Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Výpočet HCP při hře na 9-ti jamkách

A A A

Dobrý den, na jiném golfovém fóru jsem se dostal do debaty ohledně výpočtu HCP při hře pouze na 9-ti jamkách.
Abych uvedl příklad - Nová Amerika, Maple Hills má hrací handicap pro hráče s HCP 36 + 21 úderů, zatímco pro 18 jamek MH to je +41 úderů. Můj názor je, že je nutno použít tabulku pro 9 jamek a při uhrání 20 Stablefordových bodů na těchto 9-ti jamkách se bude snižovat HCP ve výši odpovídající těmto dvěma bodům nad limit 18.
Kolega golfista se domnívá, že se při hře na 9 jamek k dosaženému výsledku vždy připočte 18 Stablefordů za druhou neodehranou devítku a pak se počítají všechny body dosažené nad 36. Což sice vypadá stejně ale podle mě je to nesprávný postup, protože kdo může garantovat, že by hráč na druhé devítce uhrál byť jen 1 bod?
Děkuji za Váš komentář,

Odpověď na dotazDobrý den Mabie

Velmi se omlouvám za pozdní odpověď, ale ještě stále jsem docela dost vytížený. Takže pojďme k výsledkům při hře na devět jamek.

Skutečnost je následující a je popsána v Hendikepovém řádu České golfové federace v článku 17. Kvalifikační výsledky na straně 17. Počet handicapových ran, které hráč obdrží, se počítají podle vzorce
(Přesný HCP EGA x (Slope Rating/113)+(Course Rating - Par))/2.
Takto hráč získá handicapové rány na konkrétní sadu devíti jamek. Pro úpravu handicapu, se k dosaženému výsledku na devíti jamkách skutečně připočítá 18 Stablefordových bodů.

Dodejme, že pro hru na handicap na devíti jamkách musí být znormováno hřiště, můžete hrát maximálně jeden soutěžní výsledek na devíti jamkách za jeden den, hra na handicap na devět jamek nesmí být jako "vložená soutěž" v turnaji vypsaném na osmnáct jamek a také na devíti jamkách mohou hrát na úpravu handicapu pouze hráči s Hcp 11,5 a vyšším.

Prima hru, ať už je jamek devět, osmnáct nebo šestatřicet.

Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019