Hráč roku Novák: Neusnout na vavřínech!

01.12.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice Rozhovory

Vítek Novák

Když se v sále pražského Kongresového centra vyhlašovaly ceny pro golfové objevy roku v jednotlivých kategoriích za největší snížení handicapu v průběhu jedné sezony, mohl si Vítek Novák vzpomenout na to, jak ji v roce 2006 mezi desetiletými přebíral on sám. Ze 44 šel na 16,1 a už v takovém věku projevil velkou cílevědomost. Chtěl být nejlepší i dál. Letos se mu to v amatérské kategorii povedlo, odborná porota ho vyhlásila nejlepším domácím amatérem.

Máte za sebou skvělou sezonu, ale o některých vašich úspěších se možná až tolik neví. Mohl byste je seřadit podle toho, jak si jich ceníte?
Na první místo řadím určitě mezinárodního juniorského mistra Belgie. To je tradiční turnaj, hodně ceněný a prestižní, v minulosti ho vyhrál José María Olazábal. Jsem rád, že příští rok budu moci ten titul obhajovat. Vlastně bych měl vyzdvihnout celou sérii, která v té Belgii skončila. Byl jsem první na mezinárodním mistrovství Slovenska na rány díky birdie na poslední jamce a pak jsem vyhrál mezinárodní mistrovství Slovinska do jednadvaceti let s náskokem šesti ran. Pak přišla tak Belgie, kam za mnou jel táta na poslední kolo přes noc vlakem, aby mi kedil. No a pak tam jsou tituly mezinárodního mistra Česka juniorů a národního mistra na rány. Jsem nejvýš na světovém žebříčku.

Všiml jsem si na domácím mezinárodním šampionátu, že vám otec u bagu hodně pomůže.
Bez mámy a táty bych tady nebyl. A taky musím poděkovat Golf Clubu Karlovy Vary za pomoc nejen na tréninkové bázi, i trenérům Jirkovi Němečkovi, Keithu Williamsovi a Ladislavu Trubačovi. Poslední dobou mi prospěla spolupráce s psycholožkou Ivou Moravcovou, dostala mě z mých nálad.

Jaké máte na mysli?
Sedm let se snažím být první a tolikrát už jsem byl druhý, až jsem měl občas pocit, že se na to vykašlu.

Teď jste tedy doma první, co dál?
Udržet se tam. Nemyslím, že jsem na nějakém vrcholu. Jsem sotva v půli cesty. Teď přichází fáze, kdy nesmím usnout na vavřínech.

Znáte způsob, jak to dokázat?
Tím způsobem je motivace. Je to tak tři roky, co jsem na mistrovství Slovinska na Bledu prolomil ledy. Hrál jsem tam nějakých 65, 66, 67, už přesně nevím, ale pamatuju si, jak mi tam na tom těžkém hřišti došlo, že to jde. To byl klíč k mé výkonnosti a zatím to nese ovoce.

Kam až namíříte svou motivaci?
Jednou bych chtěl hrát evropskou túru nebo PGA. A v roce 2020 je olympiáda, podívat se tam, to je taky dlouhodobý cíl.

Olympiáda? Čekal bych, že budete mluvit o majorech.
Vyhrát major je snem každého golfisty, ale o tom nechci mluvit, protože je přede mnou ještě hodně práce, spousta odříkání a tolik odpálených balonů, že ani nejde říct kolik.