Lendlův přítel Player rozpumpoval Dýšinu

30.08.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice Rozhovory
A A A

Gary Player

Mnozí přítomní chtě nechtě pohlédli do zrcadla, když viděli skvělý švih Garyho Playera. Při své druhé návštěvě v Česku (poprvé otevíral Cihelny) zamířil jihoafrický profesionál na Dýšinu a účastníci turnaje Cannon ProGolf Series žasli na hřišti stejně jako novináři na tiskové konferenci. Vitální, sveřepý, a přesto vtipný a vstřícný. To je propagátor zdravého způsobu života, fitness tréninku a pozitivního přístupu vůbec. Porovnat sám sebe s tímto maximalistou musí každý vnímavý posluchač. Bylo ho všude plno.

Sedmasedmdesátiletý devítinásobný vítěz majorů se zpočátku těžce protloukal. V osmi letech mu zemřela matka, otec fáral za sto liber měsíčně, bratra odveleli do války a sestru měl na internátu. Musel si sám vařit a jak sám říká, protože nic neměl, naučil se vážit si věcí. Třeba toalety na hotelovém pokoji, nebo toho, že se může kdykoli napít. „Na západě si lidé myslí, že mají právo na všechno, co mají, na vodu, na auto, na bydlení. Ale tak tomu není. Desítky milionů lidí na světě nic takového nemají,“ řekl Player.

Popřál jste Česku, aby mělo golfového šampiona, jakými byli v jiných sportech Navrátilová, Zátopek a Lendl. Co je k tomu potřeba?
Byl jsme velice rád, když jsem tady na Dýšině viděl hrát spoustu dětí v akademii. To je to co potřebujete. Je důležité, aby když přijdou děti ze školy, je hned někdo vyhnal na trénink. Když zůstanou doma a hrají všelijaké ty elektronické hry, zleniví a ztloustnou. Zdravotní systémy v mnoha zemích budou za chvíli kolabovat, protože nebudou schopny ty škody napravovat.

Jste velkým propagátorem golfu po celém světě. Co vám dělá největší radost?
Golfisté jsou skvělí, pomáhají dvakrát víc než kterýkoli jiný sport. V Americe to v příštím roce budou už dvě miliardy dolarů, to je víc než generují americký fotbal a baseball dohromady. Je to jiná kultura. V Číně získáme ročně 12 milionů dolarů, totéž děláme v Abú Dhabí, v Americe, v Evropě, pořádáme turnaje, které pomáhají. Golf je totiž skvělý sport. Kdybych šel hrát tenis s mým kamarádem Ivanem Lendlem, neuhrál bych na něm ani fiftýn, leda že by upadl. Ale v golfu můžete i vy se svým handicapem porazit Tigera Woodse.

Jak jste se seznámil s Ivanem Lendlem?
Mám dům na Floridě, trávím tam měsíc ročně. Ivan miluje golf a já jsem sponzoroval jeho dvě dcery v různých sportovních aktivitách. Věřte mi, důvod proč Andy Murray hraje tak dobře, když dřív jenom fňukal, je Ivan Lendl. On mu řekl: hraj jako chlap.

Vy jste byl na sebe sám tvrdý. K tomu, že máte v tréninku cvičit a dbát na fitness, jste dospěl sám?
Můj bratr, než šel do války, mi koupil činky a řekl mi, že jsem malý a abych se stal sportovcem, musím být silný. Už 63 let cvičím. Byl jsem chopen vzepřít 325 liber, dodnes udělám 1200 sedů-lehů. Lidé říkali – ten muž je blázen, proč kvůli golfu takhle cvičí, ztratí cit. Teď je toho dvakrát víc. Profesionálové mají celé doprovody, specialisty na fyzio, mají psychology. Miluju hrát to dnes, jsou jiné časy.

Tím, kdo definitivně s takovým tréninkem prorazil, byl Tiger Woods. Ten je ale často zraněný, vy ne. Jak to?
Každý je jiný, podávejte se na fotbal, k jakým úrazům tam kdekdo přijde, ale jinému se nic nestane. Nevím, já studuju genetiku celý život, protože mimo jiné chovám závodní koně. Propaguju zdraví a fitness celý život. Říkám, co je dobré jídlo, co je špatné jídlo, jak je důležitá voda. Všude kolem nás jsou rakovina, cukrovka, infarkty. Lidé se živí jedy. Mně je skoro 80 a skoro všichni mí kamarádi jsou mrtví. Lidé v mém věku jsou obézní, mají problémy s klouby a denně umírají.

Co s tím?
Neustále opakovat, co říkám já. Nacestoval jsem přes 25 milionů kilometrů a vím, jak na tom lidé jsou. Nejdůležitější, co by měli dělat, je pomoci svému zdraví, přitom se neběhá, necvičí, nikdo si nehledí správné stravy. Tomu nerozumím. Mluvím možná na dvě miliardy lidí ročně a říkám jim, poslouchejte můj hlas. Jde to velice pomalu, ale zlepšuje se to. Žena mi řiká, abych si zamkl ústa, ale já miluju lidi, tak jim to říkám, i když ne mnoho jich chce poslouchat.

Moc vás neposlouchali, když jste před několika lety začal mluvit o dopingu v golfu.
Všichni říkali, že Player je blázen. A přitom vidíme, co všechno dnes vychází najevo. Sám vím, že to bylo i v golfu. Znám jména těch, co brali, i když je nemohu říci. Vždyť to vidí slepec. Podívejte se na ženy, jak vypadají, podívejte se, co se stalo atletům na Jamajce. Čtete o tom každý den. Přál bych si, aby to skončilo, ale peníze jsou tak skvělé, že se to nedá zastavit. Když se v jedné anketě sportovců ptali, jestli by brali zlatou olympijskou medaili s tím, že za deset let zemřou, 82 procent by to vzalo. Já miluju cyklistiku, ale na Tour de France se už nedívám.

 

.