ČPP – LEFT
ČPP – RIGHT
ČPP – TOP

Jana Peterková v Praze

12.02.2007 | Ivan Paggio | publikováno v rubrice Rozhovory
A A A

Ná závěr roku 2006 se na krátký čas vrátila domů naše nejúspěšnější golfová zástupkyně v zahraničí Jana Peterková. Má před sebou pátou sezónu v profesionální Futures Tour a další pokusy dostat se na US Open a do Ladies PGA. Peterková již hrála US Open v roce 2005. Je již tradicí, že při svém pobytu v Čechách poskytne Golf.cz rozhovor.

Jaký byl předchozí rok ?
Byl to zajímavý rok, pokoušela jsem se kvalifikovat přímo do LPGA. Jsem opravdu zklamaná, myslela jsem, že se mi to letos podaří. První kolo bylo dobré, ale hned druhé bylo špatné. Po druhém kole jsem musela začít hrát buď a nebo, měla jsem trochu stres, musela jsem zahrát maximálně 76. Ale i těch 76 už bylo moc na hlavní kartu.
Na kvalifikaci LPGA prvních patnáct dostává exempt status. A dalších 40 jen non exempt status. Je to je strašná věc, zvlášť když chceš hrát celý rok golf na Futures. Jsi na listině LPGA, možná se do turnaje dostaneš, možná nedostaneš. Říkáš si, přede mnou je patnáct lidí, nejedu tam, druhý den to zkontroluješ a zjistíš, že jsi v turnaji. Jenže, už máš naplánováno, že budeš hrát turnaje na Futures. Takže přijdeš o peníze z Futures, protože musíš letět ze dne na den na turnaj LPGA. Když to neuděláš, jsi penalizován. …Byla tam letos taková řežba, že jsem v životě ještě nic podobného neviděla.

Které kolo kvalifikace jste prohrála, druhé nebo třetí?
Druhé jsem hrála 76 a to byl konec. Jedinou nadějí bylo 68 ve třetím a to se nepovedlo. Pak už to bylo jedno. Možná jsem mohla získat non exempt status, ale s tím jsou spojeny problémy, o kterých jsem se už zmiňovala. Rychle se přemisťovat z jedné části Ameriky na druhou, bez možnosti poznat hřiště, platit hotely, auta, caddies,…

Jde tu hlavně o peníze. Když peníze nejsou, tak jsou velké problémy. Nebyla jsem zklamaná jen já, ale z těch posledních 135 finalistek, 120, protože jen 15 jich postupovalo. Např. moje kamarádka, která vyhrála dva turnaje Futures, celý rok hrála skvěle, status na LPGA neudělala. Ta holka má psychologa, má sebou trenéra, kedíka, veškerý servis a přesto nic. Já jsem tam byla úplně sama. Tahala jsem si to sama. Když se na to podívám, tak si myslím, že je to v mém případě maximum, kam jsem mohla dojít. Pokud se budu chtít dostat dál, tak potřebuji pomoc, protože já sama, bez zázemí, které stojí hromadu peněz, už to dál nezvládnu

Co s tím tedy?
Potřebuji víc peněz, bohužel. Nemám zde v současnosti ani kvalitního trenéra. Měla jsem naposledy trenéra, který když za mnou přijel a měli jsme trénovat, tak chtěl abych si s ním dala raději panáka, proto abych se uvolnila.
Všechny holky, které se kvalifikovaly, mají s sebou tým lidí, kteří se o ně starají, psychologa, trenéra, managera, kedyho, rodinu, apod. Bydlí v hezkém hotelu, mají maximální servis a pohodlí. Je to trochu něco jiného. Kedík, který s nimi cestuje celý rok, manager, který jim domlouvá hotel, tréninkové hodiny, letenky (já se přemisťuji sama autem přes celou Ameriku, někdy taky 22 hodin v kuse )… prostě organizuje celodenní program. Nemají jen nějakého kedíka jako já na jeden den, který nemůže druhý den přijít, protože musí do práce. Se mnou nikdo na turnaj nejezdí, jsem na všechno jen já sama.Cvičná kola jsem si odtáhla taky sama.
Chápej, když hraješ cvičné kolo, tak si můžeš dát třeba pět ran z bunkru, kedík to za tebe uhrabe a ty můžeš zatím patovat, protože to jde ráz na ráz. Za tebou čekají další holky. Já odehraji jednu ránu, uhrabu bunker, ani si nestihnu zapatovat a musím už pryč. Je to děs. Jistě chápeš, že takhle to dál nejde.

