Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

úleva v podélné vodní překážce - aplikace vzdálenosti dvou holí

A A A

Dobrý den,
prosím Vás o vysvětlení výrazu „spustit míč mimo tuto vodní překážku do vzdálenosti dvou délek hole (i) od místa, kde původní míč naposledy překročil hranici vodní překážky, avšak ne blíže jamce“ - v pravidle 26.1 c – tedy při jedné z možností úlevy v podélné vodní překážce.

Do nedávné doby jsem se (asi moc jednoduše) domníval, že předložka DO ve slovním spojení „do vzdálenosti dvou délek hole“ znamená, že mohu míč spustit kdekoli UVNITŘ kruhové výseče vymezené popsanými omezeními.
Slovní spojení „do vzdálenosti“je použito i ve stručném shrnutí pravidel na ČGF - http://www.cgf.cz/ArticleDetail.aspx?IDArticle=41217138&IDMenu=-1, podobně je tomu i na tomto webu.

Před krátkou dobou mne spoluhráč na hřišti při mém pokusu o aplikaci této úlevy upozornil, že spustit míč mám až na OBVODU kruhové výseče, tedy „ve vzdálenosti“. Nikoliv uvnitř. Moc se mi tomu nechtělo věřit, nicméně včera jsem měl možnost zeptat se na tuto věc trenéra a ten mi to potvrdil a odkazoval se na výklad rozhodčího na nějakém turnaji, který on sám před časem absolvoval.

Díval jsem se na pravidla v angličtině - http://www.randa.org/en/RandA/Downloads-and-Publications.aspx.
U pravidla 26.1. je použita formulace „drop a ball within two club-lengths of, and not nearer the hole“. I zde bych chápal, že významově jde o vnitřek kruhové výseče o poloměru délky dvou holí, ale nejsem zase takový znalec angličtiny.

Předem děkuji za vysvětlení.
Radek

Odpověď na dotaz


Radku dobrý den.

Vždycky se jedná o výseč, nikdy o obvod.
Proboha jména toho trenéra a rozhodčího bych chtěl znát! To je něco neuvěřitelného... Ať už měříte plochu pro spuštění míče u podélné vodní překážky, v případě překážení nepohyblivé závady, půdy v abnormálním stavu nebo třeba v případě nehratelného míče, vždy se jedná o výseč.

Tak hezkou hru a trenéra vyměňte nebo ho za mnou pošlete a já mu dám pár lekcí z Pravidel!
Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019