Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Hrábě do bunkru či mimo?

A A A

Mnozí golfisté se rozčilují pokud jsou hrábě položeny v bunkru, jiní pokud jsou položeny mimo.Je nějaké doporučení (v rámci golfové etikety) kam optimálně hrábě odkládat?
P.S. Michaeli,Vaše odpovědi jsou vynikající a je v nich už velké množství řešení problémů a otázek z golfových hřišť a mnoho kolegů se na ně často obrací. Možná,že by už se vyplatilo je zpřehlednit zařazováním dotazů/odpovědí do příslušných skupin dle Pravidel.
Zdeněk

Odpověď na dotaz


Zdeňku dobrý den.

Hrábě nejsou otázka etikety. Jde o to, aby se chovali všichni hráči rozumně a ohleduplně k ostatním spoluhráčům. Já osobně všem vysvětluji, aby nechávali hrábě mimo bunker. Nemůže pak dojít k situaci, kdy se míč, který se do bunkeru jenom zakutálí, opře pěkně o hrábě umístěné těsně u hrany, hráč hrábě odstraní a míč pak nemůže umístit zpátky, protože se na šikmé ploše neudrží a kutálí se pořád blíž k jamce. Pak nezbývá nic jiného, než vylézt z bukeru s jednou (povinnou) trestnou, kterou dotyčný dostane jen proto, že někdo před ním uložil hrábě do bunkeru hloupě...
Jinak přímo v poradně je fultextové vyhledávání, takže přes něj můžete libovolně filtrovat dotazované výrazy a "vypadnou" Vám odpovědi na podobné dotazy nebo témata. Mnoho dotazů je totiž z kategorie "multipravidlových", takže by bylo těžké rozhodnout, kam je umístit.

Díky za Váš dotaz!

Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019