A to je řešitelně z místních zdrojů jenom penězi, nebo tam chcete někoho přivést tady odtud.
Penězi. Určitě by bylo fajn, kdyby mě tam mohl trénovat třeba můj otec. Ale bohužel, musí pracovat doma, tak to není možné. Dalo by se to řešit také tak, že mě někdo nafilmuje, pošlu mu záznam, dá se komunikovat i tímto způsobem. Ale to samozřejmě nestačí. Je to o každodenní práci a tom, že když potřebuji pomoci, musí to být hned. A tady mít kvalitního trenéra, který s tebou systematicky pracuje, stojí majlant.
Nejlepší golfový psycholog, pan Rotella, který pracuje s většinou holek, stojí na víkend 5.000,- USD. Pak je tam ještě jeden, ten je taky dobrý. I on má hodně klientů. Pracuje právě s některými mými kamarádkami na Futures. Jistě jste četli o Julii Granadě, která nedávno vyhrála milión dolarů . To je taková malá drobná dívenka, opravdu velmi milé děvče. Ona s ním už pracuje téměř pět let. Kontaktoval i mne a řekl mi: „Jano, ty jsi ne túře asi jediná, která s nikým nespolupracuje.“ Pravdu díš, řekla jsem. On totiž žádný dobrý psycholog nechce pracovat zdarma. Oni si to umí jen těžko představit. Když řeknu, že nemám psychologa, tak se na mě dívají jako na blázna.

Podpoří Vás opět Luděk Vinš?
On má velké srdce. Když něco potřebuješ, tak ti pomůže. On jediný, když bylo třeba, tak mi pomohl.A nic za to zpátky nechce. Určitě si přeje, aby se mi vedlo, aby měl svého hráče i na LPGA tour. Bez něj už bych přede dvěma roky skončila. Bez jeho pomoci bych si nezahrála US open, bez jeho podpory bych se neseznámila s Arnoldem Palmerem, atd. Byla bych moc ráda, kdyby se mi dařilo a mohla jsem mu to nějak vrátit.

Co jiného jste vloni v Americe zažila ?
Viděli jsme se dvakrát s Alexem Čejkou a párkrát si volali. Je fajn, je s ním vždycky sranda. I když minulý rok mnoho důvodů k dobré náladě neměl. Příliš se mu nedařilo. Jeden turnaj jsme hráli blízko sebe, tak jsem se za ním jela podívat. Byli jsme pak na večeři a vyprávěl mi, jak je na tom. Že tenhle rok asi ztratil status a bude muset jít zpátky do final stage. A taky proto jel do Evropy, trochu si vyladit formu, udělat kvalifikaci na Evropskou túru (pro sichr).
Mluvila jsem s ním pak ještě před tou jeho závěrečnou kvalifikací do PGA. Začínali jsme ve stejný den. On byl na druhý straně Ameriky, tak říkal: „Teď už je mi to jedno. Teď už mám status v Evropě, takže kdyby bylo nejhůř budu hrát tam.“ Žertoval, byl uvolněný a zdálo se, že byl i v pohodě.
Taky jsem se poznala s Arnoldem Palmerem – je úžasný a velmi zábavný.Když jsem trénovala na té jeho louce na Bay Hill, všichni ho otravovali. Řekla jsem si, že ho nechám být. Byla jsem jediná ženská, která tam trénovala.. Trénuji a najednou za sebou slyším: „No tak ukaž, jak to děláš.“ Otočím se a za mnou stál On. Přišel za mnou sám. To se ti najednou rozbuší srdce, to mi věř, protože tam stojí skutečná legenda a říká: „Tak se předveď, s čím ti můžu pomoci?“ Začali jsme si povídat. Ptal se, kolik mi je let, zdali hraji na túře, co v budoucnu a tak dále. Asi hodinu jsme si tam povídali a blbnuli. Pak najednou povídá: „ Jano, budeš-li v budoucnu ně potřebovat, dej mi vědět. Řekla jsem mu, že kdyby nebyl ženatý, tak mu pošlu milostný dopis. Smál se, bylo s ním prima.

