Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

místní pravidla : chráněná oblast jako závada

A A A

Dobrý den, Michaeli,
na Černém Mostě mají v Místních pravidlech chráněnou oblast označenou kolíky s modrým a černým pruhem jako závada. Myslím, že toto označení je nevhodné a může přinášet komplikace:
1/dle definice v Pravidlech je závada cokoliv uměle vytvořeného (což oblast s rostlinami není).
2/v Pravidlech se nedefinuje hranice závady, neb ta je intuitivně jasná (lavička, cedule). V tomto případě, kde jsou hranice závady ? Je to vnější spojnice kolíků ? Promítají se svisle vzhůru ? Anebo jsou to rostliny v závadě, které přečuhují ? Toto je potřeba vědět, když bych požadoval úlevu od překážení závady (míč v poli).
3/uvnitř této oblasti jsou stromy s podpěrou, označené také jako závady. Představme si ne úplně nečastý případ. Míč skončí v oblasti označené kolíky s modrým a černým pruhem (1.závada) pod podpěrou stromu (2.závada). Hráč požaduje úlevu od podpěry (2.závada). Najde nejbližší místo úlevy od podpěry a dropne, ale stále uvnitř oblasti (1.závady). V Pravidlech se hovoří u dropu u úlevy:... musí se dotknout hřiště, kde nedochází k překážení nepohyblivé závady...Jelikož se neříká od které závady, nutno použít od žádné závady! Jelikož jsem stále uvnitř 1.závady (nebo na závadě !?) nelze tvrdit, že mi tato nepřekáží. Podle striktního výkladu jsou za takovýto drop pak 2 trestné rány!

Zajímal by mne váš názor. Myslím, že vše by se vyřešilo, kdyby prohlásili oblast označenou kolíky s modrým a černým pruhem za půdu v opravě :-)

díky za odpověď
Petr Hrabal

Odpověď na dotaz


Dobrý den Petře.

Jedná se zřejmě o nějaké území, které chtějí chránit. Je dobře, že se nejedná o biozónu. Na druhou stranu závada v tomhle případě je pitomost. Navrhujete sám jediné správné a logické řešení - půda v opravě. Ve vzorových místních pravidlech je takové území krásně definováno: a. Půda v opravě; Hra zakázána - takhle je to přesně ono a je to nej...

Petře díky za dotaz a prosím zkuste na "Čerňáku", pokud tam hrajete pravidelně, na tohle řešení upozornit. Hezkou hru!
Citovaná pravidla

Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019