Rozhovor s novým trenérem Spilkové

14.04.2017 | Taťána Belšánová | publikováno v rubrice Rozhovory
A A A
Lukáš-MartinecBW

Lukáš Martinec

Minulý týden na tiskové konferenci představila Klára Spilková nového člena svého týmu, kterým je dvaačtyřicetiletý trenér Lukáš Martinec, jenž nahradil Pavla Niče.

Lukáš Martinec se golfu věnuje od roku 1986. Pod vedením Jiřího Kodeše reprezentoval Golf Club Poděbrady na juniorských soutěžích a na začátku 90. let byl jedním z propagátorů rozvoje golfu v naší zemi. Podílel se na vybudování golfové akademie v Poděbradech, kde dodnes působí. Spolupracoval například s Jiřím Seifertem, ze zahraničních jmen je to například Simon Holmes, který trénoval přes osm desítek hráčů na profesionálních túrách (mimo jiné Seva Ballesterose nebo Nicka Falda). V roce 2011 přestoupil do akademie Cliva Tuckera na Černém Mostě v Praze.

Jak dlouho se znáš s Klárou a jak došlo k tomu, že jsi právě ty jejím novým trenérem?
Klárku jsem vnímal už odmalička, když jako malá jezdila hrát do Poděbrad, kde působím jako trenér. Více jsme se poznali až na Černém Mostě, kde také trénuji. Několikrát jsem měl i tu možnost s ní spolupracovat pro Volvo, který je jedním z jejích hlavních partnerů.
To, že jsem jejím novým trenérem, je hodně ovlivněné tím, že máme stejného fyzioterapeuta Martina Procházku, se kterým spolupracuji asi dva roky a se kterým zároveň konzultuji spojení pohybu a těla s golfem. Některé věci jsem zapojil i do vlastního tréninku, do tréninku se svými klienty, a mělo to pozitivní výsledky.

Ty i Klára trénujete v Golf Resortu Black Bridge. Jak jsi tady spokojený se zázemím a s podmínkami k trénování?
Jsem rozhodně spokojený. Co se týká podmínek k trénování a zázemí, tak mi klub vychází vstříc a je otevřený novým nápadům a inovacím. Na Černém Mostě zároveň působím jako jeden z hlavních trenérů naší Junior Group, což je projekt, který sdružuje mladé golfové talenty a poskytuje jim kvalitní tréninkové zázemí a prostor pro výkonnostní růst. Například teď přes Velikonoce jedeme do Itálie na soustředění.

Být trenérem nejlepší české hráčky a hráčky na LET je profesní posun. Připravuješ se na tréninky s Klárou jinak, než jsi byl doposud zvyklý?
Určitě. Koncept tréninků, který připravil Martin Procházka, obsahuje novinky, které se běžně nepoužívají. Je to jeho vlastní knowhow, a tím pádem je to i úplně nová forma tréninku, která kombinuje novinky z oblasti sportovní medicíny a neurofyziologie. Proto i z mojí strany vyžaduje větší přípravu. Je to úplně nová věc, kterou v České republice nikdo nepoužívá. Tým se skládá z kondičního trenéra, psychologa, fyzioterapeuta a ti všichni spolu navzájem komunikují a vytvářejí funkční celek.

Letošní sezónu zahájila Klára ve Francii, kde obsadila skvělé 4. místo. Jak jste to oslavili?
Popravdě ani nebyl čas to skvělé umístění nějak oslavit. Turnajový kalendář Kláry je tak nabitý, a já jsem na tom podobně, takže čas na to moc nebyl. Po jejím příjezdu jsme to jen krátce zhodnotili – co fungovalo, na co bychom se měli připravit nebo co bychom měli vylepšit. Na tom je vlastně založený celý ten koncept tréninku. Vše se přizpůsobuje Kláře. My máme určitý plán, kam směřujeme, ale nejdůležitější je rozpoznat Klářino rozpoložení, ať už psychické nebo fyzické, a podle toho upravit trénink.

Jak tedy konkrétně vypadá váš trénink? Na čem momentálně nejvíce pracujete?
Jedním z hlavních cílů je hlavně vrátit Kláře sebedůvěru, sebejistotu a psychickou pohodu, protože jestli něčím byly ovlivněny výsledky v loňské sezóně, tak to bylo právě tím. A turnaj ve Francii nám teď potvrdil, že se ubíráme správným směrem. I když třeba nefungovalo všechno stoprocentně, tak Klára byla v takové psychické pohodě, že dokázala zahrát tři vyrovnaná kola.
Rozložení tréninků a jejich frekvence záleží na Klářině programu. Nemáme stanovený pevný harmonogram tréninků, například že v pondělí budeme trénovat to a v úterý ono. Tak to není. My vycházíme z toho, co je momentálně nejvíce potřeba a jak se Klára v danou chvíli cítí. Snažíme se samozřejmě ale i co nejvíce napodobit různé herní situace jak na tréninkových plochách, tak na hřišti. Snažíme se mezi turnaji efektivně využít co nejvíce volného času. Není to jednoduché. Klára má spoustu povinností a já se jí snažím vyjít maximálně vstříc.

Jak zatím vaši spolupráci hodnotíš? Překvapilo tě něco?
Celá tahle spolupráce je pro nás pro všechny něčím novým. Máme podporu jak od České golfové federace, tak od Golf Clubu Black Bridge. A co mě překvapilo? Asi to, jak Klára dokáže ovládat svoje tělo a jaký má pohybocit a polohocit. Ale to je asi společné pro všechny špičkové sportovce. Například v okamžiku, když jsme se bavili o něčem, co se týká techniky, tak během dvou třech opakování nácviků dokáže upravit ten pohyb tak, jak jsme se domlouvali. Pak mě také překvapila přirozenost a jednoduchost, s jakou pracuje na greenu.

Na tiskové konferenci minulý týden zaznělo, že bys měl Kláru na turnaje doprovázet. Víš už, na které turnaje s Klárou pojedeš?
Plánujeme minimálně Čeladnou, kde se letos koná Tipsport Golf Masters na LET. Čtrnáct dní nebo tři týdny předtím máme naplánované soustředění, kdy bude na místě skoro celý tým – určitě tam budu já, kondiční trenér a snad i fyzioterapeut. Rád bych jel i do ciziny, ale tam je to samozřejmě finančně náročnější.

Od 13. do 16. dubna se Klára už posedmé účastní turnaje v Maroku a hned poté letí do Španělska. Jaké jsou vaše plány a očekávání?
Očekávání, co se týká sezóny a výsledků, máme samozřejmě jen ty nejlepší. Ale dávat si cíle, jak se dostat do top 10 nebo řešit pozice v žebříčcích, tak to ne. Od turnaje ve Francii je Klára ve stejné psychické pohodě a v dobrém rozpoložení. Vypadá to dobře a všechno jde podle plánu.

Nezbývá než popřát Lukášovi a Kláře hodně úspěchů v nadcházející sezóně.

.