Takže když předchozí rok sportovně shrnete?
Kvalifikace na LPGA bylo zklamání. Ale jinak jsem ve Futures celkem hrála dobře. Měla jsem jedno páté místo, 68 v posledním kole byl dobrý závěr. Konečně, trochu víc peněz.
Byl to lepší rok. Cestovala jsem letos často s jednou kamarádkou, která hrála 5 let na LPGA, trochu jsme se dělily o náklady.

A nejste už taky na holky?
Ne, ale chtěla bych. Měla bych život jednodušší. Samý ženský okolo mě. Kéž by se mi ty ženský líbily. Ale pořád ti chlapi vítězí. Těm ženským, jak jistě víš, prostě něco chybí.

Jak to máte v Americe se zdravím a případným léčením?
Tam vlastně nemusíš být ze zákona pojištěný, ale když se něco stane, pak platíš velké peníze. A má to další komplikace. Čekáš dlouho na ošetření v těch emergency rooms, i několik hodin. I s useknutou rukou, než tě někdo vezme.
Zařídit si tam pojistku, je příšerně drahý. Já jsem pojištěná tady a když jsem doma oběhnu si doktory. Nechala jsem si zkontrolovat, jestli nemám nějakou formu rakoviny kůže, protože jsme pořád na sluníčku. Naštěstí je všechno v pořádku, musím zaklepat.Při první kvalifikaci na LPGA jsem musela do nemocnice, protože mě chytla v noze z ničeho nic příšerná bolest a nemohla jsem na ni postavit, natož chodit. Druhé kolo, to byl děs.

Při té první kvalifikaci jsou naštěstí povoleny vozíky. Takže jsem používala autíčko po čtyři dny. Zaparkovala vždy těsně vedle svého míčku. Dolezla jsem k němu a odehrála. Na greenu žádné čtení jako obvykle, měření z jedné či druhé strany, klekat si, ani náhodou. Vždy jsem se dobelhala a odehrála a šla si sednout do vozíku.

Tak na to jste to hrála dobře.
Dobrý. Ten zmíněný den jsem zahrála 70. A hned po kole jsem šla do nemocnice. Řekli mi, že nevědí jestli je to zlomenina, že se to nevidí ani na rentgenu. Dostala jsem nějaké obstřiky. O šest set dolarů později mi řekli, že musím za tři měsíce znovu na rentgen. Tak s tímhle já tam bojovala při té první kvalifikaci. Byla jsem tady u doktora a ten říkal, že mám zánět šlach. A mám to v obou nohách. Stáří se hlásí. A lepší už to asi nebude.

Kolik Vám je?
Dvacet šest a táhne mi na dvacet sedm za půl roku.

Tak to jste ještě opravdu mladé děvče.
Díky. Snad je ještě brzy, abych s tím sekla. Uvidíme. Snad se letos podmínky změní k lepšímu a já budu mít větší komfort a servis. Jak to všechno bude vypadat, tak to uvidíme později. Jestli mé představy budou od reality hodně vzdálené, tak skončím.

A vrátíte se do Čech?
Asi ne. Já nemám ještě Ameriky dost. Mám nějaké plány. Ráda bych je tam realizovala.

