Lieser i Matuš mají našlápnuto

10.06.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice Rozhovory
A A A

Ondřej Lieser a Stanislav Matuš

Oba uspěli, oba se něco naučili. Od sebe i od jiných. Ondřej Lieser a Stanislav Matuš, dvojice českých profesionálů, kteří stále mají šanci prorazit ve světě. Prvnímu bude v srpnu dvaadvacet a natáhl si do loňska amatérskou kariéru přesně tam, kam až ho pustila, aby byl připraven přenést své ambice mezi profesionály. Druhému bude letos v září pětadvacet a zaučoval se i ve Spojených státech. Solidní umístění na D+D Real Czech Challenge Open na Kunětické Hoře pro oba znamenalo další penzum zkušeností. Tolik potřebných pro splnění jejich cílů, které leží někde na European Tour, možná dál.

Vnímal jste atmosféru většího turnaje, nebo už to s vámi nic nedělá?
O.L.: Zahrál jsem si tenhle turnaj už loni a mám za sebou i některé turnaje European Tour. Už mi ani nepřijde, že je to něco většího. Jde mi o to hrát takové turnaje pravidelně.

Čeští golfisté se v zahraničí zatím tolik neprosazují, tohle byl turnaj na hřišti, které znáte. Můžete takový výsledek zopakovat i v cizině?
S.M.: Viděl jsem, že na takovém turnaji je možné projít cutem. Já to tady mám velice rád a je to trochu výhoda, že hřiště známe, ale nakonec podmínky mají všichni stejné. Myslím, že s těmahle klukama se dá hrát. První dvě kola jsem byl ve flightu s José-Filipem Limou, to je vítěz z European Tour, a s Oliverem Wilsonem, který hrál dokonce Ryder Cup. Spadl po zranění níž a teď se dostává zpátky, je na něm vidět, že má problémy s psychikou.

Dá se něco od tak zkušených golfistů okoukat?
S.M.: Něco konkrétního ani ne, ale je vidět rozdíl v tom, jak vůbec nemají strach hrát těžké rány, hrají agresivně. A je to taky o stabilitě výkonnosti.

Co chybělo k ještě lepšímu umístění v takové konkurenci?
O.L.: Já jsem se celý týden potýkal se vzdáleností. Byl jsem hodně našlápnutý a bylo pro mě těžké se rozhodovat, kterou hůl si vzít. Hrál jsme třeba tříčtvrteční wedge, a stejně míč skončil za jamkou. Musel jsem s tím adrenalinem pracovat.

Promotér tohoto turnaje Petr Dědek má k dispozici divoké karty na jiné zahraniční. Už jich na začátku sezony několik rozdělil, ale podmiňuje to dlouhodobou smlouvou s jeho firmou. Co vy na to?
S.M.: Za nabízených podmínek ji určitě nepodepíšu, naopak uzavřu ji s někým jiným. Takže uvidíme, jak na mě bude pan Dědek hodný. Věřím, že je to na domluvě. Jinak budu hrát zase turnaje Czech PGA Tour a ProGolf Tour, odkud se budu chtít dostat dál, a pak Q-School.

O.L: Vzhledem k tomu, že jsem byl zraněný, jsem se zatím nezkoušel do turnajů Challenge Tour přes svou kategorii dostat. Teď to zkusím a s panem Dědkem uvidíme, jestli nám karty dá, nebo ne. Já už budu celou sezonu směřovat na Q-School European Tour, kde jsem loni postoupil až do finálové stage.