat české hráče k lepším výkonům.

Sledujete domácí amatérskou scénu a co říkáte na její úroveň z hlediska budoucí konkurence?
Přiznám se, nesleduji. Letos jsem zachytil pouze famózní letní sérii výborných výsledků a vlastně vítězství Víti Nováka. A druhá část otázky… já upřímně doufám, že až kluci přejdou k PRO, já už budu hrát na European Tour.

V golfu překvapivě silně rezonuje olympijské téma. Čím si to vysvětlujete a co víte o přípravě turnaje v Riu de Janeiro?
O turnaji v Riu vím pouze, že ho chci hrát a kvalifikační kritéria :-) To že se o turnaji hodně mluví, mě až tolik nepřekvapuje. Jsme sportovci, a proto by se každý chtěl zúčastnit takového sportovního svátku. Golf podobně jako tenis má spoustu svých vlastních vrcholů, ale málo akcí je tolik o reprezentaci své země. A to bude pro olympijský turnaj náboj navíc.

 

.