Mladé Buky obarvení od 20. 8. 2018
obarvení Mladé Buky od 20. 8. 2018 pravá
obarvení Mladé Buky top od 20. 8. 2018

Golfista roku Lieser mění držení a švih

31.01.2013 | Josef Káninský | publikováno v rubrice Rozhovory
A A A

Ondřej Lieser

Hned v prvních měsících po přestupu k profesionálnům zanechal Ondřej Lieser, jeden z nejlepších amatérských golfistů domácí scény minulých let, výraznou stopu i na mezinárodním poli. Postupem do finálové části Q-School European Tour potvrdil vysoké ambice, s nimiž se ke změnu stausu loni v říjnu odhodlal.

Už postupem do finálové kvalifikační fáze ve španělské Gironě si Lieser vydobyl právo ucházet se o starty na podnicích Challenge Tour a hodlá ho využít. Zatím ale neví, kam se přihlásí, protože úvodní dva podniky se konají v Indii (začal dnes) a v Keni a prvním dalším potvrzeným turnajem je až dubnový Challenge de Madrid.

Pak se hraje v Itálii, na Madeiře, ale poměrně dost termínů je v kalendáři dosud neobsazených. Kam se chystáte?
Teď ještě nevím, kdy začnu. Trochu jsme řešili tu Keňu, ale já se ještě necítím připravený na turnaj. Účast na finálové stagi mi něco vzala, takže chci hrát, až si budu jistý, že mám šanci na nějaký výsledek. Kdybych byl dvakrát osmdesátý, mohl bych si tím zavřít vrátka na další turnaje. Zvažuju, že v březnu pojedu na nějaké turnaje EPD Tour nebo na španělskou túru.

Víte už třeba, kam byste se se svým statusem mohl dostat?
Asi budu spíš na čekačkách a třeba mi zavolají čtyři dny dopředu: letíš do Francie. Snažím se to trochu ovlivnit za pomoci lidí, které znám, například Miguela Vidaora, který byl ředitelem turnaje v Čeladné. Chci získávat kontakty, abych mohl sám zavolat a domluvit se. Chtěl bych si takhle zajistit třeba čtyři turnaje. Myslím, že víc než sedm až osm neodehraju.

Když ještě nejste plně připraven, jak momentálně trénujete?
Dávám si záležet na fyzické přípravě. Bude delší, profesionální. Mám hubenou a šlachovitou postavu, tělo na to není stavěné. Dělám hlavně fyzioterapeutické cviky, aby svaly byly v rovnováze. Někdy jsou to takové pozice, že se do nich ani nemůžu dostat, je v tom hodně protahování a uvolňování.

Pracujete i na úderech?
Chtěl bych svůj golf postupně posouvat dál, budou tam změny švihu. Změnili jsme držení, postoj, rotaci boků do nápřahu. Rány zatím létají stejně, ale v zimě toho stejně moc nepoznám. Pomáhá mi s tím Kin Navarro a na konci února se zúčastním soustředění české amatérské reprezentace, kde bude Keih Williams.

Stále ještě jste takhle napojen na amatérskou scénu?
Říkal jsem to už před přestupem k profesionálům, že když budu moct, rád České golfové federaci pomůžu, třeba jen tím, že na soustředění odlehčím atmosféru. Pomůže mi i to, že nebudu sám, ale v kolektivu.

Na akcích Challenge Tour vám bude parta chybět?
Bude se mnou jezdit můj kedy Kuba Záleský a počítám, že když někam poletíme, tak společně s Márou Novým.

Váš vzestup je zatím docela rychlý. Uvědomujete si tu akceleraci kariéry?
Snažím se na to nemyslet. Kdybych si měl připouštět třeba to, jak bude můj první turnaj ostře sledovaný, nebylo by to dobře. Ale jinak jsem spokojen, protože takhle jsem k tomu směřoval. Zakončil jsem amatérskou kariéru jako Golfista roku, teď je třeba jít dál a musím na to být psychicky připraven.

 

.