Obarvení od 10. 6. 219 levá část
Obarvení od 10. 6. 219 pravá část
Obarvení od 10. 6. 2019 horní část

Pravidlová poradna s Michaelem Jonem

Další vložka pod okrajem jamky.

A A A

Zdravím

Nejsem si jistý, ale možná se to již v poradně řešilo. Na jednom českém hřišti používají koromě standardní vložky do jamky ještě další plastový kroužek těsně pod okrajem. Zmenšuje rozměr jamky a míčky ze od něj odrážejí ven z jamky. Podle pravidel by vložka mněla být tuším 1 palec pod okrajem = plastový kroužek je v rozporu s pravidly. Co s tím když na to narazím na turnaji ? Přerušit hru a žádat soutěžní výbor o uvední hřiště do regulérního stavu ?

Michal H.

Odpověď na dotaz


Dobrý den Michale.

Tahle plastová vložka je naprosto dokonalý ničitel golfu při hře na greenu. Osobně ji doslova nenávidím a to hned po biozónách.
Pravidla bohužel v případě zapuštění vložky mluví o doporučených mírách. Také dodávají (a jeden z greenkeeperů už to na nás vyzkoušel), že vložka má být zapuštěna 25,4mm pokud to půdní podmínky dovolují...

Rozhodnutí 16/4 na otázku, zda může hráč opravit špatně zapuštěnou vložku, odpovídá v prvním odstavci, že by hráči přivolat člena Soutěžního výboru, je-li přítomen/dosažitelný, a ten by se měl pokusit opravit jamku. Ve druhém odstavci ale zároveň stojí:
Hráči však nesmí přestat během této doby (míněno shánění člena Soutěžního výboru) hrát, protože oprava třeba nebude možná, a pokud bude možná, může trvat značný čas.

Takže snad bylo řečeno všechno. Prosím všechny - pokud "váš" greenkeeper používá kroužky, které zamezují "uzavírání" jamek na měkkých greenech nebo v silném provozu, pokuste se ho přesvědčit, aby tyhle kroužky na turnaje nepoužíval...
Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!

« Předchozí dotazNásledující dotaz »« zpět do poradny


Na Vaše dotazy o pravidlech odpovídá Michael Jon, který je rozhodčím s mezinárodní licencí. V roce 2007 složil zkoušky na R&A Referees School v StAndrews, v roce 2014 tento úspěch zopakoval na Tournament Administrators and Referees School tamtéž, když reprezentoval PGAs of Europe.

Je prvním (a zatím jediným) Čechem a rozhodčím z postkomunistické Evropy vůbec, který se dostal do elitního výběru nejvyšší profesionální série. Od roku 2012 pracuje pro Ladies European Tour a je stálým členem Sport Department LET a v prosinci roku 2016 dosáhl počet turnajů LET, na kterých se podílel, čísla 50. Soudcoval třikrát RICOH Women’s British Open, dvakrát Major LPGA – EVIAN Championship a v roce 2015 nechyběla ani největší premiéra při Solheim Cupu, včetně juniorského.
Na bugyně seděl na European Tour 2009, 2010 a 2011 v Čeladné a 2014, 2015 a 2016 na Albatrossu i při European Senior Tour 2008 – 2011 na Casa Serena (zde byl také oficiálním startérem turnaje), na seznamu má i sedm turnajů European Challenge Tour.
Po čtyřech letech, kdy byl členem týmu rozhodčích PGAs of Europe, se v lednu roku 2017 stal turnajovým ředitelem této organizace a premiéru si odbyl při PGA’s of Europe Fourball Championship.
Jako rozhodčí pracoval na turnajích R&A (The Open Local Qualifier), PGA Tour de Espana, Alps Tour a EPD Tour. Devět let byl turnajovým ředitelem a hlavním rozhodčím Czech PGA Tour. V roce 2012 řídil World University Golf Championship (ředitel turnaje a technický delegát International Golf Federation). Od roku 2016 je členem Sport Committee European Disabled Golf Association. V roce 2016 získal Zvláštní cenu partnerů ankety Golfista roku. Do jeho publikační činnosti patří mimo jiné „Příručka golfového rozhodčího“ a kapesní publikace pravidel časopisu ForGolf. Je spoluautorem oficiálního překladu Ilustrovaných pravidel R&A (edice 2008) a publikace Craiga Daviese a Vince DiSiai „Golf – Anatomie“ do češtiny.

JonMichael_1032016_02Michael Jon
Komentáře
TOPlist
Squaree 300
Karlovy Vary Square 300 od 29.4.2019