Jícha, záhada top házenkáře na golfu

09.01.2014 | Antonín Ebr | publikováno v rubrice Rozhovory
A A A
Filip Jícha

Filip Jícha

Je kapitánem reprezentace i nejúspěšnějšího klubu na světě. Jednatřicetiletý Filip Jícha patří k nejlepším házenkářům světa a v německém Kielu je pro fanoušky modla. Miluje golf, který si zahraje při každé příležitosti. O dovolené pořádá pánskou jízdu po hřištích a každou zimu bez golfu trpí jako zvíře.

V házené jste skvělý střelec. Platí to i v golfu?
Mám rád kombinaci, taktiku a také to, když se mužstvu daří hra v útoku. To je možná podobné s golfem. Pokud se mi na golfovém hřišti nedaří, jsem plný. Když naopak hraji dobře, snažím se taktizovat a být precizní.

Máte jako házenkář cit pro golfový míč?
Krátkou hru si užívám a patování bylo vždy silnější stránkou mé hry. Samozřejmě, taky dám občas trojputt, ale jinak jsem s hrou na greenech spokojen. Chce to se tomu věnovat.

Je golf protiklad házené?
Hraje se venku a v obrovském tempu. Při golfu hledám prostor, volnost. Užívám si, když na hřišti přede mnou ani za mnou nikdo není. Je to zážitek. Házená, to je hodně cestování, tréninků a zápasů v úzkém kruhu lidí. Golf znamená únik a díky své náročnosti i další sportovní výzvu.

Šetříte ruku kvůli blížícímu se zápasu v házené?
Je to obráceně. Házená omezuje golf, protože si musím tejpovat vykloubené prsty a přemýšlet, jak budu držet hůl. Na golfu jsem se ještě nezranil.

Často sledujete golf v televizi. Ovlivňuje vás to?
Golf je hodně o hlavě, a pokud díky ní člověk dokáže ovládnout své tělo a porozumět mu, je odměněn dobrou prací rukou. Nesnažím se kopírovat údery profesionálů, ale myšlení.

Obdivujete Tigera Woodse pro jeho psychickou odolnost. Dá se natrénovat?
Právě psychika dělá z Tigera světovou extratřídu. Sleduji ho a vidím, jak je silný. Před důležitým zápasem v házené se snažím koncentrovat jako on a ovládat své tělo a mysl.

Čím vás golf přitahuje?
Miluji dlouhé pětiparovky. V televizi pořád slyším, že jsou šancí na skórování, ale já se třetí ranou motám ještě před greenem a nakonec jsem rád za par. Toužím to změnit.

Nemáte přehnané ambice?
Golf je neustálá výzva a baví mě. Neumím se krotit a v kontextu svého handicapu hrát na klidné bogey nebo double bogey. Chci prostě zahrát par, chci se zlepšovat. Nechápu, když jsem vynikl v házené, proč to v golfu jde tak pomalu.

Čím je pro vás golf dnes?
Jakmile mám trochu volna, jdu hned na hřiště. Klubovna je místo, kde se cítím dobře, kde na mě dýchne krásná atmosféra. Jsem třeba utahaný, ale přesto si jdu zahrát alespoň devítku.