Co vy na to, pane prezidente?

04.12.2014 | Ivan Paggio | publikováno v rubrice Rozhovory
A A A

Zdeněk Kodejš

Česká golfová federace čelí v poslední době názorům, že nedostatečně vykonává svojí funkci národního orgánu golfu, že chybí koncept olympijské přípravy a že nepřipravuje amatérské hráče na přechod k profesionálnímu golfu. Jsou-li oprávněné nebo pramení z neznalosti úlohy a činnosti České golfové federace jsme se zeptali přímo jejího prezidenta Zdeňka Kodejše.

Prezidentovi jsme položili následujících čtrnáct otázek. Odpovědi najdete na přiloženém videu:

 

 1. Máte za sebou půldruhého roku od svého zvolení. Co jste za tu dobu vykonal, jaká je za vámi práce?
 2. Díky Romanovi Šebrle je mediální obraz vedení federace špatný. Evidentně jste situaci kolem jeho prohřešků nezvládli. On tropí hlouposti a federace je téměř za zločince, která tomu neviňátku hází klacky pod nohy. Jak je to možné a proč k tomu nyní mlčíte? Natolik jste podlehli mediálnímu tlaku?
 3. Pojďme si zopakovat základní fakta. Federace je servisní organizací golfových klubů, které si ji zřídily. Řekněte, jaká je její náplň a její hlavní úkoly? Třeba si úlohu federace někdo špatně vykládá.
 4. Další nařčení, stále ze stejného směru tvrdí, že nemáte olympijskou koncepci. Ptám se: má ČGF dva druhy přípravy reprezentace? Ten aktuální, který vychází z Tréninkových center mládeže, jde přes regionální a celostátní soutěže až do reprezentačních výjezdů na mezinárodní turnaje, Mistrovství Evropy a světa, až po semináře různých výkonnostních skupin s anglickým Koučem Wiliamsem a nějaký druhý, jiný olympijský ?
 5. Dá se říci, že aktuální tréninkový systém je určen i pro přípravu na olympiádu?
 6. Federace je národním orgánem řízení golfu. Znamená to, že je odpovědná za přípravu reprezentace pro olympiádu?
 7. Má Česká golfová federace ekonomické a legislativní nástroje k tomu, aby udržela jedince nebo skupinu jedinců v náročné olympijské přípravě?
 8. Má federace od svého zřizovatele, českých golfových klubů uloženou povinnost výchovy profesionálních hráčů?
 9. Má ČGF ve svém sportu stejné postavení jako fotbalový, nebo tenisový svaz. Chybí přechod od amatérů k profesionálů. Je pravda, že po přechodu k profesionálům Vás už hráč nezajímá?
 10. Proč jste nezažádali o grant MOV pro Kláru Spilkovou? Šest set dolarů měsíčně by se hodilo.
 11. Federace je prý svaz žádající nejméně dotací. Je to pravda?
 12. Trpí vedení federace absencí kádrů? Dojde k její profesionalizaci, nebo zůstane volené vedení amatérské?
 13. Loni jste k plošné podpoře hráčů přistoupili k individuální podpoře jednotlivých hráčů formou grantů. Osvědčil se tento postup, budete v něm pokračovat?
 14. Bez českých promotérů se na European Tour a LET nedostanou čeští hráči (vidíme, že cesta kvalifikací je roky téměř neschůdná), promotéři zase bez ČGF nedosáhnou na dotace. Je v tomto nějaká spolupráce?

.