Já Vám spíš budu držet palce, abyste dostala ty peníze.
Ještě jeden rok, bylo to letos tak blízko. Když budu mít to co potřebuji, tak se to doufám zlomí. Jsem na to docela připravená. Myslím, že mám už dost zkušeností. Mým cílem je nejít do žádné další kvalifikace, ale udělat to rovnou.

To je velký cíl.
Ano já vím, ale ono to jde. Chce to vyhrát jen pár turnajů, ne?

Když umíte zahrát 69, tak to jenom hrajte pořád….
Vezmu si to k srdci. Chybí mi tady jen někdo, kdo mi to bude nestále opakovat. Jano, to je úplně normální. Pokud to do hlavy nedostaneš a není to pro tebe samozřejmost, zůstaneš vždycky součástí davu. Ti co to mají, tak tě obvykle v té cílové rovince předběhnou.

Jaký je Váš plán tady v Čechách kromě doktorů? Relaxovat?
Chci se vidět se všemi známými, kamarády, nějaký pořádný Silvestr a tak podobně. Pořádně si zatancovat, já si té srandy moc neužiji, když jsem tam. Je to moje práce a já v sezoně pracuji bez pauzy sedm dní v týdnu.Obvykle přijedu v noci domů a jsem ráda, že si mohu jít lehnout. A zvlášť tenhle rok byl těžký, byla jsem mnoho měsíců po cestách. Scénář je stále stejný. V pondělí se přemisťuji, někdy více než dvacet hodin. Úterý, středa hrajeme cvičná kola, čtvrtek prolog, pátek, sobota, neděle turnaj a v pondělí zase dál. Takhle sedm měsíců v kuse. Takže to často už leze na mozek. Občas se probudím a nevím kde jsem, ve kterém státě, v kterém městě, apod.

Naše nejlepší amatérka Zuzka Mašínová přestoupila k profesionálům a bude hrát Evropskou túru. Jaká je Vaše rada od zkušené profesionálky.
Především ji chci pogratulovat, je to skvělé. Vím jak je těžké se prosadit. Moc ji přeji, aby měla úspěch. Má před sebou spoustu práce. A chce to peníze. Ti, co v tom nejsou, si to ani nedovedou představit. Všichni co začínají, jsou odkázáni na něčí podporu. Pokud ta není, nemají zázemí, nemají šanci. Nedostanou se nejvýše. Musíš se cítit jako člověk, který tam patří. Když nemáš hezký bag, nemáš nové míčky, nemáš kedíka, nikdo ti nefandí, když jsi dole, nemáš to kým probrat, jsi sám, tak je to velmi těžké.

Jano, moc děkuji za rozhovor a přeji Vám v další sezóně co nejvíc úspěchů

Fakta:
Jana Peterková

Narozena 6.6.1980 v Domažlicích
Od roku 2000 pobývá v USA – studium a golf
V roce 2002 přechází k porfesionálům
Furtures Tour hraje od roku 2003

Zahraniční úspěchy:
První česká hráčka na US Open (2005)
Dvakrát vítězí v univerzitní NCAA

Domácí úspěchy:
Mistryně ČR na jamky 2001
Mistryně ČR na rány 2000
Juniorská mistryně ČR 2000
Dorostenecká mistryně ČR 1997
Dorostenecká mistryně ČR 1996
Golfista roku 2000 České golfové federace

POZN: po celou dobu své amatérské kariéry byla Jana Peterková hráčkou GC Karlovy Vary

Z archívu Golf.cz:
   &nbsp

rozhovor 2005

   &nbsp

rozhovor 2004

   &nbsp

rozhovor 2002

   &nbsp

rozhovor 2000

   &nbsp

[Gallery not found]
Počet přečtení: 1 379
Komentáře

Zapoj se do diskuze

Jméno:
E-mail:
Váš příspěvek:

TOPlist
Mediaboard Square 300 Skanska
Square 300 Šípková 25. 9. – 8. 10. 2017